Jad trupi w spermie

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
porfiria
Posty: 70
Rejestracja: 11 gru 2006, o 19:51

Jad trupi w spermie

Post autor: porfiria »

Kadawaryna i putrescyna, substancje wchodzące w skład jadu trupiego, występują w ludzkiej spermie. A przecież związki te rozkładają białka (pomijając, że są to subst. śmiertelnie trujące już przy małej dawce). Jaki więc jest sens ich występowania w spermie? Przecież naraża to już same plemniki, pomijając, że śluzówka pochwy też nie powinna reagować na nie zbyt entuzjastycznie. Z pochu powstałeś i w proch się obrócisz?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Jad trupi w spermie

Post autor: badger »

niszcza przynajmniej inne zarazki ktore moglby doprowadzic do infekcji drog rodnych kobiety
porfiria
Posty: 70
Rejestracja: 11 gru 2006, o 19:51

Re: Jad trupi w spermie

Post autor: porfiria »

Sugerujesz, że jest ich na tyle mało, żeby nie szkodzić gametom, a jednocześnie niszczyć chorobotwórcze mikroorganizmy?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Jad trupi w spermie

Post autor: badger »

mysle ze to jest mozliwe, ale to tylko moje domysly nie poparte zadnymi zrodlami

w internecie znalazlem informacje ze Kadawaryna nadaje spermie charakterystyczny smak i zapach
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Jad trupi w spermie

Post autor: Jakusz »

Ja się uczyłem, że smak i zapach spermie nadaje występujące w niej białko - spermina.
porfiria
Posty: 70
Rejestracja: 11 gru 2006, o 19:51

Re: Jad trupi w spermie

Post autor: porfiria »

Tak, podobnie jak spermina produkowana przez stercz. ale czy to oznacza, że gruczoł krokowy produkuje również kadawerynę? Z tego, co wiem, powstaje ona na skutek lizy lizosomu, a to chyba zbyt niebezpieczne zjawisko, żeby mogło ot, tak zachodzić w jakimkolwiek gruczole
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Jad trupi w spermie

Post autor: badger »

"W skład spermy wchodzą takie związki jak: putrescyna, spermina, spermidyna i kadaweryna (odpowiedzialne za zapach i smak spermy),"

ja to wyczytalem na wikipedii no ale mam swiadomosc ze tam nie musi byc napisana prawda gdyz kazdy moze ja edytowac
porfiria
Posty: 70
Rejestracja: 11 gru 2006, o 19:51

Re: Jad trupi w spermie

Post autor: porfiria »

Ech, głowę zawracam, a znalazłam sama, po dokładniejszych poszukiwaniach Otóż związki te za życia organizmu:
- przyczyniają się do stabilizacji rybosomów,
- działają jako inhibitory enzymów,
- stymulują biosyntezę DNA i RNA.
- mają wpływ na włączanie się aminokwasów w procesie syntezy białka.

Choć i tak jakoś to do mnie nie trafia. Niby rozkładają białka, a tu nagle synteza.

Będzie, że posty nabijam
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Jad trupi w spermie

Post autor: badger »

porfiria pisze:Będzie, że posty nabijam
przynajmniej sie czegos nauczylismy wiec Twoje tematy sa porzyteczne
porfiria
Posty: 70
Rejestracja: 11 gru 2006, o 19:51

Re: Jad trupi w spermie

Post autor: porfiria »

To w takim razie potruję jeszcze trochę Bo tak sobie pomyślałam, że skoro kadaweryna za życia organizmu syntetyzuje białka, zaś po zgonie rozkłada je, to chyba musi się to dziać przy udziale innej substancji, która aktywowałaby jej syntetyzujące/analityczne właściwości. A jeśli tak, to czy ktoś wie, jakie to substancje i jak wygląda mechanizm ich działania?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Jad trupi w spermie

Post autor: Savok »

porfiria pisze:skoro kadaweryna za życia organizmu syntetyzuje białka,
Kadaweryna niczego nie syntetyzuje, od tego sa rybosomy.

[ Dodano: Wto Lut 13, 2007 22:53 ]
Ok, doczytalem o kadawerynie. Wiec tak, jest ona produktem dekarboksylacji lizyny, czyli aminokwasu.
Powstaje podczas degradacji bialek, w trupie w duzych ilosciach. W organizmie zywym lizyna rowniez jest dekarboksylowana, wiec kadaweryna jest produkowana.
Nalezy do grupy amin, ktore poprostu sa trujace, prawdopodobnie hamuja dzialania enzymow.

Z jakichs powodow wydaje sie byc potrzebna w malych ilosciach w org. zywym. Domyslam sie, ze jest substratem do innej przemiany chemicznej.
porfiria
Posty: 70
Rejestracja: 11 gru 2006, o 19:51

Re: Jad trupi w spermie

Post autor: porfiria »

Savok pisze:porfiria napisał/a:
skoro kadaweryna za życia organizmu syntetyzuje białka,


Kadaweryna niczego nie syntetyzuje, od tego sa rybosomy.
Wybacz, skrót myślowy, chodzilo mi o to, że bierze udział w syntezie, tak przynajmniej wynika z tego tekstu.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Jad trupi w spermie

Post autor: Savok »

Nie bierze.
Jest produktem rozpadu lizyny. Lizyna bierze udzial w syntezie, a kadaweryna posiadajac grupe amonowa moze byc w jakims sposob kofaktorem reakcji. Ale jako taka nie jest czescia reakcji biosyntezty bialka.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość