iloczy rozp i rozpuszczalność

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
m35223
Posty: 6
Rejestracja: 28 sty 2015, o 19:37

iloczy rozp i rozpuszczalność

Post autor: m35223 »

Mam problem z poniższym zadaniem, proszę o wskazówki, rady. Nie wiem jak się za to zabrać.
Obliczyć rozpuszczalność osadu AgI (IR= 1*10^-16)
a) w wodzie
b) w 0,01 M AgNO3
c) w 0,1 M NaCl.
Dlaczego jest ona inna w każdym z podanych wyżej roztworów?
pesel

Re: iloczy rozp i rozpuszczalność

Post autor: pesel »

a)R=[I-]= (IR)1/2

b)R=[I-]=IR/[Ag+]=IR/CAgNO3
-
c)R=[I-]=IR/[Ag+]
tutaj [Ag+]=IRAgCl/[Cl-]=IRAgCl/CNaCl
-
R to rozpuszcalnośc AgI w mol/dm3
m35223
Posty: 6
Rejestracja: 28 sty 2015, o 19:37

Re: iloczy rozp i rozpuszczalność

Post autor: m35223 »

czy możesz wytłumaczyc punkt b i c? Niestety nie mam pojęcia skąd to się wzięło
pesel

Re: iloczy rozp i rozpuszczalność

Post autor: pesel »

b) Stężenie jonów Ag+ jest co prawda sumą stężeń jonów srebra pochodzących z jodku i azotanu ale jak widać to drugie jest dużo wyższe i można zaniedbać stężenie tych jonów z jodku. Zwłaszcza, że dodatkowo dodatek wspólnego jonu zmniejszy rozpuszczalność AgI.

c) Z pkt a) można obliczyć, że stężenie jonów Ag+ w r-rze będącym w równowadze z osadem AgI wynosi 10-8. Wprowadzamy chlorki o stęż. 0.1. Ponieważ iloczyn rozpuszczalności AgCl jest rzędu 10-10 to zostanie on przekroczony (10-8 * 0.1gt10-10), a więc wydzieli się osad chlorku srebra. No i wtedy mamy dwa osady w równowadze, a więc:

[Ag+][I-]=IRAgI

[Ag+][Cl-]=IRAgCl

Wystarczy wyznaczyć z obu równań [Ag+] i przyrównać prawe strony. Dodatkowo można założyć (z powodów podobnych do tych w pkt b), że stężenie jonów chlorkowych jest równe stężeniu NaCl.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości