kilka(dziesiąt) pytań do egzaminu - help!

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Bartekkk

kilka(dziesiĄt) pytań do egzaminu - help!

Post autor: Bartekkk »

Witam Wszystkich !

Wczoraj ktoś poprosił mnie o pomoc w przygotowaniu się do poprawki wysłał(a) mi następujące pytania:

1)czy w mikroskopie swietlnym jest widoczny wirus HIV,rybosom czy perysksosom?
2)jaka rozdzielczosc posiada mikroskop konfoklany?
3)w jkaim mikroskopie sa widoczne aparaty goldiego?
4)co to jest endoapoptoza?
5)jakie bilaka przylanczaja sie do ATP i je hydrolizuja(chodzi o aktyne ,miozyne lub kinezyne)?
6)cienki filament aktyny z czego jest zbudowany( z F-ak6tyny czy G-aktyny?)
7)substancja amfipatyczna jest: fosfatydyloinozytol, sfingolipidy czy glikolipidy,fosfatydylocholina,amina,sfingomielina?
8)jakie sa zadania otoczki jadrowej w takcie interfazy i kariokiznezy?
9)symport glukozy odbywa sie przez czesc aplikalna czyli szczytowa czy bazalna?
10)gdzie przebiega proces glikozylacji(aparat goldiego czy siateczka srodplazmatyczna)
11)jak sa transportowane jony wodoru do wnetrza tylkakoisu i do stromy(chodzi o chloroplasty)?
12)za co odp.jest bialo RB?
13)jakie ph jest w chloroplastach
14)jaki obraz powstaje w mikroskopie transmisyjnym(czy chodzi o plaski czy przestrzenny)?
15)co zrobic w mikroskopie swietlnym aby bylo wiecej promieni swietlnych(chodzi o podniesienie kondestatora czy cos innego)?
16)jakie sily wystepuja pomiedzy micelami(silyWANDER VALSA)Micele to struktury odrebne blony komorkowej?
17)w strukturze alfa heliksy jakie sa wiazania(czy chodzi o wodorowe czy inne)
18)gdzie wystepuje wiecej sitaeczki srodplazmatycznej szorstkiejw korze nadnerczy czy w trzusce
18)do transportu aktywnego nie nalezyinocytoza,kanal jonowy czy endocytoza?
19)kiedy w oocycie moze zostac zatrzymany proces mejotyczny?
20)w mitochondruim w jakiej kolejnosci sa ulozone kompleksy malejacej czy rosnacej?

Jeśli wytrwaliście w czytaniu i coś wiecie, a w to nie wąpnię :), to proszę o pomoc w imieniu swoim i osoby pilnie uczącej się )


pozdrawiam
Bartekkk
bagatha

Re: kilka(dziesiĄt) pytań do egzaminu - help!

Post autor: bagatha »

moze to chamskie co napisze ale jesli to pytania dla studenta w ramach przygotowania do poprawki, to chyba powinien sam poszukac na nie odpowiedzi, rozumiem kilka trudniejszych pytan ale wyreczanie w 20?sam sobie szkodzi
Bartekk

Re: kilka(dziesiĄt) pytań do egzaminu - help!

Post autor: Bartekk »

Cześć.

No coŻ. to są tylko te pytania (z tego, co wiem), na które róŻne źródła udzielają sprzecznych odpowiedzi.

Wiem, Że jest ich duŻo, ale przecieŻ ja nie proszę o odpowiedź na wszystkie. MoŻna np. na 2 albo 3 ?

pozdrawiam
Bartekk
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: kilka(dziesiąt) pytań do egzaminu - help!

Post autor: Aniaww »

1)czy w mikroskopie swietlnym jest widoczny wirus HIV,rybosom czy perysksosom?
Wirus HIV i rybosom na pewno nie, peroksysom - chyba że po jakimś ekstra barwieniu bo normalnie też nie.

2)jaka rozdzielczosc posiada mikroskop konfoklany?
nie wiem.

3)w jkaim mikroskopie sa widoczne aparaty goldiego?
Na pewno w TEM, a w swietlnym normalnie nie

4)co to jest endoapoptoza?
Wiem co to apoptoza - wikipedia lub google.

5)jakie bilaka przylanczaja sie do ATP i je hydrolizuja(chodzi o aktyne ,miozyne lub kinezyne)?
Nie wiem o co chodzi. Jeżeli mam wybrać, to miozyna i kinezyna. To podstawowe informacje.

6)cienki filament aktyny z czego jest zbudowany( z F-ak6tyny czy G-aktyny?)
F aktyna oznacza fibrylarna, a G aktyna - globularna. Czyli jeżeli jest filament to F. To też podstawowe informacje.

7)substancja amfipatyczna jest: fosfatydyloinozytol, sfingolipidy czy glikolipidy,fosfatydylocholina,amina,sfingomielina?
nie wiem.

jakie sa zadania otoczki jadrowej w takcie interfazy i kariokiznezy?
W czasie interfazy ochrania DNA, zapewnia odp. środowisko reakcji, wydiela kompartment, stanowi funkcjonalne i przestrzenne połączenie z ER - różnie. W czasie kariofazy zanika prawie wszędzie. U nas też zanika. To też wypada wiedzieć.

9)symport glukozy odbywa sie przez czesc aplikalna czyli szczytowa czy bazalna?
Czego? Nie rozumiem.

10)gdzie przebiega proces glikozylacji(aparat goldiego czy siateczka srodplazmatyczna)
Aparat Golgiego! Błąd w nazwie. I tam zachodzi glikozylacja - nie jest to trudne, bo w liceum o tym uczą na pewno.

11)jak sa transportowane jony wodoru do wnetrza tylkakoisu i do stromy(chodzi o chloroplasty)?
Tylakoidu! Sprawdzić fotosyntezę.

12)za co odp.jest bialo RB?
skrót nie jest dla mnie pewny - rubisco?

13)jakie ph jest w chloroplastach
We wnetrzu tylakoidu czy w stromie, w czasie fotosyntezy?

14)jaki obraz powstaje w mikroskopie transmisyjnym(czy chodzi o plaski czy przestrzenny)?
Płaski - to też jest oczywiste pytanie.

15)co zrobic w mikroskopie swietlnym aby bylo wiecej promieni swietlnych(chodzi o podniesienie kondestatora czy cos innego)?
Podnieść kondensator.

16)jakie sily wystepuja pomiedzy micelami(silyWANDER VALSA)Micele to struktury odrebne blony komorkowej?
Oddziaływania hydrofobowe

17)w strukturze alfa heliksy jakie sa wiazania(czy chodzi o wodorowe czy inne)
Wodorowe pomiędzy kolejnymi skrętami

18)gdzie wystepuje wiecej sitaeczki srodplazmatycznej szorstkiejw korze nadnerczy czy w trzusce
W trzustce - bo tam wiecej się wydziela.

18)do transportu aktywnego nie nalezyinocytoza,kanal jonowy czy endocytoza?
kanał jonowy .

19)kiedy w oocycie moze zostac zatrzymany proces mejotyczny?
sprawdź w oogenezie. Jakie są fazy profazy ! podziału mejotycznego. I co to jest diploten.

20)w mitochondruim w jakiej kolejnosci sa ulozone kompleksy malejacej czy rosnacej?
Malejącej i rosnącej W jakim sensie? Co im maleje lub rosnie?
Bartekkk

Re: kilka(dziesiĄt) pytań do egzaminu - help!

Post autor: Bartekkk »

Hej.

dzięki za odpowiedzi :-)

cięŻko mi wyjaśnić nieścisłości w pytaniach, bo nie jestem ich autorem


pozdrawiam
Bartekkk
tensorowy
Posty: 17
Rejestracja: 14 lip 2006, o 22:37

Re: kilka(dziesiĄt) pytań do egzaminu - help!

Post autor: tensorowy »

białko RB
w mitochondruim w jakiej kolejnosci sa ulozone kompleksy malejacej czy rosnacej
nie chodziło o energię elektronu
symport glukozy odbywa sie przez czesc aplikalna czyli szczytowa czy bazalna
jeżeli symport to z czymś . i gdzieś . I jedyne co mi przychodzi do łba - nabłonek jelita - apikalną częśc komóki, symport z Na+, nie jestem pewien nerki . i proponuję uzywanie nazw - apikalna i bazalna nigdy szczytowa .

Kod: Zaznacz cały

academic.brooklyn.cuny.edu/biology/bio4fv/page/sympo.htm
No coż. to są tylko te pytania (z tego, co wiem), na które różne źródła udzielają sprzecznych odpowiedzi
to jest nauka ! a nie twierdzenia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości