Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: diogenes »

planapo pisze:wrzuc jakies zdjecie nasadki bo byc moze mozna dorobic adapter, ktory bedzie pozwalal na ustawienie parafokalnosci przy bezposrednim rzutowaniu na matryce - trzeba usunac to co jest obecnie miedzy nasadka a apratem. przerabialem koncepcje takiego adaptera w porozumieniu ze znawcami, takze rozwaizanie jest pewnie i niezbyt ciezkie do wykonania.
Fotki tego ustrojstwa wykonać obecnie nie mogę, ale mogę opisać:
zdejmuje się klasyczną nasadkę binokularową, na jej miejsce wkłada się trinokularową, na to tubus okularowy (taka dodatkowa tuleja), w to okular projekcyjny, na to tubus pośredni (taka druga dodatkowa tuleja), na to łącznik aparatu i do tego korpus aparatu. Dla światła odbitego dodatkowo między nasadkę trinokularową a tubus okularowy wchodzi tuleja oświetlacza.

Dorobić być może się coś da, rzecz w tym, że eksperymenty będą czasochłonne i kosztowne, dlatego zapytałem o gotowe rozwiązanie. Ważne jest jedno - odległości/długości.

planapo pisze:analog ma jeszcze jeden wielki minus - nie mozna robic stackow gdzie czasem potrzeba conajmniej kilkadziesiat zdjec. w mikrofotografii to bardzo wazna technika.
Analogiem można to samo co cyfrą (i odwrotnie), różnica jest tylko w elemencie rejestrującym obraz oraz czasie od zrobienia fotki do uzyskania fotki. Porządne lustrzanki analogowe (bo nie mówię przecież o idiotkamerach) to zaawansowane maszyny. Nie wiem, co to są stacki, ale wydaje mi się, że coś takiego jak barcketing to pomocna rzecz. Poza tym, jak powiedziałem - nie ma różnicy, czy do programu graficznego wrzucisz cyfrowy plik bezpośrednio z aparatu, czy z profesjonalnego skanera (i nie mówię tu o zabawkach, co to stoją w prawie każdym domu.
planapo pisze:ze zlego pliku zrodlowego nie zrobisz dobrego zdjecia w PS. edycja ma sluzyc korekcie, mikrofotografia to nie jest robienie 18stki z 40 letniej kobiety
Z pliku źródłowego RAW zrobisz wszystko i nie robi się tego w PS, chyba że posiadasz wtyczkę do PS dedykowaną do obróbki RAW. Poczytaj o RAWach, bo chyba nie za bardzo ogarniasz, o co chodzi. RAW to jest cyfrowy odpowiednik negatywu.

W każdym razie dzięki za próbę rozjaśnienia tematu.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

kazdy by chcial od razu gotowe rozwiazanie ) mozna zrobic adapter na miejsce tubusa okularowego, ktory pozwoli na regulowanie wysokosci i trafienie na plaszczyzne rzutowanego przez mikroskop obrazu.

stacki analogiem? powodzenia. kilka rolek filmu na jedno zdjecie zuzyjesz, nie mowiac o ich obrobce. poczytaj o stackach to ogarniesz o co chodzi (

jak z nieostrego negatywu/pliku potrafisz zrobic ostre zdjecie - obojetne jak - to ja chetnie to zobacze.
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: diogenes »

planapo pisze:jak z nieostrego negatywu/pliku potrafisz zrobic ostre zdjecie - obojetne jak - to ja chetnie to zobacze.
Umówmy się tak - ty poczytasz o RAWach a ja się tym pobawię. Potem wymienimy się doświadczeniami i przemyśleniami.

Pamiętaj, RAW, czyli surowy, bezstratny obraz z matrycy światłoczułej, nie obrobiony przez soft aparatu fotograficznego. Po obróbce w dedykowanym programie powstaje zdjęcie w powszechnym rozumieniu tego słowa.
Jasieks
Posty: 2
Rejestracja: 5 mar 2012, o 13:14

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Jasieks »

Witam. Jestem totalnie zielony w poruszanych przez Was zagadnieniach. Jednakże bardzo proszę o pomoc. Tata ma starą lustrzankę, która już płata mu figle. Niedługo kończy 60-lat i chcemy mu kupić nowy aparat. I tutaj moje pytanie (przepraszam jeśli jest głupie) czy każdy aparat lustrzanka da się podłączyć do mikroskopu? Czy wybierając nowy sprzęt muszę na coś zwrócić uwagę?
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: sebba28 »

Jasieks, Kazda lustrzanke da sie podloczyc trzeba tylko dobrac odpowiedni adapter do polaczenia z mikroskopem.
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: diogenes »

Zanim jednak Kolega zacznie dobierać aparat typu lustrzanka do mikroskopu musi wiedzieć, że:

1. Istnieją lustrzanki analogowe i cyfrowe.

2. Analogowe, te najbardziej popularne, to małoobrazkowe lustrzanki o rozmiarze klatki 24x36mm.

3. Każdy typ lustrzanki analogowej (producent - np. Nikon, Canon, Praktica, itp), to inna droga optyczna a więc konieczny jest specyficzny łącznik do mikroskopu - o specyficznej długości uwarunkowanej konstrukcją danego aparatu. To samo tyczy się też lustrzanek cyfrowych.

4. Cyfrowe lustrzanki, te najbardziej popularne, to z reguły tak zwane lustrzanki niepełnoklatkowe, w których rozmiar elementu rejestrującego (matrycy) jest inny (mniejszy) od rozmiaru 24x36mm, np. Nikon D90 to 23,6x15,8mm. To rodzi dalsze komplikacje w podłączeniu aparatu do mikroskopu projektowanego pod pełnoklatkową lustrzankę.

5. Istnieją lustrzanki cyfrowe pełnoklatkowe, czyli takie, w których rozmiar matrycy światłoczułej wynosi 24x36mm. Nie ma z nimi większych kłopotów przy podłączaniu do mikroskopu z torem wizyjnym projektowanym pod lustrzanki analogowe, problem jednak polega na tym, że cyfrowe lustrzanki pełnoklatkowe to znacznie droższe aparaty foto od cyfrowych lustrzanek niepełnoklatkowych.

Sugeruję przyjąć modus operandi wedle którego (świadomie) dobieramy aparat do posiadanego mikroskopu, nie odwrotnie - wyjdzie taniej. Sprawdzamy możliwości techniczne współpracy danego mikroskopu z różnymi rodzajami aparatów, monitorujemy ceny i dostępność odpowiednich łączników a potem podejmujemy decyzję.

Generalnie najtaniej wychodzi podłączenie do starego mikroskopu", np. jakiś PZO z lat ~<2000r. z dedykowanym torem wizyjnym klasycznej analogowej lustrzanki - wtedy można się zamknąć w koszcie maksymalnie do 300PLN.

Można też poczytać trochę o zasadach optyki, wziąć dane techniczne posiadanego mikroskopu, coś tam zaprojektować, nająć kumatego speca od obróbki skrawaniem i może być sukces i to całkiem niedużym kosztem.

Sam z tym kombinuję - planuję zapiąć Nikona D90 do mikroskopu PZO wyprodukowanego w 1989r.
Konduktor
Posty: 5
Rejestracja: 28 sty 2013, o 13:58

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Konduktor »

Witam użytkowników forum. Piszę po raz pierwszy, ale mam nadzieję że nie ostatni.

Mam problem z podłączeniem lustrzanki do mikroskopu. Jestem amatorem i nie wiem co począć. Posiadam Canona 5d Mark II, a kolega dostęp do mikroskopu Delta Optical Pro Trino
deltaoptical.pl/blizej_zycia/mikroskop-delta-optical-genetic-pro-trino,d1923.html
1.jpg
(9.56 KiB) Nie pobierany
Do podłączenia używamy pierścienia T2 a do niego wkręcamy adapter i to wszystko wsadzamy w tor wizyjny mikroskopu. Zdjęcia wychodzą całkiem fajnie.
Niestety, jak widać na powyższych zdjęciach mam sporą winietę (czarne pachy dookoła). Czy da się coś z tym począć? Na razie wpadłem na kilka alternatywnych opcji:
- mieszek, ale nie wiem jaki. (nie znam też plusów i minusów tego rozwiązania)
- telekonwerter 2x (wiadomo - zmniejsza światło, ludzie się skarzą na obniżenie jakości w stopniu znacznym)
- przejściówka/adapter tego typu co w oficjalnym sklepie (czyli chyba z powięszeniem 2x) delta optical, tylko kupiony np na ebay-u adapter-fotograficzny-t-2-do-mikroskopow - niestety podobno ta opcja też obniża jakość zdjęć
- nie wiem w jaki sposób, ale może coś pokombinować z pierścieniami pośrednimi? (też nie znam plusów i minusów takiej opcji)

Reasumując, czy mają Panie i Panowie jakiś pomysł na sensowny zakup w celu redukcji czarnych boków na zdjęciach przy zachowaniu dobrej jakości zdjęć?

POZDRAWIAM!
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

poczytaj zwlaszcza ostatnie posty tego tematu: mikrofotografia-ogolnie-testy-porady-do ... 016-15.htm

pokrótce - polecam projekcje bezposrednia, im mniej dodatkowej optyki miedzy mikroskopem a matryca tym lepiej, poza tym ma sie oczywiscie pelny kadr.
Konduktor
Posty: 5
Rejestracja: 28 sty 2013, o 13:58

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Konduktor »

Dzięki kolego Planapo za tak rychłą odpowiedź. Znam ten wątek. Forum starałem się całkiem dokładnie przewertować nim się podjąłem rejestracji i napisania czegoś od siebie.
Wiadomo im mniej szkieł między matrycą, a obiektem - tym lepiej. Jednak dalej nie wiem, jaki następny krok zrobić. Co Ty byś polecił, tak konkretnie na miarę Twojego doświadczenia i wiedzy.

Pozdrawiam
Konduktor Konrad
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Co Ty byś polecił, tak konkretnie na miarę Twojego doświadczenia i wiedzy.
zwykłą rurę. no, moze nie zwykla, ale cos na ksztalt tego co proponowalem w poscie powyzej, zalety:

- pelny kadr
- mozliwosc ustawienia parafokalnosci z okularami
- projekcja bezposrednia
- latwa dostepnosc czesci

wykorzystac dolna czesc tubusa z Delty, mozna wymontowac z niego optyke (jesli daje wieksze powiekszenie niz 2x), polaczyc i dobrac odpowiedni dystans za pomoca pierscieni do makro M42, calosc polaczyc z adapterem do canona. T2 to nie to samo co M42 (srednica ta sama, ale gestosc gwintu inna), ale na tymczasowe polaczenie spokojnie wystarczy, z czasem dokupic adapter T2/M42 i skrecic wszystko porzadnie kapitalny jest adapter pozwalajacy na zmiane wysokosci (u mnie Baader varilock) ale nie jest konieczny i mozna sobie poradzic inaczej, w ostatecznosci obraz nie bedzie parafokalny.

jaka tam jest srednica na gornej czesci tubusu Delty? jednym z rozwiazan jest tez wizyta u tokarza i zrobienie adaptera dedykowanego.

EDIT: w przypadku projekcji bezposredniej aparat jest umiejscowiony blizej niz gdyby bylo to z optyka tubusa. tubus moze okazac sie za dlugi - wtedy trzeba z niego calkowiecie zrezygnowac i zrobic rurę z innych elementow.
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

Ja tak trochę z innej bajki, bo mogę tanio kupić:
Nikon D3000 lub Sony a300 lub a350 nadają się do mikrofotografii, czy będą buble zamiast zdjęć wychodzić?
Na razie mam Olympusa E-20, niby lustrzanka ale z niewymiennym obiektywem i jest tragicznie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

glownym kryterium w mikrofotografii jest opcja Live view - nie ma to nie bierz. chyba ze chcesz bawic sie w statyw od powiekszalnika i kombinacje z mieszkiem.
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

Sony ma live view, super steady na matrycy i rozmiar apsc.
Nikon też APSC, bez live view i znacznie tańszy.
Czy dobrze to rozumiem? Live view zapobiega klapaniu lustra?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość