Jak można usatlić DNA?

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
etoxic
Posty: 3
Rejestracja: 16 mar 2007, o 14:22

Jak można usatlić DNA?

Post autor: etoxic »

Witam wszystkich.
Mam pytanie: jak długo można ustalić czyjeś DNA na podstawie śliny? Czy, a jeśli tak to po jakim czasie ulega ono zniszczeniu?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Jak można usatlić DNA?

Post autor: Savok »

Amkplifikuje sie nie tylko swierze DNA, ale rowniez tzw DNA archiwalne, czyli kropla krwi na bibule, skawek tkanki w bloczku agarozowym itd. Rowniez bada sie antyczne DNA liczace sobie setki tysiecy lat.
DNA jako zwiazek chemiczny jest bardzo trwaly i samo lezenie nie narusza jego struktury za bardzo. Jest jedynie kwestia czystosci. Zalezy gdzie ta slina przebywala, poniewaz jesli zostala zanieczyszczona innymi komorkami, to bedzie problem z uzyskaniem prawidlowego amplikonu.

PS.
DNA sie nie ustala, ustala sie sekwencje DNA lub wzorzec genetyczny.
etoxic
Posty: 3
Rejestracja: 16 mar 2007, o 14:22

Re: Jak można usatlić DNA?

Post autor: etoxic »

aha. a konkretniej- DNA w przeżutych resztkach drożdżówki
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Jak można usatlić DNA?

Post autor: Savok »

Z drozdzowka bedzie problem. Gryzac nie zostawiamy po sobie zbyt wiele komorek, a zostawiamy wiecej bakterii niz naszych wlasnych komorek. Drozdzowka do dla bakterii calkiem sprzyjajace srodowisko wiec szybko sie namnazaja i same zuzyja DNA naszych umarlych komorek jako zrodlo nukleotydow, azotu i fozforu. Mysle ze po wiecej niz dniu bedzie trudno, po trzech dniach drozdzowka bedzie juz raczej zepsuta, a wtedy nie ma sie za co zabierac.

Ale to tylko moje radosne strzelanie.
etoxic
Posty: 3
Rejestracja: 16 mar 2007, o 14:22

Re: Jak można usatlić DNA?

Post autor: etoxic »

Ok, dzięki za odpowiedź Mi jest właśnie na rękę, że nie da się tego ustalić Pozdrawiam!
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Jak można usatlić DNA?

Post autor: prazm »

Nie tak prosto. Zanieczyszczenie obcym DNA jestgroźne dla amplifikacji tylko wtedy gdy zanieczyszczający DNA pochodzi od innego blisko spokrewnionego gatunku, a szczególnie od innego człowieka. Dla amplifikacji ludzkiego DNA DNA bakteryjny czy grzybowy nie jest niebezpieczny. Jeśli chodzi o DNA ze śliny to ważnym czynnikiem jest jak był przechowywany materiał na którym została ślina. Jeśli szybko uległ wyschnięciu to raczej nie ma mowy o degradacji DNA przez inne mikroorganizmy i ich enzymy. Jeśli takie wysychanie następowało 1-2 dni to nadal powinno tam być dosyć materiału dla PCR. Jeśli jednak drożdżówka leżała w wilgotnym miejscu no to zależy jeszcze jak wilgotne ono było i w jakiej temperaturze. Myślę, że w warunkach domowych po 1-2 dniach będzie jeszcze dosyć szczątków DNA dla jego amplifikacji. Znacznie większym problemem jest odróżnienie DNA pochodzących od różnych osób. Bo na drożdzówce będzie również DNA np. piekarza czy sprzedawcy.
I jeszcze jedno, DNA ulega samoistnej degradacji i modyfikacjom, wpływającym na wyniki PCR, tylko jest to proces b. wolny więć w przypadku zastosowań kryminalistycznych raczej nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Jak można usatlić DNA?

Post autor: Savok »

prazm pisze:Dla amplifikacji ludzkiego DNA DNA bakteryjny czy grzybowy nie jest niebezpieczny.
A wziales pod uwage, ze podczas oczyszczania DNA ludzkiego bedzie tak malo, ze moze poprostuuciec"?

Z tego co wiem, to kazda metoda oczysczania razem z ludzkim DNA oczysci rowniez grzybiczne i prawdopodobnie chromosomy bakteryjne rowniez. A ze przy oczyszczaniu zawsze sa jakies straty i to zwykle na tym, czego jest najmniej, ludzkie DNA moze sie tam nie znalezc.
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Jak można usatlić DNA?

Post autor: prazm »

Savok, akurat bakteryjny czy grzybowy DNA może nawet pomagać, a nie szkodzić bo będzie działał jako carrier. Wszystko zależy od tego kto to robi i co chce amplifikować. Zakładasz wybiórcze gubienie materiału? Nietypowe założenie
drozdze
Posty: 15
Rejestracja: 4 lut 2008, o 15:32

Re: Jak można usatlić DNA?

Post autor: drozdze »

Witam
Mam do dyspozycji DNA (calf thymus około 12 tys par. zasad), i chciałem spytać czy mogę wykonać jakieś najprostsze doświadczenia z DNA i mikroorganizmami (bakterie, drożdże , pierwotniaki)?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Jak można usatlić DNA?

Post autor: Savok »

Eee. a co ty chcesz zrobic?
DNA wolu jest troche malo kompatybilne z mikrobami.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Jak można usatlić DNA?

Post autor: Jakusz »

Może chodziło o modyfikację tych mikrobów tym posiadanym DNA.
drozdze
Posty: 15
Rejestracja: 4 lut 2008, o 15:32

Re: Jak można usatlić DNA?

Post autor: drozdze »

Witam
Które bakterie lub inne mikroorganizmy najłatwiej, pobierają DNA z otoczenia ? Jaka może być graniczna wielkość tego DNA. Czy w takiej transformacji pomógłby CaCl2 lub fosforan wapnia?
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Jak można usatlić DNA?

Post autor: Dawifd »

Witam.
Mam pytanie, jak można pozyskać DNA (czyste), czyli samo DNA z jakies komórki, śliny itp.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości