Jak się uczyć biologii??

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: onlyma »

Ja wynotowuję z kilku źródeł co najważniejsze, powtarzam, powtarzam i jeszcze raz powtarzam. No i robię zadania z matur, z podręczników z działów które przerabiam. Najwyższa pora
Danas
Posty: 117
Rejestracja: 23 gru 2008, o 17:36

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Danas »

A jak myślicie, lepiej czytać podręcznik przygotowując się do matury, czy vademecum ? Do powtórzenia, albo niekiedy przypomnienia jak się już coś zapomni. Bo niby podręcznik lepiej opisuje w wprowadza, ale liczy się czas, a vademecum go oszczędzą, można go przeznaczyć już na robienie zadań
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Milka »

ja tam wole czytac ksiazki.
Zawsze wiecej w glowie ci zostanie po jej przeczytaniu, niz vademecum.
To tak jak streszczenie z polskiego nie ma pewnych rzeczy i tyle.
Ostatnio przegladalam vademecum operonu, jest tam duzo wiecej rzeczy niz w podreczniku.
naja
Posty: 45
Rejestracja: 16 lip 2008, o 16:41

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: naja »

wiem, że każdy uczy się inaczej, ale mam pytanko: czy podczas nauki robicie notatki?

ja jak zaczynam robić notatki to nie potrafię wyselekcjonowac materiału i każdy szczegół wydaje mi się ważny. i przez to tracę strasznie dużo czasu na pisanie.
agnika
Posty: 317
Rejestracja: 26 lip 2008, o 19:02

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: agnika »

naja, ja nie robię notatek za duzo czasu mi to zajmowalo
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: dragonka »

Notatki się przydają, chociaż zalezy w czyim systemie i co chce się pamiętać. Do matury nie należy raczej wchodzić w zbytnie szczegóły. Vademecum Operonu w miarę dobrze je zastępuje, ewentualne notatki można też robić w książce, jeśli komuś nie żal
Przy większej ilości danych do zapamiętania notaki wskazane- ale tylko najważniejsze rzeczy ], schematy itp.
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Milka »

ja robie notatki. Mam ich bardzo duzo. Robie je szybko i starannie, zeby mi sie przyjemniej uczyło, dlatego nie trace czasu.
Kazdy uczy sie inaczej, ja zanim przeczytam glupie wstepy do tematów juz mi sie spac chce
Dlatego trzeba konkretnie i na temat robic notatki.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Mårran »

Notatki pomocne są do powtórek typutydzień przed maturą czy aby coś nie uleciało
Ja tam wstępy do tematów i inne opowieści dziwnej treści pomijałam
Pani Buka
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: york »

ja robie notatki, np. podczas rozwiązywania zadań wypisuje rzeczy których nie było w zeszycie i podręczniku, a są warte uwagi
platynka
Posty: 16
Rejestracja: 31 sie 2008, o 23:36

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: platynka »

A jesli chodzi o zwierzaczki, to dokladnie sie ich uczycie? Bo kurcze nie wiem jak sie za nie zabrac:/
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: a_niap »

platynka pisze:A jesli chodzi o zwierzaczki, to dokladnie sie ich uczycie? Bo kurcze nie wiem jak sie za nie zabrac:/
Z uwag praktycznych to na pewno nalezy sie dokladnie nauczyc o osmoregulacji u ryb: w jakim srodowisku jakiego typu ryba, jakie problemy itp. Na jednej ze starych matur (jeszcze poprzedni system) bylo pytanie zeby wpisac podział ryb czy jakos tak (w kazdym razie chodzilo o wymienienie: trzonopletwe. itp) ale na nowej maturze takiego pytania nie bedzie.
Na pewno trzeba tez kojarzyć czy dane zwierzątko jest płazem czy gadem czy jeszcze czymś innym
Podstawowe cechy ssakow tez sie przyda znac, przyda sie tez wiedza o chechach rozrozniajacych czlowieka od malpy, choc to bardziej ewolucjonizm.
Z ptaków koniecznie znac system wymiany gazowej.
Ze zwierzatek w caloksztalcie: wiedziec jak wygladaja poszczegolne serca (jedna komora czy dwie itp).Warto też wiedzieć co nieco o przegrodzie serca u krokodyla jako wyjątek
platynka
Posty: 16
Rejestracja: 31 sie 2008, o 23:36

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: platynka »

A z bezkregowcow
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: Jak się uczyć biologii??

Post autor: Milka »

myslę, ze cykle sa najwazniejsze z bezkręgowców.
Hirudyna pijawki, hmm pojawienie sie wtórnej jamy ciała u pierscienic, a u obleńców aromorfoza-drożnosc ukł. pokarmowego.

Moim zdaniem najwazniejszy jest ukł,wydalniczy i jego ewolucja od dyfuzji za pomocą powłok, protonerfydialnego, metanefrydialnego i pojawienie sie gruczołów zielonych i cewek Malpighiego u stawonogów
A i jeszcze tchawki, sa wazne, bo rozgałęzione dostarczaja O2 do kazdej komorki- redukcja krwionosnego
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości