Katodoluminescencja

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Katodoluminescencja

Post autor: LoginPiotrusia »

Hej,

próbując zidentyfikować jeden z posiadanych przeze mnie elementów dowiedziałem się o nowej technice, o której nie miałem pojęcia: o KATODOLUMINESCENCJI.
Zdjęcie zostało przez specjalistów zidentyfikowane jako microscope stage for cathodoluminescence optical imaging".

Troszkę o katodoluminescencji: cathodoluminescence.com/what-is-cathodoluminescence.php

CL emissions can provide general information on the trace elements contained in minerals or the production of mechanically induced defects in the crystals. Perhaps more importantly for the geologic context, the distribution of the CL in a material gives fundamental insights into such processes as crystal growth, replacement, deformation and provenance. These applications include:
Investigations of cementation and diagenesis processes in sedimentary rocks
Provenance of clastic material in sedimentary and metasedimentary rocks
Details of internal structures of fossils
Growth/dissolution features in igneous and metamorphic minerals
Deformation mechanisms in metamorphic rocks.


Czy ktokolwiek z Was już cokolwiek z tym miał do czynienia?
JohnyM

Re: Katodoluminescencja

Post autor: JohnyM »

To jest tak właściwie fluorescencja, tyle że dla skał i minerałów. Mają taki mikro w Poznaniu (pewnie gdzieś jeszcze, ale ja wiem tylko o tym), kilka uczelni wysyła tam materiały do swoich badań paleo i geologicznych. Bardzo specjalistyczna sprawa.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Katodoluminescencja

Post autor: LoginPiotrusia »

Mhm, dziękuję Johny za Twoja opinię.

Otrzymałem jeszcze takie info: I think this is Cathodoluminescence microscope accessory. The chamber has vacuum pump connector and the high voltage power supply seems to be adjustable from 2 - 8 KV. I also think chamber is missing a viewing window."

pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Katodoluminescencja

Post autor: planapo »

Aktualne, prosimy nie usuwac (:
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości