II rok

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
czytowazne
Posty: 266
Rejestracja: 10 lip 2012, o 20:20

Re: II rok

Post autor: czytowazne »

A coś więcej? jakie książki polecacie do poszczególnych przedmiotów? Z anatomii korzystało sie z kilku tytułów, czy tak samo jest np z fizjologii czy obowiązuje jeden podręcznik jak na histologii?

Awatar użytkownika
dr-a
Posty: 149
Rejestracja: 6 gru 2011, o 15:24

Re: II rok

Post autor: dr-a »

1) cytofizjo: kawiak, chociaż albertsem straszyli

2) biochemia: z bańkowskiego większość korzystała, harper rzadko - raczej dla zainteresowanych

3) immuny: gołąb - jedyna święta książka

4) etyka: prezentacje

5) genetyka: prezentacje

6) fizjo z patofizo: co komu pasowało, warto zaglądać do różnych podręczników, bo różne tematy są opisane w różny sposób. zakład zaleca traczyka - spoko, ale do niektórych działów trochę za dużo i przestarzałe info. większość korzystała z konturka (fioletowy najnowszy ale niewiele zmian w porównaniu z niebieskim). ponadto prezentacje zakładu, internet i co się nawinie. na prezentacje szczególnie warto zwrócić uwagę jeśli będziecie mieli z tym samym zakładem i bedzie dalej tak fatalny jak był, bo są w nich informacje, o które zwykle pytają, a trudno je znaleźć w podręcznikach. do patofizjo polecają maślińskiego - dla mnie masakryczna książka, i nie było nawet czasu żeby przez nią przebrnąć przed egzaminem, wiec zostają jakies skrypty i ich prezentacje oczywiście.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: II rok

Post autor: Medycyna Lwów »

na IWL na pewno jak pamiętam na drugim roku nie było wakacji, choć na uczelni wiele się nie siedziało - teraz po reformie pewnie jeszcze bardziej. Ciągła biochemia przeplatana fizjologią i nieszczęsną histologią w I sem.
Awatar użytkownika
dr-a
Posty: 149
Rejestracja: 6 gru 2011, o 15:24

Re: II rok

Post autor: dr-a »

histologii juz nie ma, w sesji zimowej jest niezbyt trudny egzamin cytofizjo. biochemia na 2wlu nie jest trudna, w dodatku raz na 2 tygodnie.
Awatar użytkownika
emmylou
Posty: 55
Rejestracja: 31 sty 2012, o 07:36

Re: II rok

Post autor: emmylou »

Na 1wlu biochemia jest zdecydowanie trudniejsza/bardziej wymagająca i nie przypominam sobie żeby mieć wakacje, no chyba że tak nazywa się 1-2 dni wolne, które co jakiś czas się zdarzały. Systematyczna, DOKŁADNA nauka bardzo się przydaje, co wychodzi na 2 kolokwium kiedy ktoś przypadkiem trafi na odpytkę do którejś z Pań Profesor

Z fizjo dobrze jest się uczyć z prezentacji zakładu, Traczyk i Konturek są dobrą bazą do niektórych tematów. Jeśli chodzi o patofizjologię to ja do dzisiaj chwalę książkę Zahorskiej Patofizjologia kliniczna, na pewno jest bardziej konkretna niż Maśliński.
raveno
Posty: 12
Rejestracja: 28 cze 2014, o 20:22

Re: II rok

Post autor: raveno »

Na I WL 2. rok nie jest szczególnie trudny ale raczej nie są to wakacje, bo materiału jest (szczególnie z fizjologii) sporo. Wyjątkowo łatwo było natomiast prześlizgnąć się przez ten rok prawie bez nauki, egzaminy na 3 można było zdać bez problemu, kolokwia oprócz kilku ustnych też.

Większość informacji została już tutaj napisana, ja tylko dodam, że zwięzłą i dość kompletną książką do patofizjologii jest podręcznik Zahorskiej i Tendery, Maślińskiego nie tykać-wiadomo.
Awatar użytkownika
dr-a
Posty: 149
Rejestracja: 6 gru 2011, o 15:24

Re: II rok

Post autor: dr-a »

ja pisałem o II wydziale, u nas trochę weselej sytuacja wyglada
Awatar użytkownika
akamaru173
Posty: 71
Rejestracja: 7 gru 2012, o 15:18

Re: II rok

Post autor: akamaru173 »

Mam do was pytanie odnośnie koła chirurgicznego na Szaserów. Warto do nich dołączyć? Wcześniej pisaliście o kole w szpitalu Wolskim i na Banacha a nie znalazłem żadnych informacji na temat koła na Szaserów. Które jest najlepsze? Nie chciałbym dołączyć do koła w którym członkowie mają syndrom nadludzi ) Po prostu chciałbym się jak najwięcej nauczyć )
Awatar użytkownika
FretkaMD
Posty: 47
Rejestracja: 3 wrz 2012, o 19:03

Re: II rok

Post autor: FretkaMD »

Na I WL 2 rok w moim odczuciu wygląda gorzej niż pierwszy. Kolokwia ustne z biochemii i jedno z fizjologii sprawiają, że na prawdę dobrze trzeba ogarniać temat, o którym się mówi.
Biochemia nudna jak flaki z olejem, na seminariach odpytują kilku ludzi w zależności od asystenta wybiera on sam, albo ludzie się zgłaszają do konkretnych punktów. Pierwsze kolokwium testowe, na podstawie ksiązeczek testowych zakładu, kolejne dwa ustne, jednego można nie zdać i iść na egzamin. Na ćwiczeniach kartkówki ze skryptu, bardzo łatwe pytania. Egzamin prosty, na podstawie książeczek. Z książek Bańkowski wystarcza. Niektórzy wolą Harpera, ale to bardziej ambitnie.

Na fizjo szaleją z rygorami. Wejściówka co tydzień i trzeba mieć z nich średnią 3,0 żeby przystąpić do kolokwium z 1 terminie, jeśli nie to termin przepada. Kolokwia średnio-trudne, z wyjątkiem ustnego z kardio, tam zależy do kogo się trafi. Ogólnie był raczej pogrom. Z egzaminem polecieli w kulki, trudny jak cholera, ale doliczali punkty za dobre oceny w ciągu roku więc można było sobie podnieść ocenę. Polecam uczyć się regularnie. Ja uczyłam się z fioletowego Konturka i Maślińskiego oraz prezentacji zakładu.

Cytofizjologia zależy od asystenta, ja miałam lajtowo. Egzamin do zdania bez uczenia systematycznego. Z książek oczywiście Kawiak.

Z immunologii trafiłąm na cudownego asystenta, który nie oceniał wejściówek, robił je tylko dla naszej wiadomości. Nie bez powodu został jednym z wykładowców roku. Książka jedynie słuszna to zakładowy Gołąb-Jakóbisiak.

Z etyki udało nam się dogadać z Profesorem żeby nie robił zaliczenia, więc po prostu chodziliśmy na zajęcia.

Z historii medycyny to głównie trzeba było robić prezentacje na zajęcia, na zaliczeniu pytania takie jak tytuły zajęć, dogodne możliwości samopomocy
martanicz
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2014, o 23:28

Re: II rok

Post autor: martanicz »

[at]-a, mógłbyś powiedzieć czy obecność na wykładzie z biochemii jest obowiązkowa? i jak wyglądają pierwsze zajęcia z biochemii i fizjologii? chodzi mi o odpytywanie i ewentualne wejściówki?
czytowazne
Posty: 266
Rejestracja: 10 lip 2012, o 20:20

Re: II rok

Post autor: czytowazne »

Hmm. z biochemii to nawet rozpiski tematycznej zajęć nie podali, więc trochę ciężko się nauczyć na pierwsze zajęcia
martanicz
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2014, o 23:28

Re: II rok

Post autor: martanicz »

Też zauważyłam
Przeniosłam się dopiero na wum, więc wolę wypytać, czasami od starszych roczników zdobywa się o wiele więcej informacji niz podał zakład na stronie do tego dziekanat wymyślił spotkanie w godzinach pierwszego wykładu z biochemii i nie wiem czy wum ma na tyle luźny stosunek do obecności na wykładach jak moja poprzednia uczelnia
edyta_24
Posty: 41
Rejestracja: 1 paź 2010, o 11:41

Re: II rok

Post autor: edyta_24 »

Też właśnie przenioslam się na wun:-)a jak tu jest z przepływem informacji krążą testy i notatki z lat ubiegłych.są miejsca gdzie takie rzeczy można nabyć?u mnie na poprzedniej uczelni mnóstwo krazylo takich rzeczy ciekawi mnie jak tu jest mieliśmy nawet xero gdzie każdy mógł nabyć materiały z lat ubieglych

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości