Kiedy zarodek jest człowiekiem?

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
PeReS
Posty: 141
Rejestracja: 14 cze 2009, o 18:41

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: PeReS »

Religia i wiara to indywidualna sprawa kazdego czlowieka. Nie jest to nic zlego tak dlugo jak nie przeszkadza innym ludziom i nie jest im narzucane. Poza tym zwrocicie uwage, ze zadna z wielkich religii naszych czasow nie jest zla. Glosza podobne prawdy uniwersalne. Raczej zla interpretacja przez oszolomow, fanatykow i maciwody powoduje wszelkie kontrowersje. Mowi sie ze nadzieja matka glupich, a wiara przenosi gory. Wole wierzyc
Kontrolowaniem zajmuje sie instytucja, ktora znamy pod nazwa Kosciola. Takie jest moje zdanie.
Zdaje sie ze temat jest o czyms innym niz klotnia miedzy istnieniem Boga, a jego brakiem.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2010, o 10:33 przez PeReS, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: Tardis »

biber pisze: Mówisz że religia jest po to żeby kontrolowac ludzi? Kontrolować to znaczy co? Uczyc ich żeby nie zabijali, nie kradli nie cudzołożyli. Cała nasza moralnośc jako ludzi cywilizacji łacińskiej opiera sie na naukach KK.


Kościół Katolicki zaczął powstawać ok 33 roku naszej ery.
Tysiące lat wcześniej (jak daleko tylko można sięgnąć źródłowych zapisów historycznych) ludzie wiedzieli, że złem jest zabijanie, cudzołożenie, kradzież.
Moja moralność nie opiera się na naukach Kościoła Katolickiego ale na zdrowym rozsądku, wiedzy, emocjach.
W imię Twojego Boga w Świętych Wojnach zginęło więcej ludzi niżeli zabił Hitler i Stalin swoimi rozkazami razem wzięci. Gwałcono, palono na stosach w imię Boga.
omykowa
Posty: 398
Rejestracja: 15 maja 2009, o 21:03

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: omykowa »

Tardisie poważny naukowo, czy masz jakieś przykre doświadczenia z Kościołem Katolickim? Widzę, że chyba masz jakiś uraz.

Konkrety? Jasne. Od momentu zapłodnienia powstała zygota ma diploidalny garnitur chromosomów, niezmienny dla człowieka przez całe jego życie, nie licząc oczywiście mutacji. Jeśli na podstawie genotypu możemy określić, że dana komórka należy do Tardisa, to dlaczego uważasz, że Twoja zygota człowiekiem nie była, skoro jej komórki zawierały wszystkie Twoje chromosomy?
Ostatnio zmieniony 28 lut 2010, o 10:42 przez omykowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: Tardis »

PeReS pisze:Religia i wiara to indywidualna sprawa kazdego czlowieka. Nie jest to nic zlego tak dlugo jak nie przeszkadza innym ludziom i nie jest im narzucane. Poza tym zwrocicie uwage, ze zadna z wielkich religii naszych czasow nie jest zla. Gklosza podobne prawdy uniwersalne. Raczej zla interpretacja przez oszolomow, fanatykow i maciwody powoduje wszelkie kontrowersje. Mowi sie ze nadzieja matka glupich, a wiara przenosi gory. Wole wierzyc
Kontrolowaniem zajmuje sie instytucja, ktora znamy pod nazwa Kosciola. Takie jest moje zdanie.
Zdaje sie ze temat jest o czyms innym niz klotnia miedzy istnieniem Boga, a jego brakiem.
Kto się najwięcej wykłóca? Członkowie sekt.
Dokładnie temat jest dokładnie czymś innym i jak już wspominałem - denerwują mnie te religijne dyskusje. Wierzącego nie przegadasz bo wierzy wbrem wszystkiemu i wszystkim.

Wróćmy do meritum:
Samo słowo Człowiek ma różne definicje, zależnie od kraju, ustroju, wiary, autora encyklopedii i jego cenzora.
Wszyscy jednak mamy jakieś swoje pojęcie czym jest Istota Ludzka.
Moim zdaniem parę komórek nie jest człowiekiem a już na pewno nie dlatego, że są pierwsze. Równie dobrze mógłbym nazwać Człowiekiem każdego mojego pojedynczego plemnika i każde kobiece jajeczko
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: Tardis »

omykowa pisze:Tardisie poważny naukowo, czy masz jakieś przykre doświadczenia z Kościołem Katolickim? Widzę, że chyba masz jakiś uraz.
Źle widzisz.
Osobiście nie mam żadnych przykrych doświadczeń z KK i trzymam się od niego z daleka.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: Padre Morf »

Kościół Katolicki zaczął powstawać ok 33 roku naszej ery.

ktoś nam tu nową historię tworzy ]
go Boga w Świętych Wojnach zginęło więcej ludzi niżeli zabił Hitler i Stalin swoimi rozkazami razem wzięci. Gwałcono, palono na stosach w imię Boga.

czekałem na ten argument cierpliwie i się doczekałem.
On zawsze pada, widocznie lepszych jeszcze nie wynaleźli.
parę komórek nie jest człowiekiem a już na pewno nie dlatego, że są pierwsze

wg znanych mi podręczników naukowych, z których uczyłem się na studiach te pare komórek to człowiek.
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: Tardis »

Morfeusz pisze: ktoś nam tu nową historię tworzy ]
pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_katolicki#Powstanie
Ciekawe kto.
Morfeusz pisze: czekałem na ten argument cierpliwie i się doczekałem.
On zawsze pada, widocznie lepszych jeszcze nie wynaleźli.
A ja wiedziałem, że zaraz taka reakcja będzie.
Historia nie jest wynalazkiem.
Morfeusz pisze:
wg znanych mi podręczników naukowych, z których uczyłem się na studiach te pare komórek to człowiek.
I dla tego właśnie jest spór bo nie każdy ślepo wierzy w to co mu się poda i potrafi sam wnioski wyciągać.
Jak wspominałem, Człowieka różnie się definiuje.

Czy nasiona są roślinami?
(pewnie zaraz się ktoś oburzy jak śmiem porównywać rośliny do zwierząt )
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: Padre Morf »

Czytaj ze zrozumieniem. Na początku pojawiają się magiczne słowa
"Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego".
To tak jakby szlachtę polską wywieść od Sarmatów, bo taka była kiedyś właśnie tradycja.

Po śmierci Jezusa powstało po prostu chrześcijaństwo. Pierwotnie było to judeochrześcijaństwo, a po soborze w Jerozolimie chrześcijaństwo dla pogan w wydaniu pawłowym, które generalnie wyznaje się dzisiaj.

Z typowo historycznego punktu widzenia Kościół katolicki to kościół zachodni powstały po wielkiej schizmie wschodniej.
Odsyłam do książek, a nie wikipedii gdzie każdy może napisać wszystko.
Historia nie jest wynalazkiem.

owszem nie jest ale można nią sobie pomanipulować.
I dla tego właśnie jest spór bo nie każdy ślepo wierzy w to co mu się poda i potrafi sam wnioski wyciągać.

a ja wychodzę z założenia, że jeśli bardzo znany profesor ginekologii pisze coś w swojej książce to wie co pisze.
biber
Posty: 110
Rejestracja: 20 sty 2009, o 13:22

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: biber »

A więc jeśli kilka komórek nie jest człowiekiem to jaką granice wyznaczysz między zarodkiem a człowiekiem? Kiedy można przerwać ciąże a kiedy jest już to morderstwo

3.bp.blogspot.com/_qCdb88Y3Uz8/SJt5vntDeZI/AAAAAAAABOY/-scHXTPeNV4/s1600/abortion_22_weeks01.jpg

to człowiek czy tylko płód? Teraz można go zabić ale kiedy juz oddycha samodzielnie to nie?
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: Tardis »

Morfeusz pisze: Czytaj ze zrozumieniem. Na początku pojawiają się magiczne słowa
"Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego".
Morfeusz pisze: owszem nie jest ale można nią sobie pomanipulować.
Czy ktoś z niewierzących uważa to za manipulację?
Morfeusz pisze: Odsyłam do książek, a nie wikipedii gdzie każdy może napisać wszystko
Wiki ma poważne tematy i mniej poważne, redagowaniem tych poważnych zajmują się raczej mocno wykształceni ludzie - spróbuj sobie coś tam sobie powpisywać od siebie.
Morfeusz pisze: a ja wychodzę z założenia, że jeśli bardzo znany profesor ginekologii pisze coś w swojej książce to wie co pisze.
Pisząc, że zarodek jest człowiekiem wyraża się własną opinię. Gdyby to był fakt nie było by tego wątku i w ogóle całej dyskusji na ten temat.
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: Tardis »

biber pisze:to człowiek czy tylko płód? Teraz można go zabić ale kiedy juz oddycha samodzielnie to nie?
Temat jest o zarodku.

Moje zdanie: Do ok 9 tygodni od poczęcia to zarodek - potencjalny Człowiek. Od ok 5 miesiąca Człowiek.
biber
Posty: 110
Rejestracja: 20 sty 2009, o 13:22

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: biber »

a jak będzie miał 4 miesiące i 29 dni to jeszcze zarodek?
albo jeżeli luty miał 28 dni to można do tych 4 miesięcy dodać te brakujące 3 dni? czy to nie ma znaczenia?

dziwne.

potencjalny to znaczy że co? że może ale nie musi bo potencjalnie można go usunąć?
Ostatnio zmieniony 28 lut 2010, o 12:06 przez biber, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tardis
Posty: 28
Rejestracja: 24 lut 2010, o 12:34

Re: Zarodek = człowiek ?

Post autor: Tardis »

Temat gorący,
mam prośbę : nie nawiązujmy więcej do wiary w to czy tamto bo to prywatna sprawa i już widzę jak się gotuje we wszystkich
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości