Jak zostac nauczycielem biologii

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
paramecium
Posty: 141
Rejestracja: 2 sie 2008, o 09:15

Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: paramecium »

Witam.

Obecnie będę uczniem III klasy liceum ogólnokształcacego. Za rok niecały matura. Od samego poczatku marzyłem o zawodzie lekarza. Ale po pewnym czasie uswiadamiając sobie ze to długa i niezwykle wyczerpujaca droga, a z moją nerwicą to nie wiem czy bym wytrzymał, pojawilo sie marzenie o pracy w zawodzie nauczyciel biologii.

Czytając różne posty wywnioskowałem ze nalezy ukończyc studia kierunek biologia z przygotowaniem pedagogicznym. Ale jak to jest naprawde nie orientuje sie więc prosze Was o pomoc. Co zrobic, jakie studia, jakie przedmioty na maturze ? POMOCY
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: grzyb_m »

Najlepiej jak pójdziesz na kierunek biologia na jakąś akademie pedagogiczną. Bo masz zapewnione praktyki w szkole, nie musisz robić po 5 latach studiów magisterskich dodatkowych szkoleń pedagogicznych (nie mówię o podyplomowych z biologii czy przyrody). Tak chyba najłatwiej Powodzenia, a przyda Ci się bo to długa i ciężka droga

Co do przedmiotów to na pewno rozszerzona biologia i chemia (na niektórych niewymagana). Popatrz na daną akademie i będziesz wiedział co potrzebujesz na maturze.
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: milka.1985 »

ja studiuję biologię na UŚiu w Kc jest bardzo ciężko - ale fajnie mamy tzw.kurs pedagogiczny przygotowujący nas do bycia nauczycielem na poziomie przyrody w SP oraz biologii gimnazjalnej jak i licealnej a na maturze musisz zdawać przedmioty takie, jakie są wymagane na danym kierunku, na który się wybierasz a i jeszcze jedno - pomimo tego, że możesz mieć ukończone studia biologiczno-pedagogiczne musisz znaleść jeszcze wolny etat w jakiejś szkole - a to już jestinsza inszość

[ Dodano: Nie Sie 10, 2008 20:04 ]
a i praktyki pedagogiczne w szkołach też u nas są

[ Dodano: Nie Sie 10, 2008 20:06 ]
poza tym, jeżeli masz nerwicę to odradzam zostanie nauczycielem - uczniowie tak Ci dadzą popalić, że łohoho (wiem już coś o tym, po praktykach sam się przekonasz)
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: BioDan »

Właśnie zawsze mnie zastanawiało jakie wykształcenie mają nauczyciele uczący w Sp. Mgr. z gegry czy bioli A może fizy albo chemii?
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: Astacus »

BioDan pisze:Właśnie zawsze mnie zastanawiało jakie wykształcenie mają nauczyciele uczący w Sp. Mgr. z gegry czy bioli A może fizy albo chemii?
Może mieć każde z tych, jednak osobiście uważam, że nauczyciel uczący przyrody powinien być biologiem. Biolog zna podstawy geografii, fizyki i chemii bo miał to wszystko na studiach, natomiast geograf, chemik i fizyk, może nie mieć zielonego pojęcia o biologii. W sumie to zrozumiałe, bo kształcili się w czymś innym.
W moim mieście w podstawówce uczy pani po studiach chemicznych, no i nie potrafi zidentyfikowac na rysunkach chełbi i stułbi.
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: grzyb_m »

Astacus pisze:Biolog zna podstawy geografii, fizyki i chemii bo miał to wszystko na studiach, natomiast geograf, chemik i fizyk, może nie mieć zielonego pojęcia o biologii.
Oj zdziwiłbyś się. Na geografii również można wybrać sobie specjalność geografia z nauczaniem przyrody - ma się zajęcia z biologii ogólnej. Rzeczywiście po chemii to ciężko uczyć przyrody, ale po geografii czemu nie ?
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: Astacus »

No tak, geograf jeszcze taki całkiem zielony z bioli nie powinien być, zwłasza po tej specjalizacji o której mówisz.
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: BioDan »

Osobiście uważam, że najlepiej nadawal by sie do tego geograf, choćby ze względu materiału jaki się przerabia w klasach od 4-6. Prawie sama gegra, elementy biologii są na takim poziomie, że człowiek wzięty zulicy napisał by kartkówkę na 5 . Natomiast uczenie przyrody po jakichkolwiek studiach jest beznadzieją, ponieważ dla takich banałów napewno bym nie studiował takich kierunków jak biologia, chemia czy geografia. Po co? Żeby po parunastu latach uczenia w PS zapomnieć ważniejszych rzeczy niż np. podzial na ssaki, gady, płazy. Takich rzeczy to powinni uczyc zwykli pedagodzy po jakims podstawowym kursie, a nie wykfalifikowani biolodzy czy tam inni. Dla mnie to szkoda czasu, wiedzy i stresów przeżytych na egzaminach
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: dermatogen »

Myślę, że studiowanie czegoś pięć lat i uczenie w podstawówce jest złe dla samego nauczyciela. I to dotyczy raczej wszystkich przedmiotów
Elpremiero
Posty: 46
Rejestracja: 23 gru 2007, o 22:35

Re: Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: Elpremiero »

Ogólnie perspektywy bycia nauczycielem biologii czy innego przedmiotu w naszym kraju troche lipne sie wydają płace, środowisko pracy, no i jeszcze jak ktos tutaj dobrze zauważył żeby pracować jako nauczyciel to najpierw trzeba znaleźć etat w jakiejś szkole. Znam wielu nauczycieli którzy po kilku krótkich latach wykonywania zawodu rezygnowali i znajdowali sobie prace całkowicie odbiegającą od ich wyskztałcenia. ostatnio zasmucił mnie widok znajomego, bardzo dobrego, młodego nauczyciela biologii w mundurze naszej kochanej policji i zamiast przekazywać swoją bogatą wiedzę na temat biologii kolejnym młodym pokoleniom będzie sobie patrolował w radiowozie ulice naszych pięknych miast
Ja bym się 1000.x zastanowił nad podjęciem decyzji o zostaniu nauczycielem. Ale na szczęście niektórzy czują cos takiego jak powołanie
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: Astacus »

Niestety, jak się uczy w podstawówce to koniecznie należałoby brać kogos na korki i przygotowywać licealistów do matury. Tyczy się to także uczących w gimnazjum, bo poziom wykładanej wiedzy też by mnie nie spełniał. Trzeba to sobie przypominać, bo szkoda żeby pozapominać niektórych rzeczy np. przebiegu mejozy albo chemizmu fotosyntezy.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: Korczaszko »

ale wy na to źle patrzycie, autor tematu chce być nauczycielem, a nie biologiem. wiele osób marzy o tym by uczyćdzieciaczki w podstawówce. rozmawiałam z moim nauczycielem od przyrody (wcześniej geografii) on nie wyobraża sobie porzucić podstawówki, bo po prostu to lubi
Awatar użytkownika
paramecium
Posty: 141
Rejestracja: 2 sie 2008, o 09:15

Re: Jak zostac nauczycielem biologii

Post autor: paramecium »

Dzieki Korczaszko. Ludzie odbiegają od tematu. A może krótki opis drogi do zawodu nauczyciela biologii ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości