Jak to działa: Kwasica ketonowa.

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
autodidact
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2013, o 14:10

Jak to działa: Kwasica ketonowa.

Post autor: autodidact »

Załóżmy, że mamy osobę z cukrzycą typu I. Doszło do powikłania jakim jest kwasica ketonowa.
Kwasica ketonowa objawia się m.in. zwiększoną produkcją ciał ketonowych. Dzieje się tak, ponieważ źródłem energii dla organizmu stają się tłuszcze. To z kolei powodowane jest tym, iż stężenie glukozy we krwi nie może być obniżone(glukoza się nie wchłania), co skutkuje właśnie zmianą rodzaju paliwa".
Wszystko to za sprawą niedoboru insuliny, która odpowiada za wchłanianie cukru do komórek. No i teraz, jeżeli sprawcy procesu wchłaniania glukozy do komórek nie ma to:
- Dlaczego łączą się akurat z komórkami tłuszczowymi?
- Co dzieje się z tą glukozą? Całość zostaje przekształcona w zapasy energetyczne?
- Dlaczego podczas wysiłku jednak organizm przyjmuje i wykorzystuje glukozę skoro teoretycznie nie jest do tego zdolny?

Proszę się przyjrzeć nie tylko pytaniom, ale i opisowi. Kwasicę ketonową opisywałem tak jak sam to rozumiem i mogły się tam wkraść błędy. Proszę o odpowiedzi i ewentualne poprawki w opisie.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Jak to działa: Kwasica ketonowa.

Post autor: Medycyna Lwów »

dlaeczego niby glukoza w kwasicy ketonowej się wg ciebie nie wchłania?
Wchłanianie dt p.pok, a nie komórek - glukoza do kom. wchodzi na zasadzie symportu z sodem.

Przyczyną kwasicy jest brak insuliny, co skutkuje tym że podstawowe źródło energii dla kom. jakim jest glukoza nie może się w tejże znaleźć, więc jest w osoczu, powoduje hiperglikemię, glikozurię i postępujące ciężkie odwodnienie.
Dlaczego lipidy idą na 1 rzut rozkładu - to wynika z skomplikowanych pobudzeń przez insulinę i glukagon różnych enzymów szlaku lipolizy (potrzeba glukagonu) i glikolizy (potrzeba insuliny) - to duże uproszczenie, szczegóły są w książkach do biochemii. Stąd gdy mamy względny nadmiar glukagonu pod nieobecność insuliny dochodzi do aktywacji katabolizmu tłuszczów i produkcji ketonów.

Do ost. pytania - mm. wykorzystują glukozę niezależnie od insuliny, tak samo zresztą robi OUN i erytrocyty.
autodidact
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2013, o 14:10

Re: Jak to działa: Kwasica ketonowa.

Post autor: autodidact »

dlaeczego niby glukoza w kwasicy ketonowej się wg ciebie nie wchłania?
Gdzieś coś takiego przeczytałem, choć niewykluczone, że zwyczajnie źle coś zrozumiałem.

Przez Twoją odpowiedź mam teraz mały mętlik w głowie. Najpierw piszesz, że glukoza ma dostęp do komórek poprzez symport, a w następnym zdaniu wspominasz o tym, iż ze względu na brak insuliny glukoza nie może znaleźć się w komórkach, więc pozostaje w osoczu. Jak to w końcu jest?

P.S. Jeżeli pytania są banalne to przepraszam, ale mój nick oddaje faktyczny stan rzeczy i moja wiedza jest miejscami dosyć chaotyczna.

P.P.S. Jeżeli znasz książki, które mogłyby mi tę kwestię rozjaśnić też bardziej szczegółowo, to chętnie poznałbym tytuły tych pozycji.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Jak to działa: Kwasica ketonowa.

Post autor: Medycyna Lwów »

żeby Glc weszła do kom. drogą symportu musi zadziałać na tenże transporter insulina (nie dotyczny wyj. wcześniej wymienionych).
Mętlik się robi, gdy się nie ma podstaw a próbuje się wiedzy z trochę wyższej półki, uczyć się należy po kolei.

Proponuję książki do Biochemii np. podręcznik prof. Bańkowskiego, ew. książki do chorób wewnętrznych typu Medycyna wewnętrzna Herolda, gdzie jest dużo patofizjologii.
autodidact
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2013, o 14:10

Re: Jak to działa: Kwasica ketonowa.

Post autor: autodidact »

No dobrze więc, dziękuję za odpowiedzi. Spróbuję poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu i w razie jeszcze jakiś wątpliwości będę tu dopytywał.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość