Jak pozbyć się "niechcianych" owadów z domu ?

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: WojtekB »

Może coś to Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) ?
anetka81S
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2009, o 11:42

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: anetka81S »

to nie to własnie obejrzalam sobie fotki
ten moj jest gładki bez prazkow na skrzydełkach mam zdjecie wkleje

[ Dodano: Sro Lut 25, 2009 17:31 ]
a jednak ma prazki ale to nie ten,bardzo podobny ale kształt ma inny

[ Dodano: Sro Lut 25, 2009 17:48 ]
nie moge zdjecia wkleic
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: WojtekB »

Przeważnie bywa, że to Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) przebywa w kuchni

Jednak jeżeli to nie jest on mhhh będzie ciężko rozpoznać bez zdjęcia, ale zgaduję dalej.
Może to jest Żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum)
Załączniki
3b.jpg
hL0HiDXnnD4PpJSEbX.jpg
anetka81S
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2009, o 11:42

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: anetka81S »

nie mam pojecia JAK TO ZDJECIE WKLEIC ALE TO TEZ ZADEN Z POWYZSZYCH

[ Dodano: Sro Lut 25, 2009 19:22 ]
A MOZE MOGŁABYM NA E MEILA WYSŁAC PANU ZDJECIE TEGO ROBALA?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: WojtekB »

Chyba mam, choć bardziej ten chrząszcz pasuje do kurników i gołębników niż kuchni (ale jest spotykany w spiżarniach i w produktach zbożowych): Pleśniakowiec lśniący (Alphitobius diaperinus)
anetka81S
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2009, o 11:42

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: anetka81S »

własnie wie pan ja mieszkam na ostatnim pietrze i w otworach wentylacyjnach nie ma kratek nietety zgłaszalam to ale niestety i tam gołebiegniazda maja i to własnie przy mojej kuchni moze to byc stamtad?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: WojtekB »

Ciężko mi o tym pisać - po prostu jest to gatunek inwazyjny i mało poznany. Z tego co wyczytałem od lat 80. jego liczebność wzrasta i stanowi poważne zagrożenie dla kurzych ferm. Przetoczę kilka cytatów, które znalazłem:
Pleśniakowiec lśniący (Alphitobius diaperinus) jest chrząszczem z rodziny czarnuchowatych (Tenebrionidae), który przywędrował do Stanów Zjednoczonych z paszą importowaną z krajów tropikalnych. W krajach tych występował on w większych populacjach w warunkach naturalnych, najczęściej w gniazdach ptaków, w butwiejącej kukurydzy, słomie i tym podobnych miejscach. Pod koniec lat 50 dwudziestego wieku pleśniakowiec lśniący stał się już poważnym problemem dla producentów brojlerów we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, gdzie licznie występował w kurnikach i indycznikach. Do Europy szkodnik ten przedostał się na początku lat 60. wraz ze sprowadzoną z USA paszą. W Polsce do końca lat 70. spotykany był sporadycznie. Liczebność jego gwałtownie wzrosła pod koniec lat 80.[/size]
Ogólnopolski Informator Drobiarski 8(155) sierpień 2004
Razem z pokątnikiem ściółkę zasiedla podobny do mącznika młynarka, lecz mniejszy - pleśniakowiec lśniący (Alphitobius diaperinus). Chrząszcz ma małą głowę, wciągniętą w tułów, aż do nasady oczu. Aparat gębowy, czułki i odnóża są czerwonobrązowe. Pleśniakowiec lśniący jest chrząszczem wszystkożernym. Preferuje produkty żywnościowe pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, gdy są zatęchłe, spleśniałe, psujące się lub rozkładające. Żeruje w przechowywanych mieszankach paszowych dla drobiu, często gromadzi się wokół poideł i karmideł, gdzie żywi się rozrzuconą paszą w ściółce, szczególnie w jej lekko wilgotnej warstwie. Larwy i osobniki dorosłe pleśniakowca mają mocne żuwaczki. W okresie, gdy brakuje pożywienia, odbywają wędrówki w poszukiwaniu pokarmu i wtedy mogą niszczyć konstrukcje kurnika, np. elementy drewniane, polistyrenowe warstwy ocieplające, naruszony tynk. Obniżają właściwości termoizolacyjne kurnika nawet o 30%. Mogą też stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jeśli nawóz kurzy jest przeznaczany na pola w pobliżu mieszkań ludzkich.

Pleśniakowiec wgryza się w ciało martwych i schorowanych kurcząt, gdzie żeruje pod skórą. Wielokrotnie larwy i chrząszcze były znajdowane w organach wewnętrznych martwych kur. Duża szkodliwość pleśniakowca lśniącego w hodowli drobiu wynika nie tylko z tego, że chrząszcz ten zjada i zanieczyszcza mieszanki pasz drobiowych i niepokoi drób. Szkodnik jest nosicielem (wektorem) wielu groźnych chorób drobiu. W kurnikach, w których padły kurczęta porażone białaczką, ściółka roiła się od larw i chrząszczy pleśniakowca. Doświadczalnie udowodniono, że szkodnik roznosi wirusy z grupy Herpesvirus wywołujące chorobę Mareka i białaczki drobiu. Larwy i dorosłe pleśniakowce żerują na odchodach, w tym na odchodach chorych kurcząt i ptaków padłych z powodu białaczki. Zarażają się wtedy wirusem. Wraz ze wzrostem larw, stopień ich zakażenia wzrasta. Po przepoczwarczeniu, dorosłe pleśniakowce też są zdolne do przenoszenia wirusa białaczki, gdy są zjadane przez kurczęta. W ten sposób czynnik chorobotwórczy może być utrzymywany w kurniku przez dłuższy czas. Dotyczy to nie tylko wirusa z grupy Herpesvirus, lecz także innych mikroorganizmów chorobotwórczych jak Salmonella thompsoni, S. typhimurium, Escherichia coli, a także Bacillus, Micrococcus i Streptococcus, a także sprawców choroby Gumboro. Pleśniakowce są też żywicielami pośrednimi wielu pasożytów, np. są rezerwuarem oocyst kokcydiów (Eimeria sp.) i larw tasiemców Choanotaenia i Raillietina. Ponadto, w ciele larw kumuluje się rakotwórcza mykotoksyna F-2 wytwarzana przez grzyb Fusarium roseum.
DDD Service
Na klatkach schodowych wysokich bloków spotkać można mącznika młynarka (Tenebrio molitor). Ten duży (ok. 1,5 cm) przedstawiciel czarnuchowatych wykorzystuje do swego rozwoju wszelkie resztki organiczne i z powodzeniem rozwija się w śmietnikach, zsypach i gniazdach gołębich. W ptasich gniazdach goszczą też często pleśniakowiec lśniący (Tenebrionidae: Alphitobius diaperinus) i skórnik Dermestes bicolor.
Przyroda Poznania - Chrząszcze

DERCOL - Pleśniakowiec lśniący (Alphitobius diaperinus)

Czytałem też komentarz na innym forum (oczywiście precyzyjnie tam nie określili skąd pleśniakowiec się tam znalazł), ale wygląda że tak samo jak u Ciebie anetka81S pleśniakowiec mógł pojawić z gniazda gołębi - dana osoba też miała mieszkanie na ostatnim piętrze. Z tym chrząszczem nie ma żartów z tego względu, że przenosi wiele chorób. Radzę od razu zgłosić to administratorowi budynku, żeby wyczyścił, zdzyfenkował i zabezpieczył otwór wentylacyjny. Im szybciej tym lepiej, bo teraz jeszcze nie ma wiosny i gołębie nie wysiadują jaj i nie jest ciepło, żeby znowu nie zaczął się rozmnażać. Na wszelki wypadek sprawdź czy gdzie indziej się nie zalągł. I to powinno załatwić sprawę, bo rzeczywiście przy takim pleśniakowcu młynarek to jest nic jeżeli mogę chociaż tak Ciebie pocieszyć
anetka81S
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2009, o 11:42

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: anetka81S »

dziekuje za odpowiedź mam nadzieje ze to ten szkodnik nie wiem czy ktos cos z tym zrobi ale moze sie uda nie bardzo sie przejmuja tym wszystkim a sa jakies sposoby na pozbycie sie go z mieszkania?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: WojtekB »

Co tu można zastosować ? Biorąc pod uwagę, że to gatunek inwazyjny należy go bezwzględnie zwalczyć. Z tego co wyczytałem z różnych stronach jedynym rozwiązaniem jest chemia (wszelkiego rodzaju środki owadobójcze). Jak już prędzej napisałem sprawdź wszelkie zakamarki czy czasem nie ma jakiejś zepsutej żywności. Nawet nie spytałem czy masz jakiegoś zwierzaka w domu (przedewszystkim jakiegoś ptaka) - pleśniakowiec mógł przybyć w źle przygotowanej karmie. Jeżeli wykluczysz wszelkie źródła w mieszkaniu pozostaje jedynie dezynfekcja otworu wentylacyjnego i zabezpieczenie go przed powtórnym zagnieżdżeniem się w nim jakiegokolwiek ptaka (z mojej strony brzmi to dziwnie, ale cóż nie ma wyjścia). Chyba tyle mogę poradzić, gdyż nie znam się na takich rzeczach.
anetka81S
Posty: 6
Rejestracja: 25 lut 2009, o 11:42

Re: małe żuczki w toalecie

Post autor: anetka81S »

WITAM JEDYNY ZWIERZAK JAKI MI ZOSATŁ TO KROLIK MAM TEZ PSA ALE TO RACZEJ NIE OD NICH BO ONE W KUCHNI MALO PRZEBYWAJĄ.DZIEKUJE ZA PORADY ZOBACZE CO DA SIE Z TYM ZROBIC MOZE COS SIE UDA.DZIEKUJE RAZ JESZCZE
Shafuli

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: Shafuli »

Witam!
brachius -współczuje pluskiew Nie chcę Cię straszyć ale to najgorsze owady jakie mogły zalęgnąć się w domu Odpukać nie miałam ich u siebie ale pracowałam w hotelu gdzie zaczęło się od jednego łóżka a skończyło epidemią w całymprzez niekompetencje dyrektorstwa. Z tym plugastwem trzeba ostro i bez skrupułów- to wojna .przede wszystkim lubią łóżka.materace.najlepiej wyrzucić i spalić:( Ponieważ gryzą ludzi, starają się przebywać blisko nich. Niestety te wampiry potrafią „przezimować” nawet rok w ukryciu bez pożywienia ….tylko po to żeby zaatakować ponownie kiedy ty myślisz, że już po wszystkim  Oprócz pogryzień …niestety przenoszą bardzo ciężkie choroby 

Ja niestety tez od jakiegoś czasu zauważyłam na podłodze (parkiet) .łażące małe żuczki. Na początku myślałam, że może kot coś przyniósłszczególnie, że jednego znalazłam w jego misce P teraz już wiem że to Attagenus-woodroffei tak jak u małgośki.teraz pytanie.jak się tego pozbyć
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Szubaki coraz bardziej pospolite...

Post autor: WojtekB »

Dla porównania dorzucam trzech przedstawicieli rodzaju Attagenus:
szubak-1.jpg
Shafuli pisze:teraz pytanie.jak się tego pozbyć
Tak jak inne szubaki nie różni się zbytnio: żywi się materiałami pochodzenia zwierzęcego. Żeby go zwalczyć trzeba znaleźć źródło ich pochodzenia i dezynfekcja.
Shafuli

Re: ja sie pozbyć (owady w domu)

Post autor: Shafuli »

Attagenus smirnovi - to on
Przeczytałam na innym forum to:
"Owad na zdjeciu to Attagenus smirnovi, chrzaszcz z rodziny
skornikowatych. Nie ma najmniejszej szansy ugryzc czlowieka. Ten gatunek
zostal z Polski wykazany bardzo niedawno, jest migrantem, jak zreszta pare
innych przedstawicieli tej rodziny rozprzestrzeniajacych sie razem z
produktami, w ktorych sie rozwijaja. Larwy zywia sie praktycznie wszystkim,
co organiczne, odludzkich produktow spozywczych po klej na okladkach
ksiazek, generalnie chrzaszcze te sa liczne w lokalach zaniedbanych, rzadko
sprzatanych, z roznymi okruchami wlajacymi sie po podlodze moga byc
zagrozeniem dla zielnikow czy kolekcji owadow. Jednak nawet w super czystych
miszkaniach trafia sie je od czasu do czasu, nie nalezy sie tym przejmowac.
Jedyny powod do niepokoju moze pojawic sie wtedy, kiedy w domu jest ktos
uczulony na wloski larw skornikow, i tych owadow jest naprawde bardzo duzo
(tzn. widzisz codziennie setki sztuk). Ale przypadki takich alergii nie sa
czeste, a zwykle ujawniaja sie u pracownikow jakichs mlynow i innych tego
typu instytucji, ktore razem z maka czy innymi produktami spozywczymi
zawszeprodukuja rowniez jakies owady, czasem w duzych ilosciach.
Ten akurat gatunek zaczyna w duzych miastach powoli wypierac pospolitszego
do tej pory Attagenus pellio, ktory jest caly czarny i ma podobna biologie."
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości