Jakie śmieci segregować ?

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Wiliam
Posty: 2
Rejestracja: 27 lut 2008, o 09:09

Re: Jakie śmieci segregować?

Post autor: Wiliam »

Dzięki za te informacje
pozdrawiam
panda123
Posty: 41
Rejestracja: 21 sty 2008, o 19:55

Re: Jakie śmieci segregować?

Post autor: panda123 »

Nie ma za co Wiliam. Jesli chodzi o chipsy to dobre pyatnie, poniewaz tego np. tam nie powiedziano. Ja mimo wszystko wrzucam to do plastiku.
Kingu$ka
Posty: 356
Rejestracja: 22 lip 2007, o 12:11

Re: Jakie śmieci segregować?

Post autor: Kingu$ka »

panda123 pisze:Jesli chodzi o chipsy to dobre pyatnie, poniewaz tego np. tam nie powiedziano. Ja mimo wszystko wrzucam to do plastiku.
Spojrz:
Do koszy przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów nie wrzucamy:
- prospektów, foliowanych i lakierowanych katalogów, kalki technicznej
- opakowań po olejach samochodowych
- naczyń jednorazowych
- styropianu
- opakowań po chipsach
- porcelany, naczyń typu arco, talerzy, doniczek
- opakowań po lekach
- opakowań po sokach czy mleku, jogurtach
- pojemników i puszek po farbach i lakierach
- opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych (odpad niebezpieczny)
- szyb, luster (odpad niebezpieczny)
- szkła zbrojonego (odpad niebezpieczny)
- świetlówek (odpad niebezpieczny)
- papy (odpad niebezpieczny)
- azbestu (odpad niebezpieczny).
panda123
Posty: 41
Rejestracja: 21 sty 2008, o 19:55

Re: Jakie śmieci segregować?

Post autor: panda123 »

Czyli mam rozumieć, że taka paczka nadaje się już tylko i wyłącznie na wysypisko śmieci, tak?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Jakie śmieci segregować?

Post autor: badger »

panda123 pisze:Czyli mam rozumieć, że taka paczka nadaje się już tylko i wyłącznie na wysypisko śmieci, tak?
tak, ewentualnie do spalarni chyba też
panda123
Posty: 41
Rejestracja: 21 sty 2008, o 19:55

Re: Jakie śmieci segregować?

Post autor: panda123 »

No dobrze, czyli w takim razie nie robiłem nic źle. Spalarania mimo wszystko to nie jest zbytnio przekonując sprawa. Szczególnie spalanie takiego tworzywa z jakiego wyprodukowana jest chociażby wspomniana wczesniej paczka po chipsach.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Jakie śmieci segregować?

Post autor: badger »

Nie znam się na tym ale słyszałem że w nowoczesnych spalarniach można spalić prawie wszystko a filtry pochłoną zanieczyszczenia z powietrza.
panda123
Posty: 41
Rejestracja: 21 sty 2008, o 19:55

Re: Jakie śmieci segregować?

Post autor: panda123 »

Być może, ale sama nazwa:spalarnia źle się nam kojarzy, przez pryzmat tego, co było do tej pory. I podejrzewam, że tak i mi, nie koniecznie może być przychylna taka forma pozbywania się śmieci. Ale cóż - pożyjemy, zobaczymy.
2blu
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2008, o 11:39

Segregacja śmieci konkretniej

Post autor: 2blu »

Witam!
Najważniejsze pytanie to odnośnie opakowań po aerozolach - uzbierało mi się tego ho ho (pianki, lakiery do włosów, dezodoranty, odświeżacze powietrza), wiem, że nie należy tego wyrzucać do metali. W takim razie gdzie, dozwykłego kontenera na śmieci?
Dalej, opakowania po kremach, oliwkach, po tłustych zawartościach. (Na jednej stronie czytam, że do plastiku po olejach nie należy, a na innej radzą taką butelkę najpierw odsączyć stawiając w zlewie na noc do góry dnem).
Szmatki, którymi pastowało się podłogi, opakowania po rozpuszczalnikach, farbach, stare farby, zużyte pędzle, ogólnie stare butelki/opakowania (nadal) zawierające substancje szkodliwe, niebezpieczne dla środowiska (np. pasty do podłóg).
I jeszcze opakowania po jogurtach - podobno są 2 rodzaje, jedne są miękkie, drugie usztywnione, i tylko te twarde wrzuca się do plastiku. Szczerze mówiąc nie zauważyłam różnicy, ale może do tej pory miałam do czynienia tylko z jednym rodzajem
Awatar użytkownika
Matthiola
Posty: 223
Rejestracja: 2 sie 2008, o 23:34

Re: Segregacja śmieci konkretniej

Post autor: Matthiola »

2blu pisze:I jeszcze opakowania po jogurtach - podobno są 2 rodzaje, jedne są miękkie, drugie usztywnione, i tylko te twarde wrzuca się do plastiku. Szczerze mówiąc nie zauważyłam różnicy, ale może do tej pory miałam do czynienia tylko z jednym rodzajem
opakowania nabiału dzieli się na plastik i tetrapak. Plastik to wiesz jak to wygląda - tetrapak nie może być wkładany do plastików - ma swoje oznakowanie zawsze gdzieś i powinien [nie wiem czy zawsze] mieć znaczek, że nie można wyrzucać - jak np. baterie czy sprzęt elektroniczny.
2blu
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2008, o 11:39

Re: Segregacja śmieci konkretniej

Post autor: 2blu »

Noo, tetrapak to te takie kartonowe, tak? Myślałam, że chodzi o plastik w obu przypadkach, dlatego nie rozumiałam tego podziału (a określenietetrapak nie zostało użyte )
Awatar użytkownika
Matthiola
Posty: 223
Rejestracja: 2 sie 2008, o 23:34

Re: Segregacja śmieci konkretniej

Post autor: Matthiola »

do ustawy o odpadach jest dolaczony zalacznik numer 10 - katalog odpadow - tam mozesz poszukac konkretnego odpadu - sądzę że byłby on w grupie 20 - odpady komunalne - lub niesklasyfikowane - zaś mając kod już chyba byłoby łatwiej znaleźć dla niego miejsce składowania - prawdę mówiąc nigdy nie segregowałam puszek po aerozolach i nie znam nikogo, kto by się tym zajmował, ale znam miejsce, gdzie można się o to zaptać. Szczegóły na PW
anna.sosin
Posty: 19
Rejestracja: 6 sie 2008, o 18:12

Re: Segregacja śmieci konkretniej

Post autor: anna.sosin »

Hmm. Ciekawe.

Ja nigdy nie zwracałam uwagi na takie szczegóły, ale to dobrze, że zwróciłaś na to uwagę. Teraz się 3x zastanowię zanim coś wyrzucę:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości