Jak pozbyć się "niechcianych" owadów z domu ?

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
botanik :-)
Posty: 99
Rejestracja: 22 maja 2008, o 14:13

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: botanik :-) »

możesz mi powiedzieć, czy masz w łazience coś drewnianego?
aniolek
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2008, o 23:51

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: aniolek »

tak drewniane są szawki z tyłu toalety.
botanik :-)
Posty: 99
Rejestracja: 22 maja 2008, o 14:13

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: botanik :-) »

Kołatek domowy (Anobium punctatum)
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: grzyb_m »

botanik , zdjęcie przedstawia kornika nie kołatka domowego. Rzeczywiście bardzo są do siebie podobne. Jeśli masz tego pseudożuka", to masz korniki. Poza tym mówisz, że masz elementy drewniane w łazience.
botanik :-)
Posty: 99
Rejestracja: 22 maja 2008, o 14:13

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: botanik :-) »

aniolek pisze:są małe i podobne do tych.
podobne nie znaczy takie same
krzysiek j
Posty: 419
Rejestracja: 24 sty 2008, o 19:23

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: krzysiek j »

Poczekajmy, autor napisze który to Nie ma co się kłucić
aniolek
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2008, o 23:51

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: aniolek »

raczej powiedziala bym ze to kołatek domowy. jak mam go zwalczyć
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: Pablo »

aniolek pisze:jak mam go zwalczyć
Zwalczanie:
Aby uchronić się przed kołatkiem, na etapie budowy lub wymiany stolarki profilaktycznie zabezpieczamy drewno impregnatami, dobór środka (zwykle są to impregnaty zawierające syntetyczne pyretroidy w benzynie) konsultujemy ze specjalistą. Gdy stwierdzimy obecność szkodnika w meblu, możemy zwalczać go metodami domowymi, które są na pewno zdrowsze dla domowników, ale wymagają dokładności i cierpliwości. Za pomocą dużej strzykawki lekarskiej oraz igły do zastrzyków dożylnych wstrzykujemy do otworów po kropli odpowiedniego środka działającego owadobójczo, po czym natychmiast zaklejamy go szczelnie ciepłym woskiem pszczelim, kitem albo zalewamy odrobiną parafiny. Jako preparaty posłużą nam: sama terpentyna, mieszanina nafty i terpentyny (po 10 łyżeczek) z naftaliną w proszku (1 czubata łyżeczka), roztwór naftaliny w benzynie, mieszanina terpentyny i nafty w proporcji 3:1. Do terpentyny możemy włożyć na 3-4 dni niewielki przedmiot z drewna zaatakowany przez kołatki, np. rzeźbę. Powinien być całkowicie zanurzony w płynie, który wsiąka w drewno i niszczy szkodnika. Terpentynę do tego celu można używać kilkakrotnie. Niektórzy próbują ratować duże, ciężkie meble przez wstawienie ich nóżek do blaszanych puszek wypełnionych terpentyną lub którąś z podanych wyżej mieszanek. Co kilka dni uzupełniamy jej ilość. Wadą tej metody jest powolność jej działania.
Mebel z drewna surowego niepoliturowanego nacieramy codziennie od wewnątrz i z zewnątrz wysokoprocentowym octem spirytusowym. Po 4 tygodniach robimy 2-3-tygodniową przerwę, po czym - jeśli zauważymy nadal ślady obecności kołatka - zabieg powtarzamy. W tym przypadku jednak zwalczenie szkodnika okupujemy pewnym zniszczeniem mebla, który wymagać będzie renowacji: porządnego oczyszczenia z szorowaniem włącznie, polerowania bądź powleczenia politurą.
Inna metoda, stosowana dawniej z powodzeniem - zwłaszcza na wsi, polega na dokładnym wcieraniu w drewno, zwłaszcza w okolice wygryzionych otworków, soku z cebuli. Kolistymi ruchami pocieramy mebel przekrojoną na pół cebulą. Po 2 tygodniach takich codziennych zabiegów przerywamy je na 2 tygodnie i potem ponawiamy. Jeśli sprzęt jest bardzo zniszczony, kurację powtarzamy kilkakrotnie, rozciągając ją nawet na 3-4 miesiące.
aniolek
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2008, o 23:51

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: aniolek »

tylko dobrze by było ,żebym ja wiedziała w którego miejsca one wychodzą ./ i dobrze by było żebym miała czas / własnie jutro wyjeżdzam na długo a one zostają same ych boję się tylko żeby się nie rozniosły na mieszkanie/
konturek

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: konturek »

Oczywiście wyrazy współczucia. Może wezwij jakiegoś specjalistę od zwalczania robaków to Ci pomoże?
Ostatnio zmieniony 30 maja 2008, o 18:37 przez konturek, łącznie zmieniany 1 raz.
małgośka
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2009, o 18:16

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: małgośka »

mam w domu takie robaki
robak 1 wygląda jak larwa z nogami, spotykam głównie na podłodze (stary 40 letni parkiet) brązowy ma 3-5 milimetrów, znalazłam tez w leżącym długo w kacie kawałku materiału, bawełna, zrobiły kilka dziurek
robak 2 wygląda jak żuk jakiś, brązowy, ma 3-5 milimetrów, spotykam go również na podłodze, czasem fruwa
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: WojtekB »

ma&#x142go&#x15Bka pisze:robak 1 wygląda jak larwa z nogami, spotykam głównie na podłodze (stary 40 letni parkiet) brązowy ma 3-5 milimetrów, znalazłam tez w leżącym długo w kacie kawałku materiału, bawełna, zrobiły kilka dziurek
Może coś takiego
Załączniki
szubak.jpg
małgośka
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2009, o 18:16

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: małgośka »

Bardzo dziękuję, to właśnie ten dwukropek. A może wiesz jak sobie z nim poradzić

[ Dodano: Pią Sty 23, 2009 12:22 ]
a może to ten drugi
Attagenus-woodroffei, jaka jest jego polska nazwa i czy ktoś wie jak się go pozbyć?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości