Kilka zadań z przykładowego arkusza

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
NamelessOne
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2012, o 20:14

Kilka zadań z przykładowego arkusza

Post autor: NamelessOne »

Witam,



Robię właśnie przykładowy akrusz próbny i mam pytania co do bardziej problematycznych dla mnie zadań:

1) Dany jest schemat CuXCu(OH)2 (nad strzałką trimeryzacja) YCu

Zupełnie nie rozumiem o co chodzi z tą trimeryzacją Cu(OH)2.

2) Po zmieszaniu chlorku glinu z węglanem potasu wytrąca suę osad wodorotlenku glinu, a nie węglanu glinu"

Mam wyjaśnić przyczynę powstawania osadu słownie i uzasadnić za pomocą reakcji. Jak najlepiej to zrobić?

3) To zadanie dotyczy reakcji redox, w której mam więcej niż 2 reakcje połówkowe. Wyszło mi coś takiego:

2 Fe2+ 2 Fe3+ + 2e

2 Cr3+ 2 Cr(VI) + 6e

O2 + 4e 2 O2-

Ja to zbilansować?

4) Dano trzy próbówki z chloroformem, dwie zawierają także KI a jedna KBr. Do tej KBr i jednej z KI wprowadzono Cl2, do drugiej z KI - Br2. Proszą mnie o podanie kolorów, w tych gdzie było KI wpisałem żółty, a z KBr - czerwony. Jest dobrze?



Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Kilka zadań z przykładowego arkusza

Post autor: DMchemik »

4) powiedziałbym, że to jest kolor taki brutnatny, a nie czerwony. Z chlorem KI przereaguje i wydzielony jod da kolor fioletowoczerwony. Podobnie z KI przereaguje Br2 i da ten sam kolor.

2) Bo wodorotlenek glinu, jako amfoteryczny, jest zbyt słabą zasadą, by tworzyć sole ze słabymi kwasami. Po prostu te sole ulegają natychmiastowej hydrolizie praktycznie w 100%. Podobnie wyglądałaby reakcja np. z K2S.

3) a jak wygląda to równanie?
NamelessOne
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2012, o 20:14

Re: Kilka zadań z przykładowego arkusza

Post autor: NamelessOne »

Bez dobranych wspolczynnikow: FeCr2O4 + Na2CO3 + Ca(OH)2 + O2 = Na2CrO4 + Fe2O3 + CaCO3 + H2O

NamelessOne
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2012, o 20:14

Re: Kilka zadań z przykładowego arkusza

Post autor: NamelessOne »

Może dodam jeszcze opis słowny, na wypadek gdybym popełnił błąd w reakcji: Prażenie chromitu (FeCr2O4) w powietrzu z udziałem węglanu sodu i wodorotlenku wapnia, w wyniku czego powstają chromian (VI) sodu, tlenek żelaza (III), węglan wapnia i para wodna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 7 gości