Indentyfikacja mikroorganizmów

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: Lifaen90 »

Siemanko wszystkim!Ja mam taką sprawę:
otóż dziś udało mi się naprawić mój mikroskop co zaowocowało tym,iż czym prędzej wyruszyłem na poszukiwanie wody,która mogłaby być siedliskiem naszych kochanych pierwotniaczków.No i nie musiałem długo szukać,bo tak się składa,że u mnie w kuchni na parapecie stoją cebule w pojemnikach z wodą(ta woda już dość długo stała).Tak więc szybko zrobiłem preparat z kropli wody i migiem podłożyłem pod mikroskop i moim oczom ukazał się cudowny widok w postaci hasających sobie mikroorganizmów
Mój problem jednak polega na tym,że spośród pływających tam bakterii rozpoznałem tylko amebę,a drugi gatunek który był w zdecydowanej większości był mi obcy
Dlatego moje pytanie brzmi: czy ktoś z obecnych tu miłośników mikrobiologii wie co to były za bakterie?Wyglądem przypominały ziarnko fasoli,dlatego też przypuszczam,że te pierwotniaczki należą do przecinkowców(vibrio) i były bardzo ruchliwe.
Starałem się znaleźć w necie trochę wiadomości na ich temat,jednak nic nie było
Proszę o odpowiedź i z góry dzięki

Proszę pisać posty na temat, i tak post o identyfikacji mikroorganizmów ma niewiele wspólnego z tematem dot. ich hodowli. Proszę zapoznać się z regulaminem. JakubikF
Ostatnio zmieniony 3 kwie 2009, o 14:29 przez Lifaen90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: badger »

Lifaen90 pisze:spośród pływających tam bakterii rozpoznałem tylko amebę,
ameba nie jest bakterią!
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Re: Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: Lifaen90 »

UPS!Przepraszam-błąd sytuacyjny,mam nadzieję,że mi wybaczycie
Oczywiście chodziło mi o protista
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: huba021292 »

a może orzęski?
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Re: Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: Lifaen90 »

Hmm,orzęski to były na pewno sądząc po sposobie poruszania się.Nie jestem pewien,czy aby nie miałem do czynienia z pantofelkami,chociaż ostatnio oglądałem je parę lat temu i nie pamiętam dokładnie jak wyglądały.


Btw. mam problemy z ustawienie avatara,bo jak już zmniejszę obrazek do wymaganych rozmiarów,to komputer i tak gada,że za duża wysokość i szerokość
Nie wiem o co kaman.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: badger »

huba021292 pisze:a może orzęski?
huba021292, super precyzyjna odpowiedź ] orzęski są najliczniejszym i najbardziej zróżnicowanym typem protistów
Lifaen90, jeśli miało kształt fasoli i było tego dużo to może coś z podgromady Hypotricha np popularna Stylonychia

[ Dodano: Czw Kwi 02, 2009 22:13 ]
najlepiej zrób fotkę jak masz aparat do mikroskopu a jak nie to postaraj się narysować
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Re: Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: Lifaen90 »

Hmm,nie Stylonychia wygląda trochę inaczej

A rysunku nie wyślę,bo znowu jakieś problemy mi wyskakują,że złe rozszerzenie rysunku
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: badger »

spróbuj wrzucić na imageshack.us albo fotosik.pl i daj linka
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Re: Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: Lifaen90 »

A co do mojego mikroskopu,to niestety nie mam aparatu,bo moje urządzenie pochodzi chyba z antyku Nawet powiększenie jest małe,przez co nawet nie widziałem poszczególnych organelli moich robaczków

[ Dodano: Czw Kwi 02, 2009 23:04 ]
Już chyba wiem co to było!Co prawda nie wygląda jak fasola,ani mój szkic,ale wydaje mi się,że to jednak te pierwotniaki obserwowałem

Z tym że i tak nie mam o nich zbyt dużo informacji
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: badger »

hehe niezły rysunek
chodziło mi głównie o to żebyś narysował cechy charakterystyczne, jak wygląda orzęsienie, gdzie jest cytostom itd, no a jeśli to wygląda tak jak te ze zdjęcia to trzeba było od razu napisać że jest zielone :]
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: _Marcin_ »

Kształt nerkowaty mają przedstawiciele rodzajów: Chilodonella,Colpidium,Colpoda,Tillina. A odnośnie kryptomonasa, raczej go nie widziałeś, są to bardzo małe wiciowce należące do kryptofitów.A jeśli nawet to do prawidłowej identyfikacji konieczny jest kontrast fazowy lub DIC, mierzenie komórki i witek lub metody molekularne.Przydają się też różne metody barwienia stosowane tylko do protistów.No i bez odpowiedniej literatury raczej się też nie obędzie, szukanie w necie licząc na szczęśliwe trafienie w 10 jest moim zdaniem bezsensu.
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Re: Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: Lifaen90 »

badger pisze:hehe niezły rysunek
chodziło mi głównie o to żebyś narysował cechy charakterystyczne, jak wygląda orzęsienie, gdzie jest cytostom itd, no a jeśli to wygląda tak jak te ze zdjęcia to trzeba było od razu napisać że jest zielone :]
Niestety takich szczegółów nie mogłem narysować,ponieważ mój mikroskop nie posiada tak dużego powiększenia. Nawet nie widziałem,czy pierwotniaki,które obserwuję są prokariontami,czy eukariontami,a co dopiero mówić o rzęskach!
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Indentyfikacja mikroorganizmów

Post autor: badger »

Lifaen90 pisze:czy pierwotniaki,które obserwuję są prokariontami,czy eukariontami
pierwotniaki zawsze są eukariontami
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości