1 rok studiów podręczniki atlasy do anatomii

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
bulaj
Posty: 102
Rejestracja: 3 lip 2017, o 17:02

1 rok studiów podręczniki atlasy do anatomii

Post autor: bulaj »

Miałbym kilka pytań odnośnie I roku : Z jakich książek (podręcznik i atlas ) uczyliście się z anatomii i które uważacie że są godne polecenia ? Czy zestaw : kompendium Gworysa + atlas Prometeusza lub Sobotta , będzie wystarczający by zdać ?Lepiej się uczyć mianownictwa angielskie czy łacińskiego czy może nie ma to większego znaczenia (pytam bardziej pod kątem poziomu trudności i wymagań prowadzących)? Czy z atlasu z mianownictwem polskim (Netter lub Gilroy) opłaca się korzystać czy wystarczy z angielskim/łacińskim mianownictwem ? Opłaca się chodzić na wszystkie/większość wykładów z anatomii czy może lepiej większość/część zaoszczędzonego czasu poświęcić na samodzielną naukę tego przedmiotu w mieszkaniu (pytam w kontekście efektywności nauki oraz poziomie zmęczenia w tym sensie że może chodząc na wszystkie wykłady z anatomii by się późno wracało z uczelni i było bardziej zmęczonym i miało mniej chęci do nauki czy może wręcz przeciwnie ).
,,Boga nie obchodzą nasze problemy matematyczne. On całkuje empirycznie."
S_aureus
Posty: 14
Rejestracja: 28 lip 2016, o 15:55

Re: 1 rok studiów podręczniki atlasy do anatomii

Post autor: S_aureus »

Wszystko zależy od Asystenta. U większości wystarczy Kompendium", pojedyncze osoby preferują inne podręczniki i cieszą się, gdy z nich doczytujesz. Dawniej obowiązywała we Wrocławiu 3-tomowa anatomia Marciniaka, później większość polecała 4-tomowy skrypt ("Przewodnik do ćwiczeń prosektoryjnych"), no a teraz jest Kompendium". Dobre opinie zbiera też Memorix", tam masz mianownictwo pol-łac-ang.
Atlasy - jedni mają Sobottę (różne wydania), inni Nettera, część Prometeusza, a nawet Sinelnikova (rewelacyjnie opracowane kości, stawy, mięśnie).
Jeżeli planujesz uczyć się anatomii po angielsku, to radzę poczekać do października, bo część Asystentów zdecydowanie preferuje nazewnictwo łacińskie - jak będziesz już wiedział, z kim masz ćwiczenia, to wtedy popytasz ludzi ze starszych roczników o opinie.
Wykłady - jedni chodzą i korzystają, drudzy przychodzą i przeglądają Messengera, Insta, Snapa w smartfonach, reszta się nie pojawia. Najliczniejsza jest ta I grupa, bo wykłady pomagają uporządkować i utrwalić wiedzę. Z anatomii naprawdę warto. W tym roku w I sem wykłady z anatomii kończyły się około 11, w II sem. około 13:00, więc nie trwają do późna -)
bulaj
Posty: 102
Rejestracja: 3 lip 2017, o 17:02

Re: 1 rok studiów podręczniki atlasy do anatomii

Post autor: bulaj »

Dziękuję bardzo za odpowiedź i rozjaśnienie kilku kwestii. Co do innych przedmiotów (biofizyka, biologia molekularna, chemia medyczna ) rozumiem, że asystenci na ćwiczeniach dadzą jakieś sugestie z jakich podręczników należy się uczyć i przed październikiem nie ma sensu nic kupować bo (oprócz anatomii) nie powinno być raczek wejściówek na pierwszych zajęciach ? Żeby Cię nie zamęczać pytaniami to postaram się żeby to było moje ostatnie pytanie bo i tak będę musiał się na beizaco dowiadywać w trakcie roku i samemu to ogarnąć ale i tak już dużo bardzo mi pomogłeś.
,,Boga nie obchodzą nasze problemy matematyczne. On całkuje empirycznie."
chemik987
Posty: 96
Rejestracja: 13 lip 2016, o 17:51

Re: 1 rok studiów podręczniki atlasy do anatomii

Post autor: chemik987 »

Z żadnego przedmiotu nie bedzie wejściówki na 1 zajeciach(a na większości w ogóle nie bedzie żadnych wejściówek), Wroclaw to naprawdę prostudencka uczelnia
S_aureus
Posty: 14
Rejestracja: 28 lip 2016, o 15:55

Re: 1 rok studiów podręczniki atlasy do anatomii

Post autor: S_aureus »

Na I zajęciach z każdego przedmiotu jest omawiany Regulamin, w tym wymagania i zasady oceniania. Pod koniec września jest (a przynajmniej przez kilka ostatnich lat było) organizowane spotkanie z Opiekunem Roku, Adiunktami Dydaktycznymi z poszczególnych katedr i z Samorządem. Podczas tego spotkania są podawane różne ważne informacje, np. które grupy zaczynają biologię od genetyki, a które od parazytologii. Warto przyjść.-)
Możesz też jakoś od połowy września zaglądać na strony poszczególnych Katedr i tam szukać wytycznych i regulaminu na rok 2018/19.
TanksAreAwesome
Posty: 38
Rejestracja: 4 wrz 2017, o 09:49

Re: 1 rok studiów podręczniki atlasy do anatomii

Post autor: TanksAreAwesome »

Z anatomii jako atlas to zdecydowanie Sobotta, bo wszystkie tablice na egazminie były właśnie z tego atlasu. Ogólnie polecam mieć z 2 atlasy, żeby chociażby popatrzeć na coś z innej perspektywy, a według mnie Sobotta, Prometeusz i Netter są bardzo podobne pod względem graficznym, więc wybrałam Granta i nie narzekałam. Co do podręcznika to Gworys to rzeczywiście must have, egazmin da się na nim zdać na 5, więc nie widzę sensu zamęczania się Bohenkiem, czy Marciniakiem, skoro i tak koniec końców będzie się pamiętać te najważniejsze struktury. Mam tylko uwagę do neuroanatomii. Mi się jej osobiście lepiej uczyło z Przewodnika po ćwiczeniach, ale tak czy siak doczytywałam Gworysa, bo moja asystenta była wielką fanką pytania z Gworysa praktycznie linijka po linijce.
Nie byłam jakąś wielką fanką wykładów, byłam raz na każdy semestr. Część osób ode mnie z grupy rzeczywiście dzielnie się trzymała, bo tak jak już ktoś napisał była to forma utrwalania wiedzy, natomiast kiedy wykłady wyprzedziły ćwiczenia wszyscy przestali chodzić.
bulaj
Posty: 102
Rejestracja: 3 lip 2017, o 17:02

Re: 1 rok studiów podręczniki atlasy do anatomii

Post autor: bulaj »

Z perspektywy studenta moje rekomendacje odnośnie podręcznik/pomocy naukowych itp. odnośnie przedmiotów na I roku kierunku lekarskiego we Wrocławiu :

anatomia : Kompendium z anatomii prawidłowej człowieka (Gworys) + atlasy Sobotty. Do części teoretycznej egzaminu polecam opracowanie pytań egzaminacyjnych (jest dostępne w internecie czy w kserze + można od starszych roczników kupić)

biofizyka : Rok temu zmienił się kierownik Katedry i ponoć wymagania się trochę zmieniły, więc moje informacje mogą być nieaktualne. Dwa lata temu podstawą do zdania egzaminu były moim zdaniem : wykłady + skrypt z pingwinem + zadania z poprzednich lat.

biologia molekularna : jeśli chodzi o kolokwia to dużo zależy od prowadzącego, gdyż wymagania są różne. U wielu prowadzących podstawą do nauki są prezentacje udostępniane przez prowadzących. Ewentualnie można doczytywać niektóre rozdziały z ,,Genetyka medyczna" (Drewa). Do egzaminu dodatkowo materiał z wykładów. Do części parazytologicznej bardzo polecam : Zarys parazytologii medycznej (Błaszkowska, Ferens,Kurnatowski). Pozycja raczej obowiązkowa aby zdać moim zdaniem.

chemia medyczna :
do nauki na kolokwia ,,Podręcznik laboratoryjny z chemii medycznej" (Iwona Kątnik-Prostowska). Do egzaminu materiał z wykładów. Warto przed kolokwiami i egzaminem przejrzeć protokoły do ćwiczeń, gdyż zdarzają się podobne zadania (zwłaszcza obliczeniowe).

embriologia człowieka : moim zdaniem wystarczy jakiś skrypt (jest kilka dostępnych), ogólnie przedmiot nie jest wymagający. U niektórych prowadzących (gdyż każde seminarium prowadzi inna osoba) konieczny może być Sadler.

etyka lekarska :

Kod: Zaznacz cały

nil.org.pl/dokumenty/kodeks-etyki-lekarskiej

histologia z cytofizjologią
: Zabel + skrypt ,,Manifest histologiczny"

język angielski : prowadzący poda wam nazwę podręcznika na pierwszych zajęciach + jest w skrypcie (nie chcę mi się kopiować). Nastawienie przede wszystkim na słownictwo, mało gramatyki.

pierwsza pomoc
: nic

BIM: warto uważać na zajęciach i zapisywać sobie w zeszycie niektóre przydatne informacje, gdyż potem można z nich korzystać na kolokwiach + jest jedno pytanie z wykładu mocno punktowane więc warto chodzić (nie ma ich dużo). Generalnie nie wymagający przedmiot.
,,Boga nie obchodzą nasze problemy matematyczne. On całkuje empirycznie."
Zgryzik
Posty: 1
Rejestracja: 14 cze 2015, o 12:02

Re: 1 rok studiów podręczniki atlasy do anatomii

Post autor: Zgryzik »

II ROK :

Anatomia kliniczna : nic? Wystarczy uważam na zajęcia, ewentualnie przejrzeć zadania z zeszłych lat lub jakieś opracowania dostępne w internecie. Przedmiot mało wymagający.

Biochemia : wykłady + Bańkowski/Harper

Fizjologia : Silverthorn + skrypt Fizjothorn/Srebrny Tron

Higiena i epidemiologia: Prezentacje udostępniane przez prowadzących na e-mail .

Histologia z cytofizjologią : To samo co w pierwszym roku (+ jakiś skrypt do cytofizjologii) . Do części praktycznej koniecznie przejrzeć opracowania dostępne w internecie w których są zdjęcia preparatów z podpisanymi strukturami (,,Histologia preparaty by Dejw")

Język angielski : Patrz pierwszy rok. Warto się postarać o dobrą średnią ocen bo można być zwolnionym z egzaminu.

Mikrobiologia : Murray + skrypty z antybiotyków. Generalnie dosyć wymagający przedmiot. Radzę się solidnie przyłożyć do kolokwiów.

Patomorfologia : Egzamin jest dopiero na trzecim roku, więc akurat drugi rok nie jest moim zdaniem trudny pod względem patomorfologii. W sumie do dzisiaj nie wiem jak udało mnie się prześlizgnąć i zdać więc nie wiem z czego się uczyć :) Domagała albo Robbins raczej dopiero od 3 roku będzie przydatny.

Socjologia w medycynie : Materiały udostępniane przez prowadzących przez e-maile.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości