kamera do mikroskopu dla dziecka

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
berkovits
Posty: 4
Rejestracja: 3 kwie 2022, o 06:27

kamera do mikroskopu dla dziecka

Post autor: berkovits »

Drodzy forumowicze,
kilka lat temu kupiłem dziecku mikroskop Levenhuk 320 40-1600x mono (poniżej parametry). Zastanawiam się nad kamerą do mikroskopu, by poszerzyć możliwości zabawy i nauki dziecka (i drugiego już dziecka też, swojej zabawy w sumie też). Po przeczytaniu kilku artykułów na ten temat zacząłem się zastanawiać, czy to ma sens. Ludzie twierdzili, że kamery tanie są kiepskie, a drogie nie mają sensu przy słabym mikroskopie, że jest mały obraz w modelach ,,basic", a modele ,,pro" są drogie, itp. Prosiłbym o opinię, czy jest jakaś kamera, którą można by dokupić, by pasowała parametrami do naszego mikroskopu (by nie była za słaba ani za dobra).

Uwagi:
• Zakup musi być na fakturę, więc używane raczej nie wchodzą w rachubę, chyba, że jest wyjątkowo okazyjny.
• Myślałem o koszcie 200-400zł.

Wybrane parametry mikroskopu (ze strony sklepu):
• okulary: WF 10x / 23 mm, WF 16x / 23 mm
• obiektywy: DIN 4x / 10x / 40x / 100x (olejowy) - achromatyczne (40x i 100x amortyzowane)
• lampa halogenowa 6 V/20 W, dolne
• kondensor Abbego z przysłoną N.A. 1,25, diafragma φ 2 mm - 30 mm
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: kamera do mikroskopu dla dziecka

Post autor: planapo »

w tym budzecie i tak bedzie najtansza, co w tym przypadku uwazam za rozwiazanie w zupelnosci wystarczajace (:
berkovits
Posty: 4
Rejestracja: 3 kwie 2022, o 06:27

Re: kamera do mikroskopu dla dziecka

Post autor: berkovits »

Dzięki za odpowiedź. Jestem wdzięczny za pomoc. Wszedłem na stronę sklepu teleskopy.pl. Nie wiem, jakie tutaj są zasady co do wstawiania linków do sklepów, więc tylko podam nazwę sklepu. Z dostępnych tam kamer najwięcej jest firmy Levenhuk, które różnią się chyba jedynie rozdzielczością zdjęć. W zakładanym budżecie (ewentualnie lekko przekraczając) są tam kamery:

0,35 MPix, 250zł,
1,3 MPix, 300zł,
2 MPix, 340zł
3 MPix, 430zł
Jest jeszcze za 460zł 5 MPix, ale niedostępny.

Mam dwa pytania:
1) Czy warto brać kamery tej firmy? Czy to będzie dobry zakup, czy znacie lepsze propozycje? Nie mam do tej firmy sentymentu, ale fajnie, że mają taki spory wybór wśród tych tanich, a wydaje się, że w ogóle rynek jest ubogi w takie kamery.
2) Czy rzeczywiście przy naszym mikroskopie będzie lepszy efekt przy np. 3 MPix, niż 2 MPix? A może warto się dopytać, czy jednak będą mieli te 5 MPix? Jeśli to sporo zmieni, mogę dopłacić, ale nie chcę dopłacać, jeśli różnica będzie jedynie polegała na większym pliku wynikowym. Wydaje się, że nie różnią się innymi parametrami.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: kamera do mikroskopu dla dziecka

Post autor: planapo »

To wszystko jedna i ta sama chinszczyzna, "firma" naprawde nie ma znaczenia.

MPix sa takim samym chwytem marketingowym jak powiekszenie mikroskopu - sprzedaja zabawki o powiekszeniu 1600x czy 2000x co po prostu fizycznie jest niemozliwe...

Wygrzeb pozostale parametry i wstaw tutaj to porownamy.

PS. Gdzies tu na forum byl test co mozna uzyskac z bardzo taniej kamerki, juz nie pamietam jakiej dokladnie.
berkovits
Posty: 4
Rejestracja: 3 kwie 2022, o 06:27

Re: kamera do mikroskopu dla dziecka

Post autor: berkovits »

Znalazłem temat jaką kamerę usb kupić do mikroskopul, z którego dowiedziałem się o możliwości podłączenia lustrzanki. Zainteresowało mnie to. Mamy prosty model lustrzanki Nikona, rozumiem, że trzeba dokupić adapter. Mam pytania:
• Lustrzanka jest przecież ciężka, więc na skośnym tubusie będą spore siły. Czy tubus i adapter wytrzymają?
• Czy można wtedy użyć okularu?
• Co z oglądaniem w czasie rzeczywistym? Przecież widok przez obiektyw jest jedynie w czasie robienia zdjęcia.

Co do parametrów tych kamerek, to znalazłem głównie coś takiego (dla kamery 2 MPix):
• maksymalna rozdzielczość: 1600 x 1200
• megapiksele: 2
• średnica tubusu: 23 mm
• sensor: 1/3,2" CMOS
• rozmiar pojedynczego piksela: 2,8 * 2,8 µm
• czas naświetlania, ms: automatycznie
• szybkość klatek (fps): [at] / 7,[at] / 7,[at] / [at]
• zakres dynamiki: 65,2
• zakres widmowy: 380 nm - 650 nm
• metoda ekspozycji: ERS
• specyfikacja USB: USB 2.0, 480 Mb/s
• korpus: metalowy
• zasilanie: przez przewód USB
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: kamera do mikroskopu dla dziecka

Post autor: jarud »

Na olx (mikroskop olx) ktoś sprzadaje adaptery do smartfonów za 30 zł. Zamówiłem i przyszło. Całkiem solidne. Wg opisów, wstawia się smartfon w uchwyt, zoomuje do oporu i robi zdjęcie. Pewno zdjęcie jest w czarnym kółku, ale zawsze można je obrobić. Drugie rozwiązanie to adapter do kompaktu. "Teleskopy pl" sprzedaje
"Adapter afokalny do astrofotografii i digiscopingu dla aparatów kompaktowych, hybryd i lustrzanek" za 89 zł. Jest to duża rzecz i pewno trzeba ją dostosować do swych potrzeb (zmniejszyć średnicę mocowania). Nie ma co zajmować się lustrzanką. Na olx można kupić canon a 590 is, który fotografuje przez obiektyw, bez dodatkowych ustawień i układów optycznych. Cena aparatu od 50 zł. Wersja ze smartfonem na pewno nie wyłamie tubusa. Wesja z kompaktem działa bez kłopotów na polskich, ruskich i niemieckich mikroskopach. Kompakt można podłączyć do TV i mieć live view. Obraz wypełnia całą klatkę, jakość jest całkiem niezła. Radzę zacząć od smartfona. Jeżeli wyjdzie, można rozważyć rozwiązanie z kompaktem. Mikroskop jest prosty, więc nie ma co szukać zbyt kosztownych rozwiązań.
berkovits
Posty: 4
Rejestracja: 3 kwie 2022, o 06:27

Re: kamera do mikroskopu dla dziecka

Post autor: berkovits »

Dziękuję za dotychczasową pomoc. :) Poszukam jeszcze informacji i ofert i będę myśleć, co zrobić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości