K3PhZ vs K3Ph1

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Vaymar
Posty: 14
Rejestracja: 5 gru 2013, o 12:20

K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: Vaymar »

Witam. Chciałem prosić o określenie różnicy między dwoma kondensorami PZO. Chodzi dokładnie o K3PhZ i K3Ph1.
O ile ze znalezieniem informacji o tym pierwszym problemu nie ma, to ten drugi w sieci zdaje się nie istnieć.
Szukałem także informacji w różnych instrukcjach PZO, ale równie bezskutecznie.
JohnyM

Re: K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: JohnyM »

K3phz jest do kontrastu fazowego zmiennego i obiektywów PhZ - ma po dwa pierścienie i obrotowy analizator, zżera ogromne ilości światła. K3ph (bez 1) ma pojedyńcze pierścienie i działa z obiektywami: Ph, Pha, Phs, A
Vaymar
Posty: 14
Rejestracja: 5 gru 2013, o 12:20

Re: K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: Vaymar »

OK. To powstaje pytanie. Do czego służy i z jakimi obiektywami współpracuje K3Ph1?

Ma na myśli dokładnie taki kondensor
Załączniki
1.jpg
JohnyM

Re: K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: JohnyM »

To pewnie zwykła odmiana K3ph, widzę że ma zwiększoną aperturę do 1,3
Vaymar
Posty: 14
Rejestracja: 5 gru 2013, o 12:20

Re: K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: Vaymar »

Nie wiem czy można tu zastosować zasadę na chłopski rozum", ale czy można postawić znak równości między K3Ph a K3Ph1?

OK, dzięki za informację.

Jeszcze jedna niedyskretna kwestia mnie zastanawia.
Mam okazję nabyć cały set (kondensor + polaryzator + obiektywy + mikroskop pomocniczy).
I chciałbym zweryfikować czy jest to właśnie okazja.

Obiektywy to kolejno:

10/0,24A
20/0,4A
40/0,65A
100/1,30 OA

Te z brązowym paskiem. Czytałem, że to dość rzadkie obiektywy, ale nie wiem czy aż tak rzadkie, aby przepłacać.

Stan podobno magazynowy.

Od pewnego czasu obserwuję allegro i nie widziałem żadnego kompletnego zestawu z kondensorem K3Ph, o stanie magazynowym nie wspominając. Więc zupełnie nie mam rozeznania za ile przeciętnie warto kupić cały zestaw.
Sprzedawca wyliczył 900 PLN. Kupować czy liczyć, że trafi się coś taniej?
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: berkut123 »

Coś się nie zgadza obiektywy amplitudowe a kondensor ma polaryzator?
Polaryzator jest w K3PHz
Cena 900 zł za amplitudowe jest wysoka , ale to rzadko spotykany zestaw, to i cena jest abstrakcyjna.
JohnyM

Re: K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: JohnyM »

Ja sprzedawałem obiektywy po ~200 za sztukę (BCM od 1 zł). Kondensor 150-300 zł. Amplitudowe na allegro do tej pory były tylko ode mnie.
Vaymar
Posty: 14
Rejestracja: 5 gru 2013, o 12:20

Re: K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: Vaymar »

berkut123 pisze:Coś się nie zgadza obiektywy amplitudowe a kondensor ma polaryzator?
Polaryzator jest w K3PHz
Masz rację. To ja się zagalopowałem.

Z tego co piszecie cena 900 PLN nie jest aż tak daleka od obecnych cen rynkowych.
Jeśli się temu bardziej przypatrzeć to ceny sprzętu PZO są wysokie jak nigdy. Wydaje się, że kiedyś wszystkich elementów było po prostu więcej, stąd i ceny niższe. Teraz allegrowi dealerzy PZO trzymają oligopol i nie są skorzy do jakichkolwiek negocjacji. Trudno im się dziwić, każdy sprzedawca chce zarobić jak najwięcej, a kupujący zapłacić jak najmniej.
Inną sprawą jest, że niektóre elementy wyposażenia mikroskopów PZO są na tyle rzadko dostępne w sprzedaży na rynku wtórnym, że po prostu nie ma się jak odnieść do ceny, gdyż nie ma jej z czymś porównać. W wyniku tego, ktoś myśląc, że ma jakiegoś białego kruka wali cenę z kosmosu, a później ktoś inny go w tym naśladuje.

Sam nie tak dawno temu sprzedałem swojego amplivala, aby po latach wrócić do Biolara. Chcę go zacząć rozbudowywać i oczywiście fajnie by było zmieścić się w założonym budżecie. Ale już widzę, że trzeba go będzie zwiększyć.
Planuję do tego jeszcze kupić głowicę MPI5. I tutaj również zwracam się z prośbą o wycenę. Pani Zofia miała ostatnio na allegro wystawiony cały zestaw do DIC. Chyba się musiał sprzedać, bo już go nie widzę. Cena jak dobrze pamiętam to było 3600 PLN w opcji kup teraz". Całego zestawu nie potrzebowałem więc nie zawracałem sobie tym głowy, a nie miałem śmiałości pytać pani Zofii o możliwość sprzedaży pojedynczego elementu. Gdzieś widziałem wpis na forum, że DIC pójdzie także w zestawie kondensorem szczelinowym (który posiadam). Czy ktoś mógłby potwierdzić jednoznacznie tę opinię? Nie chciałbym kupować głowicy, aby później jeszcze się miało okazać, że muszę szukać kondensora KPI 2. Oczywiście jeśli innego wyjścia nie będzie to trudno, ale przyznam, że przytłaczająca jest potrzeba ciągłego wyczekiwania, aż jakaś część pojawi się w sprzedaży.
Przy założeniu, że DIC da się uruchomić z samym kondensorem szczelinowym, na jaką kwotę muszę być przygotowany za samą głowicę MPI5? Domyślam się, że stanowiąc najważniejszy element całego zestawu, jej cena pewnie nie będzie należeć do najniższych.
Do dyspozycji mam archiwum allegro i tam jej ceny są różne. Ale są to aukcje sprzed 5-8 lat, a w tym czasie ceny mocno poszybowały.
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

[Link] K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: berkut123 »

Ja dość rozrzutnie czasem kupuje rupiecie optyczne, ale u pani Zofii to nie kupiłem, i nie kupię niczego, jej ceny są dla extremalnych desperatów. Wątpię żeby sprzedała ten zestaw.
Poczytaj sobie to o działaniu kondensora szczelinowego.
dic-pzo-vt31681-120.htm

Działać to faktycznie działa , ale jest lepiej z KPI-2 ( czyli mus go kupić razem z polaryzatorem).
Głowica MPI-5 jest trudniejsza do zdobycia niż te starsze.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: planapo »

Poczekaj na okazje, patrz tez na ebay. Ceny p. Zosi odpusc, bo sa z kosmosu i jakos nie widze zeby cos sprzedawala, DICa nie sprzedala za 3k. Przez ostatni rok DIC PZO pojawial sie i albo schodzil poza allegro, a jak licytowany to po rynkowej cenie, ktora jest jednak dosc niezmienna od kilku lat i miesci sie w granicach ~2-2,5 k.

Niedawno na ruskim ebayu byl DIC PZO, szedl od zera, linkowalem tu, ciekawe za ile poszedl.
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: berkut123 »

ten kondensor to do katalogu PZO , to jakiś Biały kruk".
Załączniki
1.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: Boguslaw »

planapo pisze:Niedawno na ruskim ebayu byl DIC PZO, szedl od zera, linkowalem tu, ciekawe za ile poszedl
Nie wiem czy chodzi Ci o ten, poszedł za US $449,00, Około 1 683,17 zł + przesyłka US $37,00 (około 138,70 zł)"
Ebay polski, natomiast sprzedający z Moskwy
ebay.pl/itm/PZO-DIC-set-for-microscope-BIOLAR-PI-/321695119967
berkut123 pisze:Ja dość rozrzutnie czasem kupuje rupiecie optyczne
To już wiem, czemu często przegrywam z jedną osobą -)
Vaymar
Posty: 14
Rejestracja: 5 gru 2013, o 12:20

Re: K3PhZ vs K3Ph1

Post autor: Vaymar »

Dziękuję bardzo za pomoc. Naprawdę nie spodziewałem się tak konkretnej i szybkiej odpowiedzi.

Przyznam, że w takim razie zakup KPI 2 staje się dla mnie koniecznością. Nie lubię półśrodków i tak prędzej czy później powodowany niedosytem zdecydowałbym się na taki zakup.
Dziś otrzymałem ofertę na głowicę MPI5. Sprzedawca wycenił ją sobie na 1,6 kPLN. Używana, ale w bardzo dobrym stanie. Niestety ktoś ją zarezerwował i czekam na informację czy sprawa sprzedaży stanie się na powrót aktualna.
Gdyby do tego udało się kupić KPI 2 w jakiejś rozsądnej cenie przy jednoczesnej sprzedaży kondensora szczelinowego, który będzie mi wtedy zbędny, to jakoś by to się wtedy kalkulowało i udało całość zamknąć w kwocie przez was uznanej za rozsądną.

planapo pisze:Niedawno na ruskim ebayu byl DIC PZO, szedl od zera, linkowalem tu, ciekawe za ile poszedl.
Przyznam, że cena końcowa jest zaskakująco wysoka.
Widziałem go wcześniej, ale zniechęcały mnie delaminacje głowicy i kondensora i porzuciłem zainteresowanie tym zestawem. Zakładałem, że całość pójdzie za jakieś gorsze, a tu proszę, taka niespodzianka.

Jeszcze raz dziękuję za okazaną pomoc. Pewnie będę jeszcze sępił o jakieś dodatkowe informacje gdy uda mi się złożyć cały zestaw.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości