identyfikacja substancji

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
ch
Posty: 9
Rejestracja: 6 maja 2008, o 16:27

identyfikacja substancji

Post autor: ch »

Mam problem z rozwiązaniem poniższych zadań. Proszę o jakieś wskazówki, które naprowadzą mnie na rozwiązania.
1. Uczeń wykonał następujące doświadczenia: spalił gazową substancję A w zółtozielonym, cięższym od powietrza gazie B i otrzymał bezbarwny gaz C. Gaz ten rozpuścił w wodzie i do wodnego roztworu wrzucił substancję stałą D. W wyniku reakcji powstał gaz A, pozostały zaś po reakcji roztwór przewodził prąd elektryczny. Po odparowaniu wody pozostała biała, trudno topliwa substancja E. Gaz A zmieszany z tlenem i zapalony - gwałtownie wybuchł. Jakie substancje kryją się pod literami? Napisz równania, które zaszły podczas wykonywania doświadczeń.
2. Pewien uczeń otrzymał w 5 próbówkach bez etykiet wodne roztwory: siarczanu(VI) miedzi(II), glukozy, wodorotlenku sodu, chlorku sodu i chlorku baru. W wyniku obserwacji i przeprowadzonych reakcji, korzystając tylko z tych roztworów, pustych probówek, palnika, uczeń jednoznacznie ustalił, w której probówce znajduje się roztwór każdej z substancji. Opisz tok postępowania ucznia. W przypadku proponowanych reakcji ułuż ich równania.
Nigdy nie miałam problemu z zadaniami do obliczania, a problemowe są dla mnie beznadziejne. Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 6 maja 2008, o 17:27 przez ch, łącznie zmieniany 1 raz.
Gohan
Posty: 275
Rejestracja: 22 gru 2007, o 01:02

Re: identyfikacja substancji

Post autor: Gohan »

1
A - wodór - z tlenem tworzy mieszanine piorunująca
B - chlor - żółtozielony gaz
C- chlorowodór ( po rozpuszczeniu w wodzie HCl)
D- Ca
E- CaCl2


H2 + Cl2 2HCl

2HCl + CaCaCl2 + H2

Nie jestem pewny co do Ca
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: identyfikacja substancji

Post autor: Batha »

jaki gaz jest żółtozielony? podpowiem, że to któryś z fluorowców
r-r sub. C będzie miał odczyn kwaśny, sub D to będzie metal aktywniejszy od wodoru ( czyli o ujemnym potencjale standardowym)
sub E to będzie to wodorotlenek metalu D. metal ten ma mniejszy potencjał standardowy od glinu ( czyli może być Na, a Ni już nie)

[ Dodano: Wto Maj 06, 2008 18:10 ]
E- CaCl2
jak już to Ca(OH)2, bo chlor wydzieli się w czasie elektrolizy
Gohan
Posty: 275
Rejestracja: 22 gru 2007, o 01:02

Re: identyfikacja substancji

Post autor: Gohan »

2) glukozę ogrzać - zwęgli się
CuSO4 + 2NaOH -Cu(OH)2 + Na2SO4 - powstanie osadu niebieskiego
CuSO4 + BaCl2 BaSO4 + CuCl2 BaSO4 osad krystaliczny
Cu(OH)2 + glukoza -ceglasty osad [ próba Trommera charakterystyczna dla glukozy]

[ Dodano: Wto Maj 06, 2008 18:11 ]
ch pisze:W wyniku reakcji powstał gaz A,

reakcji a nie elektrolizy to nie może być wodorotlenek gdyż powstanie woda a nie wodór
batha pisze:k już to Ca(OH)2, bo chlor wydzieli się w czasie elektrolizy
Cu(OH)2 + glukoza -ceglasty osad [ próba Trommera charakterystyczna dla glukozy]
Ostatnio zmieniony 6 maja 2008, o 17:20 przez Gohan, łącznie zmieniany 1 raz.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: identyfikacja substancji

Post autor: Batha »

ch pisze:siarczanu(VI) miedzi(II), glukozy, wodorotlenku sodu, chlorku sodu i chlorku baru.
siarczanu(VI) miedzi(II)
jaki kolor ma ta substancja? (wykryjesz ten zw jednoznacznie)
z czym będzie dawać osad? (2 możliwości)
który z tych osadów będzie rozpuszczalny w glukozie? (i glukoza już jest wykryta, i osad też)

rozumiesz coś z tego, czy inaczej wytłumaczyć?

[ Dodano: Wto Maj 06, 2008 18:15 ]
eh, co mi pomyliło z tą elektrolizą? /
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości