Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Christael
Posty: 38
Rejestracja: 15 mar 2016, o 14:56

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Christael »

Nie wiem dlaczego ale linki się nie ładują jak daje w img (zmniejszyłem już rozmiar planapo). Wrzucam bezpośrednie:
1. 60-61mm
1.jpg
2. 54-56mm
2.jpg
3. 44-45mm
3.jpg
4. 35-37mm
4.jpg
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: _fenix_ »

Czy podłączanie aparatu do okularu stracę na powiększeniu ?
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

Zależy od okularu. Okrzemki znajdziesz w każdym bajorze.
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: _fenix_ »

Chodzi mi o to że jeśli ożywam obiektyw 100x i okular 10x to wnioskuje że powiększenie mam 1000x, ale jeśli wyciągnę okular i chce zrobić zdjęcie to z powiększeniem jak jest ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

W przyblizeniu - przy projekcji bezposredniej - w zasadzie dokladnie tyle ile powieksza obiektyw, dokladnie sie to oblicza ale to nie na moja glowe
Christael
Posty: 38
Rejestracja: 15 mar 2016, o 14:56

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Christael »

Cześć. To znowu ja
Dostępu do bajora jako tako nie mam. Byłem dziś w zoologicznym, niestety ale okrzemek nie mieli
Dostałem trochę glonów
Oto zdjęcia poniżej:
1. 62-63mm
1.jpg
2. 54-55mm
2.jpg
3. 46-48mm
3.jpg
4. 37-39mm
4.jpg
Analizując wszystkie zdjęcia (z krwinkami, zaschniętą krwią oraz glonem) ewidentnie jest to przedział gdzieś 44-48mm. JohnyM, daj znać czy będzie z regulacją z jakieś może 10mm, wtedy na pewno będzie ostrość w tym przedziale. Jeśli nie da rady i tuba będzie na sztywno to wtedy będę dalej kombinował
mismar
Posty: 65
Rejestracja: 13 gru 2015, o 13:26

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: mismar »

W kwestii powiększenia przy projekcji bezpośredniej - rzeczywiście jest ono równe powiększeniu obiektywu, ale tylko wtedy, gdy matryca aparatu znajdzie się dokładnie w płaszczyźnie obrazowej okularu. Innymi słowy, w miejscu oddalonym o około 150 mm od płaszczyzny oporowej obiektywu (bo płaszczyzna obrazowa okularu położona jest o ok. 10 mm niżej od jego płaszczyzny oporowej). Wtedy też jakość obrazu powinna być najlepsza. Oczywiście gdy aparat niżej - mniejsze powiększenie, wyżej - większe. W takiej sytuacji, zamiast obliczać to z jakichś specjalnych wzorów, można posłużyć się np. szkiełkiem mikrometrycznym i powyliczać sobie powiększenia dla różnych położeń aparatu. Proponowałbym jednak ulokować aparat (matrycę) w płaszczyźnie obrazowej okularu.
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

Próbuję połączyć Jenamed-2 z Canonem 600D. Mam pierwszą przejściówkę (zdjęcia) z mocowaniem Zeiss i gwintem zewnętrznym o średnicy 26 mm z drugiej strony.
Próbowałem znaleźć coś co umożliwi dalsze połączenie ale zupełnie poległem.
Czy mógłbym prosić o podpowiedź ?
Albo może ktoś ma na zbyciu jakieś przejściówki ?

Na razie z ręki opartej tylko na pierścieniach z ręcznym wyzwoleniem migawki można zrobić takie pojedyncze zdjęcia jak załączone (Planapo, przy okazji jeszcze raz dziękuję za porady).
Załączniki
IMG_2.JPG
IMG_20161130_131255.jpg
IMG_20161130_131306.jpg
IMG_20161130_131325.jpg
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: LoginPiotrusia »

Bardzo ładne, ostre zdjęcie

Proponuję wpierw M26M42 ebay.com/itm/262702867721
następnie odpowiednia ilość pierścieni
a na końcu M42EOS ebay.com/itm/151954372436
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

Dzięki. Jak zrobię stacking to dopiero powinno być ładnie, tym nie mniej jak na jeden strzał jest dość przyzwoicie.

Dziękuję za linki. Szukałem od dwóch dni, bez efektu. Dobrze zapytać znających się na rzeczy.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: LoginPiotrusia »

Grzegorz, zamawiając zwróć uwagę, czy to gwinty męskie, czy żeńskie.
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: GrzegorzB »

LoginPiotrusia pisze:Grzegorz, zamawiając zwróć uwagę, czy to gwinty męskie, czy żeńskie.
OK, no właśnie. Po podaniu linków przez #LoginPiotrusia od razu znalazłem więcej linków. Szkoda, że to wszystko w Chinach i trzeba czekać parę tygodni. Poszukam jeszcze, może ktoś w Polsce będzie miał. Dotarł do mnie dodatkowy obiektyw 3.2x Plan więc niecierpliwię się
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: LoginPiotrusia »

Sam z Hiszpanii ebay.pl/usr/micro_crystal zrobi Ci co tylko chcesz
Albo kup: ebay.pl/itm/301761480572

A ja mam ZeissM49 jeśli chcesz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość