Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

bedzie ok. Docelowy adapter i tak powinien miec regulacje wysokosci.
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: _fenix_ »

JohnyM pisze:Zostaje Ci tylko adapter okularowy.
Możesz wskazać jaki to ma byc, jest te
JohnyM pisze:Zostaje Ci tylko adapter okularowy.
Możesz podać przykładowo o jaki chodzi czy potrzebujcjakies obiektywy czy tylko redukcje.

Czy metoda fotografi przez okular jest równie jakościowo dobra?
Czy korzystacie z LV aparatów lustrzankowych ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

metody-mikrofotografii.jpg
Tak to wyglada.

Wybierajac te metode pamietaj o:
- koniecznosci przekladania aparatu i okularu za kazdym razem
- w zasadzie braku mozliwosci zablokowania obracania sie aparatu (niby maja gumke ale i tak pod ciezarem lustrzanki slabo to trzyma)
- stabilnosc tego typu ukladu jest mniejsza niz na tri

Na jakosci nie stracisz (choc one maja w sobie dodatkowe szklo o pow najczesciej 2x), ale osobiscie traktowalbym ten sposob jako przejsciowy na czas poszukiwania nasadki tri.

LV to podstawa.
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: _fenix_ »

planapo pisze:
metody-mikrofotografii.jpg
.
Na jakosci nie stracisz (choc one maja w sobie dodatkowe szklo o pow najczesciej 2x), ale osobiscie traktowalbym ten sposob jako przejsciowy na czas poszukiwania nasadki tri.

LV to podstawa.
Może mi ktoś powiedzieć na jaka średnicę okularu czy tubusa szukać przejściówki, konwerter z NIKONA do T2 mam pozostał z zabawy lunetą, ale jak szukam adapterów to zawsze podawana jest średnica a ja mikroskop będę miał w piątek i nie mam jak zmierzyć.

NIKON E400
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

30 mm.
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: _fenix_ »

planapo pisze:30 mm.
Czy to chodzi o coś takiego :

Kod: Zaznacz cały

astrozakupy.pl/okular-projekcyjny-gso-30mm-2/1283/
1.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Nie.

Taki
ebay.com/itm/AmScope-CA-CAN-SLR-Canon-SLR-DSLR-Camera-Adapter-for-Microscopes-/141971819245
Christael
Posty: 38
Rejestracja: 15 mar 2016, o 14:56

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Christael »

Cześć, zrobiłem zdjęcia z LV, do testów wziąłem tubę kartonową, którą ucinałem wiele razy nożem i za każdy razem robiłem zdjęcie i mierzyłem tubę. Wymiary podane w milimetrach. Proszę wziąć pod uwagę, że nie byłem w stanie uciąć dokładnie równo więc na drugim końcu średnicy długość może się różnić o jakieś 1-2 mm (stąd też obraz na całej płaszczyźnie nie jest idealny). Tuba również nie była idealnie wchodząca w rowek, więc trochę światła z zewn. minimalnie mogło się dostać. Fotografowana była kropli krwi w jasnym polu przy obiektywie 40x. Wcześniej ustawiłem ostrość poprzez okular po czym zdjąłem nasadkę i przykładałem tubę. Tuba nie wchodziłem do środka, była płasko na okręgu po zdjęciu nasadki, z drugiej strony również tuba nie wchodziła do środka aparatu, była na srebrnym okręgu (oczywiście bez żadnej dodatkowej optyki). Proszę o pomoc w celu znalezienia najlepszej odległości
1. 90mm
1.jpg
2. 82mm
2.jpg
3. 75mm
3.jpg
4. 67mm
4.jpg
5. 61mm
5.jpg
6. 54mm
6.jpg
7. 46mm
7.jpg
8. 39mm
8.jpg
9. 31mm
9.jpg
11.jpg
Załączniki
10.jpg
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

Weź jakiś obiekt amplitudowy. mały i płaski, nie krwinki. Idealne byłyby okrzemki z wyraźną strukturą gdzie nie ma problemu z głąbią ostrości i/lub szkiełko mikrometryczne.
To będzie coś pomiędzy 46 a 61.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Boguslaw »

Od dłuższego czasu używam (bardzo okazyjnie kupiony ze starym, zdezolowanym, złomiastym ale pięknym mikroskopem za 50 zł) jako wzorzec Test-Diatomeen. Pleurosigma angulatum Sm. - dla mnie bomba"!
Jakiś czas temu miałem ofertę kupna czegoś podobnego (szkiełka okrzemkowego) za 150 zł.
Jest to tyle warte(?), bo jeśli tak, to mogę zapytać, czy jest to aktualne(?) i dać ew. namiar do sprzedawcy
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: LoginPiotrusia »

IMHO? Jest.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Wrzucaj mniejsze zdjecia
Christael
Posty: 38
Rejestracja: 15 mar 2016, o 14:56

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Christael »

Witam, zrobiłem kolejny pomiar, niestety ale nie posiadam nic z wyżej wymienionych rzeczy co podał JohnyM, poczekał, aż krew zastygnie, wygląda wtedy całkowicie inaczej. Oto pomiary (nie jestem w stanie uciąć tuby kartonowej idealnie prosto więc podaje dwa wymiary, najmniejsza i największa odległość):
1. 60-61mm
1.jpg
2. 54-56mm
2.jpg
3. 44-45mm
3.jpg
4. 35-37mm
4.jpg
Wg mnie to 44-45mm jest liderem. JohnyM, czy jest możliwość zrobienia z małą regulacją?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości