Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Co jeszcze będę potrzebował do wykonywania zdjęć w tanich technikach obserwacyjnych?
Nic (jasne pole, skosne swiatlo z decentrowaniem przyslony kondensora), albo kilka domowych patentow w koszcie jesli wiekszym niz 10 zl to sie mocno zdziwie (:
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: winkwink »

Czytałam tutaj, że są 2 typy nasadek trino MNT6 do Biolara, mam taką czarną tri (w katalogu forum są kremowe) i przeczytałam, że jest to nasadka od ZESTAWU do fotografowania (razem z M42 i okularem projekcyjnym)
taka:

Kod: Zaznacz cały

archiwumallegro.pl/nasadka_mnt6_rarytas_pzo_rzadkoscdo_mikroskop-1197371493.html
w zestawie MNF-G:

Kod: Zaznacz cały

archiwumallegro.pl/mikroskopowa_nasadka_fotograficzna_dwuoczna_pzo-1494384252.html
Rzecz w tym, że próbowałam przetestować kamerkę okularową 2MP, a że przez okular było bardzo niewygodnie, za radą kolegi na trino założyłam bino i kamerka w miejsce okularu bino. Okazało się, że jedyny podział światła, jaki mogę uzyskać, to 100/0, 0/100, a czytałam, że trino od Biolara powinna mieć jeszcze 20/80.
Czy to jest właśnie ten drugi typ nasadki?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Boguslaw »

winkwink pisze:na trino założyłam bino
"Na trino, czy za (zamiast) trino ?
Szczerze przyznam, że w pierwszym przypadku wyglądałoby to dosyć eskstrawagancko i fikuśnie - )
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: winkwink »

Dokładnie tak jak napisałam, faktycznie wyglądało komicznie
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

Jeśli masz tylko dwa tryby, to znaczy że masz tylko dwa.
Nie zakładaj bino na trino. W zestawie z trino powinieneś mieć zestaw pierścieni. Fotki są gdzieś na forum i na mojej picasie. Kamerę okularową włóż w miejsce adaptera okularu projekcyjnego.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Johny, winkwink jest kobietą (:

2 nasadki jedna na drugiej? Sytuacja spotykana w przypadku mikroskopow nauczycielskich tak zeby 2 osoby na raaz mogly obserwowac (:

Jesli chodzi o nasadki to nie orientuje sie dokladnie ale w tamtej epoce byly wlasnie dwa rodzaje nasadek: 2-torowa i 3-torowa z czego najczesciej bylo tak ze 3 torowa byla juz na oko nieco szersza niz 2 torowa.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: winkwink »

JohnyM, bino na trino założyłam tylko na chwilę, aby móc na 100% sprawdzić, jak to jest z tym podziałem, nie jestem jeszcze obeznana w temacie, kombinuję jak mogę.
Nie mam zestawu, mam tylko nasadkę trino (czarną), która wygląda tak jakby była od zestawu, dlatego zalinkowałam aukcje z archiwum.
Nie mam na razie żadnego adaptera i w tym rzecz, nie wiem czego szukać, dopóki nie nabędę lustrzanki/ bezlusterkowca.
Powtarzam, jestem zieloniutka, po przejrzeniu Waszych kombinacji na forum jedno co wiem, to to, że będę się tym martwić, jak będę miała aparat, teraz mogę tylko czytać i rozwijać wyobraźnię.

planapo, dzięki
pozostaje zmierzenie? ja mogę zmierzyć swoją
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

O, to ja jeszcze poprosze o fotki tej nasadki do katalogu (: Nie widzialem takiej tri, jesli juz to tę z katalogu.

Kombinowanie jest tworcze (:

Jesli nie bedziesz focic organizmow zywych i ruchliwych to podglad (20/80) nie jest super konieczny.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Boguslaw »

winkwink pisze:Nie mam na razie żadnego adaptera i w tym rzecz, nie wiem czego szukać, dopóki nie nabędę lustrzanki/ bezlusterkowca.
Jak już nabędziesz, to daj znać - )
Jak podłączałem swoją hybrydę Canon S5 IS do mikroskopu to rwałem na aukcjach przenajróżniejsze adaptery niewiadomych producentów.
Na początku w ramach doświadczeń i prób bardzo dużo kombinowałem z kanalizacyjnymi, wodociagowymi, odkurzaczowymi i innymi rurami typu PCV, metalowymi puszkami po różnych napojach, dezodorantach itp.
Jak zauważył planapo, działania i doświadczenia bardzo twórcze - )

Ponieważ sztywne łączenie kompaktu/hybrydy z mikroskopem na dłuższą metę mija się z celem, to podpowiedzcie proszę, body jakich lustrzanek z praktycznego punktu widzenia jest przez Was sprawdzone lub polecane ( w tym wypadku z przeznaczeniem tylko i wyłącznie do mikroskopu i przez trzeci tor).
Chodzi mi o poszukiwania w miarę taniego sprzętu używanego na Allegro, OLX.
Na bezlusterkowca jak na razie szkoda mi kasy, jakieś body z Live View tanie zapewne też nie będzie, więc może coś z opcją upgrade umożliwiającą sterowanie z poziomu komputera (stackowanie, filmy poklatowe, itp)
Wszelkie sugestie mile widziane :- )
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: winkwink »

Boguslaw pisze:Jak już nabędziesz, to daj znać - )
a pewnie że dam, na pewno będę potrzebować pomocy
Boguslaw pisze:Chodzi mi o poszukiwania w miarę taniego sprzętu używanego na Allegro, OLX.
ja Ci mogę powiedzieć, czego ja będę szukać
na pewno (chyba, że coś się zmieni?) Canon (Live View, software, EFSC - Electronic First Shutter Curtain)
na allegro widziałam dzisiaj EOS 1100D używany w dobrym stanie za coś koło 800 i nowy EOS 1200D za ok. 1300 pln, to tylko takie strzały, posiłkuję się rankingiem z lmscope, choć Panowie tutaj wytknęli w nim parę nieścisłości, ale ja nie jestem specem i dla mnie stanowi on duże ułatwienie w poszukiwaniach, za wyższe półki się nie biorę, cena dwuletniego auta nie wchodzi w grę.
ale jak ostatnio przez dwa dni śledziłam używki lustrzanek, to nawet przy nie najlepszych modelach było po kilka osób licytujących, jednak szanse zawsze są, jak się nie boisz używanego
JohnyM

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: JohnyM »

Z moich doświadczeń: Eos 1100D, 650D są OK. 70D całkowicie odradzam. Absolutny zwycięzca: Sony A6000 - cud miód.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: Boguslaw »

winkwink pisze:ale jak ostatnio przez dwa dni śledziłam używki lustrzanek, to nawet przy nie najlepszych modelach było po kilka osób licytujących, jednak szanse zawsze są, jak się nie boisz używanego
Używane aparaty to niestety duża doza ryzyka, a przy Canonach ponoć nie da się tak naprawdę określić jego rzeczywistego przebiegu :- (
JohnyM pisze:Z moich doświadczeń: Eos 1100D
U niego jest chyba jedna z lepszych korelacji między ceną a możliwościami.
Sprzedawane były nawet w granicach 400-600 zł, ale przy aparatach najczęściej wyłazi stara zasada, im taniej tym bardziej zjeżdżony sprzęt czyli większe ryzyko :- (

Może jeszcze ktoś, coś ciekawego (praktycznego) o używanych przez siebie lustrzankach lub zasłyszanych opiniach :- )))
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Jak podłączyć lustrzankę do mikroskopu...

Post autor: planapo »

Ja mam canona 600d, kupiony lekko uzywany z (oficjalnie) malym przebiegiem, jestem zadowolony.

Wiem, że ze starszych to sporo swiatowych wyg, oprocz 600d/T3i, uzywalo jeszcze canona 50d. W nowych modelach sie juz dobrze nie orientuje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości