Identyfikacja elementów wyposażenia

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
bohrcinek
Posty: 9
Rejestracja: 15 gru 2019, o 09:49

Identyfikacja elementów wyposażenia

Post autor: bohrcinek »

Dzień dobry wszystkim po dłuższej przerwie! Mam nadzieję, że trzymacie się wszyscy zdrowo, czego serdecznie w Nowym Roku życzę! Przepraszam, że zakładam nowy temat, ale spokoju nie daje mi pewna kwestia. Otóż drogą kupna nabyłem MS-4 w całkiem fajnym stanie. Na wyposażeniu dodatkowym miał on dwuoczną nasadkę od jakiego radzieckiego mikroskopu - nie potrafię znaleźć od jakiego...Może Wam coś do głowy przyjdzie..? Dosyć nietypowe chyba dość duże powiększenie własne nasadki, bo aż 2,5 raza. No i jakiś dziwaczny obiektyw, wygląda jak samoróbka - co to może być (aha i jeszcze jeden, też radziecki, ale nie mogę znaleźć, z czym to jeść)...?
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Obrazek
Załączniki
1641305912064.jpg
1641305912058.jpg
1641305842828.jpg
1641305842845.jpg
1641305842854.jpg
1641305842864.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Identyfikacja elementów wyposażenia

Post autor: planapo »

Obiektyw to staruteńki olejowy 90x, chyba Łomo, tzw "krótki", nic specjalnego.
bohrcinek
Posty: 9
Rejestracja: 15 gru 2019, o 09:49

Re: Identyfikacja elementów wyposażenia

Post autor: bohrcinek »

Dziękuję za odpowiedź. Bardziej chodziło mi o ten czarny, bez oryginalnych napisów tylko z wyskrobanym 20x...pozdrawiam
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Identyfikacja elementów wyposażenia

Post autor: Boguslaw »

Nasadka binokularowa LOMO AU-13 2,5x . Dużo rzadsza od AU-12 1,5x. Pasuje do różnych LOMO: Biolam, Mikmed, MBI, MBR oraz innych jak i Zeiss. Do PZO po zmianie średnicy "jaskółczego ogona" - taśma, tetrytka itp.
Mam jedną w zbiorach, ale jest zasada, że im większe powiększenie własne nasadki tym gorsza jakość obserwowanego obrazu.

Obiektyw olejowy Lomo 90x jest do kontrastu fazowego. Przy zwykłych obserwacjach pogarsza jakość obrazu.

Czarny obiektyw bez oznaczeń to oryginalny radziecki produkt. Mam ze 2-3 szt. i były w komplecie z różnymi mikroskopami ZSRR. Nie sprawdzałem jakości obrazu przez nie tworzonego ani też powiększenia jakie dają :-(
bohrcinek
Posty: 9
Rejestracja: 15 gru 2019, o 09:49

Re: Identyfikacja elementów wyposażenia

Post autor: bohrcinek »

Wielkie dzięki Bogusławie za wyczerpującą odpowiedź, jak zawsze zresztą! Czarny obiektyw ma rzeczywiście powiększenie 20x (tak jak wyskrobano), porównywałem z PZO. Nasadka jest średnio wygodna, bo nie wyprofilowana pod kątem jak polskie. No ale to taka ciekawostka, dołączona gratisowo. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
P. S. Czy nie macie wrażenia, że w ostatnim czasie sprzęt mikro osiąga jakieś zwariowane ceny?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Identyfikacja elementów wyposażenia

Post autor: Boguslaw »

Nie wiem do jakich radzieckich mikroskopów są tego typu nasadki?
Mam kilka ładnych i ciekawych sprzętów ZSRR, ale do żadnego z nich one nie są przeznaczone. Nigdy nie sprawdzałem i się nie interesowałem do jakich modeli były robione.
Natomiast w niemieckich Zeiss były powszechnie wykorzystywane (Amlival, Ergaval i inne)

Ceny faktycznie czasami zaczynają wariować :(
Kiedyś lubiłem okazyjnie kupić/upolować jakiś mikroskop za 50-300 zł. Teraz za "byle jakie" PZO lub coś w tym stylu żądają 500-1000 zł.
Niestety, ta inflacyjna paranoja robi swoje :(
Załączniki
IMG_20220105_200030.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość