Jak centrować kondensor?

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: kriscavok »

Może poproś kogoś z domowników o pomoc.
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: hubini »

[at]
Dziadek skończył elektronikę, pomógł mi w wyborze zasilacza (wy też).
Mama skończyła weterynarię, jak coś to pomoże z preparatami.
Nikt nie jest optykiem w rodzinie!
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: Pickul »

Sam nie wiem, Twoje rysunki dobrze obrazują problem.
Może na początek zdejmij stolik. Zajrzyj pod spód, z boku jest mała metalowa wajcha, jak ją ruszysz to zdejmiesz stolik.
Poparz od góry jak to wygląda: kondensor, mocowanie itp, zobaczymy co dalej.
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: hubini »

zdjęć kondensora nie czyta komp, ale z nim raczej w porządku, model K3P1
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: AnnaWP »

A sprawdziłeś, czy rewolwer masz wsunięty do oporu?
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: hubini »

HAHAHAHAAHAHHA KOCHAM CIĘ, ANIU!
Rewolwer nie był do końca wsunięty
ZAMYKAM TEMAT I WIELKIE POCHWALY DLA ANI!
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: AnnaWP »

Nie ma za co
Cieszę się, że doszedłeś do źródła problemu i życzę pasjonującej mikroskopii
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: homodelfinus »

Witam. Czy ktoś wie jak wycentrować kondensor w laboval-4? I czy ktoś z okolic Poznania umiałby naprawić w nim mechanizm śruby makro/mikro? Śruba mikro działa z opóźnieniem(chwilę jakby bez reakcji na kręcenie) a ruch śruby makro z dużym oporem.
Pozdrawiam.
JohnyM

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: JohnyM »

W tym typie mechanizmu mikro tak ma, ale tylko w jedną stronę
Regulację oporu makro wykonuje się kręcąc nimi w przeciwne strony i (jeśli mnie pamięć nie myli) zmieniając podkładkę min/max która jest pod plastikową osłonką lewej śruby.
Co do kondensora w tym modelu, to nie ma takiej potrzeby.
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: homodelfinus »

U mnie jest tak w obie i bardzo łatwo odkręcają się te śruby mikro. Wygląda to na uszkodzenie mechanizmu. Ciężko się tym ogląda. W zasadzie posługuję się tylko śrubą makro.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: LoginPiotrusia »

Ponieważ homodelfinus zadał pytanie publicznie, postanowiłem do publicznej wiadomości umieścić rozwiązanie jego problemu - może komuś się kiedyś przyda.

Mikroskop trafił do mnie z główną usterką bardzo źle działa regulacja mikro". Okazało się, że w pokrętle znajdowała się metalowa część (strzałka), która przenosiła ruch obrotowy pokrętła na pionowy ruch stolika. To ona wydaje się być głównym sprawca awarii.

Wspomniana wcześniej metalowa część poruszała elementem Z TWORZYWA SZTUCZNEGO (strzałka), i niestety z biegiem lat tworzywo to się wyrobiło i częściowo ukruszyło. Mikroskop nosił już ślady wcześniejszej naprawy, więc możliwe też, że ktoś źle spasował te dwa elementy i tak nastąpiło wytarcie.

Wymontowałem ten zużyty podzespół i nie mając takiego na wymianę - przystąpiłem do jego regeneracji. Uwaga - są tam dwie śrubki, każda inna - i powinny wrócić na swoje miejsce.
Regeneracja polegała na wyczyszczeniu zębatki i pogłębieniu rowków. Następnie zlepiłem ze sobą dwie podkładki pod śrubki od komputerowej płyty głównej i podlepiłem je pod zębatkę. Dzięki temu będą te podkładki działały jak dystanse i ta zębatka z tworzywa sztucznego będzie mocniej przylegała do metalowego elementu (patrz pic 1/4) i nie powinna się ślizgać.

Tak zregenerowaną zębatkę z tworzywa sztucznego ponownie wkręciłem na należne jej miejsce i skręciłem mikroskop.
EFEKT - jest dużo lepiej i można już na mikroskopie pracować (wcześniej w/g słów właściciela było to niemożliwe). Oczywiście nie jest to nowy element i niekiedy jeszcze są puste pokręcenia", ale jest bez porównania lepiej i homodelfinus, uznał mikroskop za naprawiony

Słowa kluczowe dla wyszukiwarki: Carl Zeiss jena Laboval-4 naprawa regulacja makro mikro micro macro reparatur repair regulation.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: Boguslaw »

Proste i praktyczne rozwiązanie, a co istotne w oparciu o wypracowaną część :- )
LoginPiotrusia pisze:Regeneracja polegała na wyczyszczeniu zębatki i pogłębieniu rowków.
Tak z praktycznego punktu widzenia, to jak technicznie działasz w kwestii pogłębienia rowków? - )
JohnyM

Re: Jak centrować kondensor?

Post autor: JohnyM »

Dobra robota. Też postępuje prawie identycznie w przypadku uszkodzonej szyny z jedną małą różnicą (choć tu jest plastik a nie metal co może nie być takie istotne). Trzeba ją podnieść, aby się prawidłowo zazębiała - ja zawsze wykonuję podkładkę prostokątną z teflonu, która pokrywa całą powierzchnię szyny. W innym wypadku, po pewnym okresie używania zębatka się odkształca i pojawiają się braki w płynności pracy układu. Jeśli szyna jest plastikowa, może to nie mieć takiego znaczenia (a może mieć), ale w przyszłości zwróć na to uwagę.

[at]: Nie wiem jak LP, ja tradycyjnie dłubię z pilniczkami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości