jakie kości nie pelnia funkcji szkieletowych?

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
anauu
Posty: 1
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 16:46

Re: jakie kości nie pelnia funkcji szkieletowych?

Post autor: anauu »

A kość ciemieniowa pełni jakąś funkcje szkieletową?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: jakie kości nie pelnia funkcji szkieletowych?

Post autor: Jakusz »

Kości ciemieniowe budują mózgoczaszkę.
Reakcja

Re: jakie kości nie pelnia funkcji szkieletowych?

Post autor: Reakcja »

To i ja się wypowiem

W podręczniku do biologii z 97 zęby są klasyfikowane jako kości, jednakże w tych nowszych wydaniach RACZEJ omija się stwierdzenie, że zęby są koścmi.

I tak podsumowując, to tylko strzemiączko pełni inną funkcję niż pozostałe kości, tak?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: jakie kości nie pelnia funkcji szkieletowych?

Post autor: Padre Morf »

I tak podsumowując, to tylko strzemiączko pełni inną funkcję niż pozostałe kości, tak?
no jest miejscem przyczepu mięśnia
nawet staw tworzy
Michał vet
Posty: 94
Rejestracja: 20 wrz 2008, o 13:24

Re: jakie kości nie pelnia funkcji szkieletowych?

Post autor: Michał vet »

Jeżeli weźmiemy pod uwagę zwierzęta to do takich kości nie pełniących funkcji szkieletowych można zaliczyc: kośc prącia np. u psa, kości serca np. u bydła czy kośc przegrody nosowej zwana kością ryjową (os rostrale) u świni, która stanowi podbudowę dla płytki ryjowej. Wszystkie wymienione należą do tzw. kości trzewnych.
Reakcja

Re: jakie kości nie pelnia funkcji szkieletowych?

Post autor: Reakcja »

Kości serca? o A cóż to? Bo szukałam w googlach, ale nic nie znalazłam, a jestem bardzo ciekawa czym są te kości, więc jakby ktoś mógł mnie oświecic, to byłabym wdzięczna
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: jakie kości nie pelnia funkcji szkieletowych?

Post autor: Medycyna Lwów »

kości serca podobnie jak częściowa prącia są też anomaliami rozwojowymi u człowieka (te pierwsze częściej). Są to normalne, niewielkie, koliste kostki (sksostnienia), które są w obrębie błoniastego szkieletu serca, do którego przyczepione jest myocardium i płatki zastawek serca.
Co do samego tematu, kośćmi u człowieka nie pełniącymi funkcji szkieletowych są kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko i strzemiączko, połączone ze sobą stawami mazistymi, pełniące funkcje wzmacniania drgań i przekazywania ich na okienko owalne.
Reakcja

Re: jakie kości nie pelnia funkcji szkieletowych?

Post autor: Reakcja »

A co z zębami?
Nauczycielka na biologii mówiła, że są to kości, a mój brat (student medycyny) mówił, że nie
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: jakie kości nie pelnia funkcji szkieletowych?

Post autor: Medycyna Lwów »

zęby nie są kośćmi, mają inną budowę, funkcję i co najistotniejsze pochodzenie (kości są tworami mezodermalnymi, a zęby mają znacznie bardziej skomplikowane pochodzenie - szkliwo z ektodermy, odontoblasty z kom. grzebienia nerwowego, zębina, miazga i cement z mezenchymy).
Reakcja

Re: jakie kości nie pelnia funkcji szkieletowych?

Post autor: Reakcja »

A, no to wszystko jasne

Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości