izomeria optyczna

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
strefa61
Posty: 18
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 20:59

izomeria optyczna

Post autor: strefa61 »

Witam, mam problem z pierwszeństwami podstawników:
np: czy chlor jest przed \(-CH{2}Cl\)? wg mnie nie, a na różnych stronach z instrukcjami odnośnie pierwszeństw chlor ląduje przed chlorometylem. dlaczego?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: izomeria optyczna

Post autor: adamantan »

Chlor jest ważniejszy, ponieważ ma większą liczbę atomową niż węgiel w podanym przez Ciebie podstawniku. Proszę wejść na stronę IUPAC tam są opisane wszystkie reguły.
strefa61
Posty: 18
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 20:59

Re: izomeria optyczna

Post autor: strefa61 »

wiem już w czym miałem problem:
pierwsze porównuje się liczby masowe atomó bezpośrednio połączonych z atomem chiralnym, dlatego nie wiedziałem z jakiego powodu chlorometyl ląduje za chlorem
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: izomeria optyczna

Post autor: adamantan »

strefa61 pisze:wiem już w czym miałem problem:
pierwsze porównuje się liczby masowe atomó bezpośrednio połączonych z atomem chiralnym, dlatego nie wiedziałem z jakiego powodu chlorometyl ląduje za chlorem
Po pierwsze najpierw porównuje się liczby atomowe od których odchodzi wolna wartościowość". Dopiero gdy natrafimy w dwóch podstawnikach na izotopy tego samego pierwiastka to sprawdzamy, który z nich ma większą liczbę masową. I nigdy nie porównujemy sumarycznej masy molowej całego podstawnika (jest to najczęściej popełniany błąd). Gdy natrafimy na remis, porównujemy wg powyższych kryteriów atomy bezpośrednio przyłączone do naszych atomów. W momencie jak natrafimy na atom, który zwycięży od razy wygrywa cały podstawnik posiadający ten atom i porównywanie się kończy.
strefa61
Posty: 18
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 20:59

Re: izomeria optyczna

Post autor: strefa61 »

teraz zgadza mi sie wszystko, dzieki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości