Kilka zadanek.

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
konferansjer
Posty: 2
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 19:50

Kilka zadanek.

Post autor: konferansjer »

Bardzo proszę o pomoc. Straszne zajęty jestem ale w weekend na pewno sam to ogarnę. tylko,ze potrzebuje odpowiedzi na jutro.

Zadanka 1

Zad1. Zapisz wyrażenie na stałe równowagi podanych reakcji.
a) 2NO(g) + O2(g) 2NO2(g)
b) C(s) + 2 H2(g) CH4(g)

zad.2 W stanie równowagi podanej reakcji ustaliły się następujące wartości stężeń poszczególnych reagentów [HJ] = 0,4mol/dm3 [H2] = 0,2 mol/ dm3 [J2] = 0,5 mol/dm3 Oblicz wartość stałej równowagi tej reakcji 2HJ H2(g) + J2(g)

zad.3 Szybkość reakcji syntezy jodowodoru z pierrwiastków w stanie gazowym jest opisana równaniem kinetycznym V = k[H2] [J2]. Oblicz jak zmieni się szybkosć tej reakcji jeśli
a) stężenie jodu wzrośnie dwukrotnie a stężenie wodoru zmaleje czterokrotnie b) objętość przestrzenie reakcyjnej zmaleje trzykrotnie

Zad 4 Określ, które z katalizatorów są homogeniczne a które heterogeniczne. a)nikiel w reakcji addycji wodoru do truoleinianu glicerolu
b) tlenek glinu w reakcji odwodnienia par etanolu
c) stężony kwas siarkowy (VI) w reakcji nitrowania fenolu przeprowadzonej w roztworze
d) kwas solny w reakcji hydrolizy sacharozy

zad. 5 Podaj trzy metody zwiększenia szybkości reakcji podanej reakcji 2 Na(s) + 2 H2O (aq) -2 NaOH (aq) + H2(g)

Zad.6 Dane są trzy reakcje, w których ustalił się stan równowagi. Uzupełnij tabelę , wpisując przy kolejnych czynnikach numery reakcji w których działanie tego czynnika swpowoduje przesunięcie stanu równowagi i zwiększy się wydajność reakcji. Jeśli działanie danego czynioka nie spowoduje wzrostu wydajności żadnej z reakcji postaw kreskę w odpowiednim polu tabeli
Reakcja 1. 2C(s) + O2(g) 2CO(g) deltaH MgO(s) + CO2(g) deltaH0
Reakcja 3. 4NH3(g) + 3 O2(g) 2 N2(g) + 6 H2O(g) delta H 2H2 + O2(g)

Zadanka nr2
zad.1 a)AgCl(s) Ag+ + Cl- (aq)
b) N2(g) + 3 H2(g) 2 NH3(g)
c)2C(s) + O2(g) 2 CO(g)

Zad2 Przyporządkuj odpowiednie określenia podanym pojęciom.
1. Szybkosć reakcji
2. Katalizator
3. Reakcja egzoenergetyczna
4 Rzedowość reakcji
5. Cząsteczkowość reakcji
A) łączny wykładnik potęki do której są podnieszione stężenia substratów w równaniu kinetycznym
b) przebiega z wydzieleniem energii z układu do otoczenia
c) najmniejsza liczba cząsteczek substratów biorących udział w reacki
d) przebiega z pochłanianiaem ernegii z otoczenia
e) obniża energię aktywacji procesu
f) oreśla zmianę stężenia substratów i produktów w jednostce czasu
zad.3 dla reakcji opisanej równaniem napisz równanie kinetyczne oraz ustal rząd reakcji C2H2 + H2 C2H6 Zad.4 W temp. 1000 stopni C przeprowadzono odwracalną reakcję pomiędzy H20 i węglem w powyższonej temp. W jej wyniku otrzymano mieszaninę CO i H2. Zapisz równanie tej reakcji zaznaczając indeksami stany skupienia poszczególnych reagentów. Następnie zapisz wyrważenia na stałą równowagi tej reakcji.

Zad.5 Okreść w która stronę przesunie się położenie stanu równowagi podajen reakcji na skutek działania wymienionych czynników 2H2S(g) + 3 O2(g) 2So2(g) + 2H20(g) delta H 2NO(g)

Zad 7 Wartość stałej równowagi podanej reakcji zmienia się wraz ze zmianą temp. te zmiany zostały przedstawione w tabeli CO2(g) + H2(g) CO(g) + H2O(g)
To tabela: T[K] 298 400 600 800
K 9,65 *10 do -6 pot 6,47*10-4pot 0,0354 0,237
Przeanalizuj podaną tabelę i odpowiedz na pytania:
a) w której (spośród wymienionyhc) temp. wydajność reakcji jest najwyższa? b) w której (spośród wymienionych) temp. stan równowagi reakcji jest najsilniej przesunięty w stronę substratów c) czy podana reakcja jest egzo czy endoenergetyczna?

Zad.8 Standardowa entalpia spalania acetylenu jest równa deltaHsp = -1300kJ/mol. Bulta zawiera 10 dm3 acetylenu pod ciśnieniem 2000hPa w temp 20 stopni C. Oblicz ciepło jakie wydzieli się wskutek spalenia całego acetylenu wypełniającego butlę.
Awatar użytkownika
justaaa
Posty: 245
Rejestracja: 13 sty 2008, o 14:54

Re: Kilka zadanek.

Post autor: justaaa »

zad 1 jest bardzo proste, wpisz w google co to stała równowagi i zwróc uwagę na stany skupienia substratów i produktów oraz współczynniki stechiometryczne.

zad2. (w równaniu reakcji zjadłeś znak =") , jeśli już się nauczysz pisać stałą równowagi reakcji to zapisz ją również dla tej reakcji, następnie w miejsce odpowiednich stężeń wstaw do równania wartości, policz i gotowe.

Cała reszta tych zadań to kwestia zajrzenia do książki i ogarnięcia tego tematu, więc to chyba nie na tym polega żeby ktoś to zrobił za Ciebie, tym bardziej że np w zestawie 2 zad 1 nie wiadomo nawet o co pytasz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość