Klatka dla Szynszyla - jaka? jak czyścić? jak urządzić?

slowa
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwie 2007, o 17:58

czyszczenie klatki

Post autor: slowa »

W jaki sposób i czym należy czyścić klatke szynszyla i jej wyposażenie? W szczególności chodzi mi o dach domku drewnianego (zbudowanego ze sklejki), ponieważ mój szynszyl często przesiaduje na nim i zrobił sie już prawie czarny z brudu. No może nie jest tak tragicznie, ale naprawde nurtuje mnie to i nie wiem czym mu to wyczyscic. pozdrawiam wszytskich serdecznie i przepraszam jeśli taki wątek już pojawił sie na forum ale przeglądałam całe i nie zauważyłam
Miszel
Posty: 125
Rejestracja: 17 mar 2007, o 17:20

Re: Klatka dla Szynszyla - jaka? jak czyścić? jak urzĄdzić?

Post autor: Miszel »

Nie polakierowanego drewna nie masz raczej szans doczyścić bo bród zwałszcza mokry jeżeli szylek miał wilgotne łapki wchłania się w drewno głęboko. Możesz doczyścić trochę ale jasny nie będzie. Odradzam jakiekolwiek chemikalia bo skoro domek jest drewniany szynszyl może go podjadać. Noże co najwyżej spróbować jakiegoś kwasku cytrynowego albo coś. Ja klatkę myję tylko wodą. Chelikaliów używam tylko do mycia kuwety bo jej szynszyle nie gryzą - ale po myciu trzba pożądnie opłukać. Pułki szczebelki i karmdła tylko wodą. Na półki polecam panele podłogowe bo szylki ich raczej nie gryzą a i bardzo łatwo je duczyścić samą wodą ze względu na to że mają powłokę łatwo zmywalną no i bród nie wnika dgłębi
Kiara
Posty: 733
Rejestracja: 7 gru 2006, o 09:09

Re: Klatka dla Szynszyla - jaka? jak czyścić? jak urzĄdzić?

Post autor: Kiara »

Kuwete należy co jakiś czas wyparzyć (oczywiście jeśli się nie zdeformuje).Ciepła woda to dobry sposób na dezynfekcje.Półeczki możesz myć normalnie ale odradzam jakimiś środkami chemicznymi.Co do domku.zgadzam się z Miszel, raczej nie da się goodratować".
Szyszek1993
Moderator
Posty: 808
Rejestracja: 25 sty 2007, o 13:18

Re: Klatka dla Szynszyla - jaka? jak czyścić? jak urzĄdzić?

Post autor: Szyszek1993 »

No ja też miałem do niedawna taki problem. załatwiał się na domku. Nie dało się tego zmyć całkowicie ale trochę wyczyściłem wilgotną szmatką lbo szczoteczką! Ja średnio co drugie sprzatanie myję kuwetę. tak to tylko wysypuję wióry i wycieram kuwetę wilotną szmatką. Sporadycznie wypażam! półki tkże wycieram ściereczką a poidło pożądnie płukam kilka razy!
muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

Re: Klatka dla Szynszyla - jaka? jak czyścić? jak urzĄdzić?

Post autor: muppet »

jeżeli chodzi o drewniany domek - polecam papier ścierny.
Gochasek:*
Posty: 43
Rejestracja: 23 kwie 2007, o 15:04

Domek

Post autor: Gochasek:* »

Mam mały problem. Mój szynszyl strasznie gryzie domek robi to najczęścniej w nocy. Jest to sklejka i jest już w stanie krytycznym co mam zrobic żeby tego nie robił strasznie mi to przeszkadzanie moge usnąć w nocy. Pomocy
Zyta

Re: Klatka dla Szynszyla - jaka? jak czyścić? jak urzĄdzić?

Post autor: Zyta »

Gochasek:* pisze:o mam zrobic Żeby tego nie robił strasznie mi to przeszkadzanie moge usnąć w nocy.
Najlepiej dać mu do gryzienia coś innego. Na dno klatki naleŻy upakować większą ilość gałęzi (tylko tych z listy jadalnych). Dobrym rozwiązaniem jest teŻ wsadzenie duŻego klocka drewnianego (np. drewno brzozy, takie jak do kominka).

Najlepiej pogadać z leśnikiem albo jakimś rolnikiem. Załatwi Ci całe młode drzewko brzozy. Po pocięciu na kawałki będziesz miała duŻy zapac przekąsek dla szynszyla.
Belleteyn
Posty: 114
Rejestracja: 19 kwie 2007, o 15:34

Re: czyszczenie klatki

Post autor: Belleteyn »

slowa pisze:W jaki sposób i czym należy czyścić klatke szynszyla i jej wyposażenie? W szczególności chodzi mi o dach domku drewnianego (zbudowanego ze sklejki), ponieważ mój szynszyl często przesiaduje na nim i zrobił sie już prawie czarny z brudu.
Jesli chodzi elementy drewniane w klatce (domek i półeczki) to ja moim szczurasom pomalowałam wszystko pokostem lnianym. To coś w rodzaju lakieru, ale całkowicie ekologiczny i nietokstyczny dla zwierzaków. Wadą jest to, że długo schnie- na balkonie z 5 dni minimum. Ale dzieki niemu drewno dużo mniej chłonie wilgoć i można je spokojnie szorować szczoteczką pod wodą. Polecam.
Miszel
Posty: 125
Rejestracja: 17 mar 2007, o 17:20

Re: Klatka dla Szynszyla - jaka? jak czyścić? jak urzĄdzić?

Post autor: Miszel »

Ja już pisałem że dla łatwego mycia półek i zniechęcenia do ich gryzienia najlepiej zastosować półki z paneli podłogowyc. Dlaczego - możecie znaleść w innych moich postach. A co do gryzienia domku w nocy ja bym go poprostu na noc wyjmował z klatki.
nakrecona_malpa
Posty: 159
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 16:30

Re: Klatka dla Szynszyla - jaka? jak czyścić? jak urzĄdzić?

Post autor: nakrecona_malpa »

ja nie mam domku mój zwierzak kitra sie pod półką na dzień i nie wygląda na takiego co by mu domku brakowało jak macie problem z czyszczeniem domku to go poprostu zlikwidujcie i tyle po kłopocie a półke można zrobić z jakieś płyty albo z paneli jak pan Miszel
Szyszek1993
Moderator
Posty: 808
Rejestracja: 25 sty 2007, o 13:18

Re: Klatka dla Szynszyla - jaka? jak czyścić? jak urzĄdzić?

Post autor: Szyszek1993 »

Zgadzam sie z tobą Miszel bo sam tak robie!
Juliaaaaaa

Re: Klatka dla szynszyli

Post autor: Juliaaaaaa »

Hej!:)TeŻ mam szynszyla jeszcze bardzo młodeko.Moja klatka wynosi : długości 70cm , szerokości 40cm i wysokości gdzyŻ musi duŻo skakać 63,5 cm. w klatce ma miseczke do jedzenia i do kąpieli piaskowych ,butelke do picia, półeczki do skakania,wapień do gryzienia i do spiłowania młodych zębów itp.Ja mam tylko jednego szynszyla ale mam tak duŻą klatke.Niedługo kupie sobie dla niego smycz,gdyŻ słyszałam od innego chodowcy ,Że jego szynszyl się nauczył i reagował praktycznie na wszystko :)

Miłego chodowania!:)
nakrecona_malpa
Posty: 159
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 16:30

Re: Klatka dla Szynszyla - jaka? jak czyścić? jak urzĄdzić?

Post autor: nakrecona_malpa »

ja nie mam za wysokiej latki (jakies 40-45cm) za to jest długa i szeroka chyba mu to rekompensuje niski sufit, ja mojego szynszyla bez problemu na smyczy prowadzanm już teraz - odrazu mówie początki nie są łatwe - mój był bardzo oswojony kiedy go dostałam i zajeło mi to prawie 2 tyg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości