Kiedy zarodek jest człowiekiem?

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: yeast »

sowiniec pisze:80% kobiet po aborcji zapada na depresję krótkoterminową, 60% ma nawroty depresji.
A skad te dane?
sowiniec pisze:Wzrost liczby aborcji przełożył się w USA (tylko takie dane widziałam) na wzrost urodzeń przedwczesnych - bardzo wyraźnie widac tę korelację.
Co do korelacji, to bylabym ostrozna, jest wiele czynnikow, ktore maja wplyw na przedwczesne urodziny i niekoniecznie maja cos zwiazanego z aborcjami. Wiesz jak to bylo z piratami i globalnym ociepleniem:P.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: malgosi35 »

sowiniec pisze:Jest to o tyle niebezpieczne, że jeśli jest to pierwsza ciąża kobiety i to młodej najczęstszym skutkiem jest rak piersi w późniejszym wieku ( przerwanie procesu przygotwania organizmu do laktacji powoduje rakowacenie gruczołów mlekowych).
Oooooooooooo

[ Dodano: Sro Mar 25, 2009 18:49 ]
sowiniec pisze:Wzrost liczby aborcji przełożył się w USA (tylko takie dane widziałam) na wzrost urodzeń przedwczesnych
Podaj żródło
sowiniec
Posty: 30
Rejestracja: 16 sty 2009, o 13:52

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: sowiniec »

Różnica w danych wynika z tego, że przywołałam w poprzednim poście starsze dane, ale skoro udało mi się znaleźć nowsze, to daję nowsze.

Co do danych dotyczących korelacji aborcji i przedwczesnego porodu (polecam to zwłaszcza tobie, Yeast):
informaworld.com/smpp/content~content=a906803408~db=all~jumptype=rss
jech.bmj.com/cgi/content/abstract/62/1/16

Wykres, o którym wspominałam widziałam w publikacji papierowej, więc raczej go tu nie wkleję
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

[Link] Zarodek = człowiek ?

Post autor: yeast »

Cóż, badania chyba jednak nie są jednoznaczne (jak to często bywa z badaniami kliniczymi opartymin na korelacji a z b oraz c:/):
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9328 ... d_RVDocSum

[ Dodano: Sob Mar 28, 2009 14:31 ]
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1462 ... d_RVDocSum

[ Dodano: Sob Mar 28, 2009 14:33 ]
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1904 ... d_RVDocSum

[ Dodano: Sob Mar 28, 2009 14:36 ]
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1790 ... d_RVDocSum

[ Dodano: Sob Mar 28, 2009 14:38 ]
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1716 ... d_RVDocSum

To tak kilka przykładów.

[ Dodano: Sob Mar 28, 2009 14:42 ]
Chyba sprawę chwilowo najlepej opisuje zdanie:
Evidence that choosing to terminate rather than deliver an unwanted first pregnancy puts women at higher risk of depression is inconclusive.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1625 ... d_RVDocSum
Ostatnio zmieniony 29 mar 2009, o 19:43 przez yeast, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: Tardis »

Przeróżne opinie macie doprawdy. Sądziłem, że na forum naukowym ludzie mają większą wiedzę. Ci co teraz wierzą w Boga 7 tysięcy lat temu wierzyli by w Zeusa rzucającego piorunami i Herkulesa i może nawet w Xenę Wojowniczą Księżniczkę .
Zarodek - komórki
Świadomość - mózg

Dusza - to termin dla poetów, nie naukowców
omykowa
Posty: 398
Rejestracja: 15 maja 2009, o 21:03

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: omykowa »

Tardis, rozumiem, że gdybyś Ty w wyniku nieszczęśliwego wypadku utracił świadomość, moglibyśmy z Tobą zrobić co nam się żywnie podoba, bo utraciłbyś jednocześnie również swoje człowieczeństwo?

Zarodek komórki, jasne. Tylko, że tak się składa, że na pewnym etapie rozwoju - Twoje jedyne. To, że dzisiaj masz piękne oczęta i paluszki, którymi używasz klawiatury, to naprawdę nie jest zasługa Twojej świadomości.
biber
Posty: 110
Rejestracja: 20 sty 2009, o 13:22

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: biber »

Wiarę w Boga i duszę nazywasz niewiedzą?
omykowa
Posty: 398
Rejestracja: 15 maja 2009, o 21:03

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: omykowa »

Co do depresji. Nie będę rzucać statystykami, powiem coś z doświadczenia - kiedy moja babcia umierała w ponad 60 lat po dokonaniu aborcji, nadal nie mogła sobie wybaczyć. A skoro zdecydowała się opowiedzieć o tym mnie - choć przecież nie musiała, to nie była jedna z tych plotek rodzinnych, o których każdy wie - to chyba po prostu nie potrafiła żyć z taką tajemnicą.
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: Tardis »

omykowa pisze:Tardis, rozumiem, że gdybyś Ty w wyniku nieszczęśliwego wypadku utracił świadomość, moglibyśmy z Tobą zrobić co nam się żywnie podoba, bo utraciłbyś jednocześnie również swoje człowieczeństwo?
nie rozumiesz.
omykowa pisze: Zarodek komórki, jasne. Tylko, że tak się składa, że na pewnym etapie rozwoju - Twoje jedyne. To, że dzisiaj masz piękne oczęta i paluszki, którymi używasz klawiatury, to naprawdę nie jest zasługa Twojej świadomości.
Owszem, to nie sprawa świadomości
en.wikipedia.org/wiki/Chromosome#Human_chromosomes
omykowa pisze: Zresztą może przegapiłeś ten news
Co ten nius ma przekazywać? Lekarze postawili błędną diagnozę, dzieje się tak na okrągło. I tak rozchodzi się tylko o mózg.

biber pisze:Wiarę w Boga i duszę nazywasz niewiedzą?
Wiara to przyjmowanie za pewnik czegoś czego nie można udowodnić, pokazać - czyli brak wiedzy.
Daleki jestem od chęci urażenia kogokolwiek ale wymyślenie Boga przez Człowieka (nie na odwrót) jest. może nie faktem (bo wierzący mają wątpliwości a tych nie może być według definicji) ale jest całkowicie logiczne - i historia to wykazuje jak i nauka. Za 100 lat ludzie mogą wierzyć w święte motyle albo inne gusła.

Powiedzmy, że moją wiarą jest to, iż czerwone jest zielone a czerwonego wcale nie ma. Ile jest w tym wiedzy? 0%, wiary? 100%

Nie cierpię tych religijnych tematów.
biber
Posty: 110
Rejestracja: 20 sty 2009, o 13:22

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: biber »

Czerwonego wcale nie ma tak jak zielonego. to tylko Twój mózg odbiera róźnice w długości fal odbitych od przedmiotu. Więc widzisz wierzysz a jest

Co do samej wiary, jaki miała by sens jeśli można by było potwierdzić jej słuszność naukowo w 100%. Sama wiara nie była by wtedy wiarą tylko naukowym faktem
Ostatnio zmieniony 28 lut 2010, o 08:23 przez biber, łącznie zmieniany 1 raz.
omykowa
Posty: 398
Rejestracja: 15 maja 2009, o 21:03

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: omykowa »

Dzięki dobrodzieju za link do Wikipedii, w końcu dowiedziałam się, że istnieje chromosom. Rozumiem, że po angielsku, żeby brzmiało bardziej naukowo.

Powiedz, czym się różni zygota od dwóch gamet? Możesz poszukać w portugalskiej Wiki.
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: Tardis »

biber pisze:Czerwonego wcale nie ma tak jak zielonego. to tylko Twój mózg odbiera róźnice w długości fal odbitych od przedmiotu. Więc widzisz wierzysz a jest
A te różne długości fali nazywamy kolorami. Jakbym zamiast kolorów napisał np. H2O to też byś powiedział, że wody nie ma?
Poza tym to tylko przykład i nie wymaga rozpatrywania co miałem na myśli bo to widać.
Logiki więcej.
biber pisze: Co do samej wiary, jaki miała by sens jeśli można by było potwierdzić jej słuszność naukowo w 100%. Sama wiara nie była by wtedy wiarą tylko naukowym faktem
Sens wiary jest ogromy - kontroluje się ludzi dzięki ich wierze.
omykowa pisze:Rozumiem, że po angielsku, żeby brzmiało bardziej naukowo.
Znowu nie rozumiesz.
Człowiek zajmujący się nauką na serio 90% (na oko) materiałów przyjmuje w j. angielskim - inaczej nie można być na bieżąco.
Wejdź w wersję PL i potem EN i zobacz różnice.
omykowa pisze: Powiedz, czym się różni zygota od dwóch gamet? Możesz poszukać w portugalskiej Wiki.
Może jakieś konkretniejsze argumenty? Mniej złośliwości, więcej nauki.
biber
Posty: 110
Rejestracja: 20 sty 2009, o 13:22

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: biber »

Wiem co miałeś na myśli.

Mówisz że religia jest po to żeby kontrolowac ludzi? Kontrolować to znaczy co? Uczyc ich żeby nie zabijali, nie kradli nie cudzołożyli. Cała nasza moralnośc jako ludzi cywilizacji łacińskiej opiera sie na naukach KK.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości