Klauzula sumienia

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Klauzula sumienia

Post autor: AnnaWP »

Oczywiście - znam ten klasyczny sposób określania wieku ciąży, ale przecież nie wmówisz czytającym, że to oznacza że kobieta jest w ciąży od pierwszego dnia poprzedniej miesiączki. Te 4 tygodnie (zwykle najwcześniej około tego diagnozuje się ciążę) dodaje się troszkę po czasie, wstecznie.

Z bardziej wiarygodnych źródeł mogę dodać

Kod: Zaznacz cały

nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199906103402304
Rozróżnienie pomiędzy conception i pregnancy.
lub:
"Estrogen molecules introduced into this system rapidly activate the whole system, resulting in implantation and the beginning of pregnancy (McLaren, 1971)."
Gdzie wyraźnie określono kolejność: implantacja i początek ciąży.

lub w końcu sam tytuł:
"Novel pathways for implantation and establishment and maintenance of pregnancy in mammals"
implantacja a założenie i utrzymanie ciąży.
molehr.oxfordjournals.org/content/16/3/135.short
Chireadan
Posty: 32
Rejestracja: 19 sty 2012, o 17:40

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Chireadan »

Apteka to nie sklep z jarzynami. Apteka jest placówką podstawowej opieki zdrowotnej, między innymi w myśl ustawy Prawo Farmaceutyczne. Ustawa mówi jasno, że każdy lek obecny w aptece należy sprzedać, a jeżeli nie ma leku na receptę apteka ma obowiązek sprowadzić go w przypadku 24 godzin odstępstwa od tych dwóch reguł precyzuje ustawa i akty wykonawcze.

Jest nie do pomyślenia, żeby klient który pójdzie do apteki usłyszał, że aptekarz nie sprzeda tego i tamtego. Apteka jest placówką POZ, i jeżeli pacjent wchodzi z receptą do punktu z napisem apteka to ma prawo oczekiwać, że otrzyma tam lek / środek zapisany przez lekarza. W mieście to nie problem, koło mojego starego mieszkania jest 9 aptek. Ale co na wsi ? Będzie jechał do innej ?

Jeżeli aptekarz nie chce sprzedawać to niech sobie idzie prowadzić sklep z warzywami albo drogerię. Albo niech takie apteki zostaną jakoś oznakowane, żeby nie wprowadzono pacjenta w błąd. Gum może sobie nie sprzedawać (choć to zupełny absurd), ale to co na receptę musi.

BTW jest strona takiego księdza gdzie dowodzi, pomijając cudowne pory w prezerwatywie, iż kondom jest środkiem wczesnoporonnym

Pani z Katolickiego Stowarzyszenia Farmaceutów (coś takiego) powiedziała, że sprzedaje pigułki bo można wypisać jako lek, ale nie sprzedaje spiral i preparatów typu Escapelle / Postinor Duo (czy ten drugi w ogóle jest jeszcze w lekospisie ?) i prezerwatyw, i innych cudów antykoncepcyjnych.

Jeżeli kobieta została np. wykorzystana albo podano jej GHB i zdobędzie receptę na pigułkę 72h po (co w polsce nie zawsze jest takie hop siup), to ma latać od apteki do apteki bo pani nie sprzeda ?

A czemu lekarz Świadek Jehowy nie będzie mógł odmówić transfuzji ? We krwi według ŚJ znajduje się dusza, przetoczenie krwi to skrajnie ciężkie przewinienie. Nic go nie usprawiedliwia.


BTW na marginesie tej dyskusji, z tego co wiem sprawa antynidacyjnego działania postinoru nie jest tak oczywista. Na pewno takie działanie ma założona po stosunku spirala (bo gdy spirala jest normalnie używana działanie po zapłodnieniu wcale nie jest głównym, lub co jest wysoce prawdopodobne wkładka może w ogóle nie mieć takiego działania wbrew katolickim stronom, przynajmniej taki jest stan obecnej wiedzy, choć sądzono dawniej że spirala ma działanie antyimplantacyjne.)

Jak się teraz okazuje, również sprawa pozapłodnieniowego działania zwykłej antykoncepcji hormonalnej również nie jest oczywista. (Uwaga, napisano tak nawet w czasopiśmie hamerykańskiej association of pro-life obstetricians and gynaecologists Pomijam tu szansę zapłodnienia przy stosowaniu takich środków, i to jak organizm kobiety nie stosującej żadnych środków normalnie szanuje zapłodnione komórki jajowe, i to jak często kobieta nieświadomie traci ciąże już po zagnieżdżeniu, do 6 tyg (licząc od ostatniej miesiączki).
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Padre Morf »

Oczywiście - znam ten klasyczny sposób określania wieku ciąży, ale przecież nie wmówisz czytającym, że to oznacza że kobieta jest w ciąży od pierwszego dnia poprzedniej miesiączki.

To co uznasz za początek ciąży jest kwestią czysto umowną jak wiele rzeczy w ginekologii zresztą. To czy ktoś za początek ciązy uzna zapłodnienie (tak jest np. w Pschyremblu i wielu innych podręcznikach do gipów) czy implantację jest kwestią tego jak go nauczono/jak mu wygodnie. Większość ginekologów których znam i z którymi pracowałem liczy to od momentu zapłodnienia.

Generalnie ma to takie znaczenie jak to czy w czasie RKO rączkę prawą kładziemy na lewej czy na odwrót ]
Ustawa mówi jasno, że każdy lek obecny w aptece należy sprzedać, a jeżeli nie ma leku na receptę apteka ma obowiązek sprowadzić go w przypadku 24 godzin odstępstwa od tych dwóch reguł precyzuje ustawa i akty wykonawcze.

Na dobrą sprawę wystarczy powiedzieć, że nie ma leku na stanie i po problemie. Nikt tego przecież nie zweryfikuje.

Pani z Katolickiego Stowarzyszenia Farmaceutów (coś takiego) powiedziała, że sprzedaje pigułki bo można wypisać jako lek, ale nie sprzedaje spiral i preparatów typu Escapelle / Postinor Duo (czy ten drugi w ogóle jest jeszcze w lekospisie ?) i prezerwatyw, i innych cudów antykoncepcyjnych.

BAZYL twierdzi, że Postinor-Duo jeszcze jest, ale i tak ostatnio idzie Escapelle. Latem na SORze zawsze mieliśmy małe stadko kobiet, które albo chciały Rp na Escapelle albo Rp na tabletki (bo nie zauważyła, że się skończyły na wyjeździe wakacyjnym).

A czemu lekarz Świadek Jehowy nie będzie mógł odmówić transfuzji ?

O konieczności transfuzji decyduje tylko i wyłącznie lekarz. Może więc jej nie zlecić - jeśli pacjent umrze sprawa w sądzie murowana.

Pracowałem z jednym śJ - na szczęście problemu nie było, bo nie dyżurował.
Chireadan
Posty: 32
Rejestracja: 19 sty 2012, o 17:40

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Chireadan »

Na dobrą sprawę wystarczy powiedzieć, że nie ma leku na stanie i po problemie. Nikt tego przecież nie zweryfikuje.
Sprawa wbrew pozorom nie jest taka oczywista Wszystkie środki poza gumami i innnymi mechanicznymi/chemicznymi cudami są na receptę. Pomijam wkładki, popatrzmy na zwykłe pigułki. Jeżeli farmaceuta nie ma ich na stanie, ma obowiązek sprowadzić je w ciągu 24 godzin, jak każdy lek chyba że ten należy do grupy I-N albo II-P (por. załącznik do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Tak przynajmniej było do tej pory, a ponieważ Ustawa PF zmieniała się w ostatnim czasie nie wiem jak jest obecnie. Nie wiem czy obecnie nie dotyczy to już tylko leków refundowanych (przepisy odrębne w ustawie o NFZ).

Jeżeli tego nie zrobi to ma na ogół standardowe wytłumaczenie: nie ma w hurtowni". Taka odpowiedź spotka mieszkańca krakowa w 50 (albo więcej) % aptek, jeżeli spróbuje on kupić np. duloksetynę.

Nie wiem co na to prawo obecnie. Jest to sytuacja kłopotliwa. Jeżeli aptekarz odmówi sprzedaży leku który ma, to jest to wykroczenie na ogólnych zasadach":

135. Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

Teoretycznie organy które mogą kontrolować aptekę są trzy: GIF, PIP, i PIH. W praktyce aptekarz w sytuacji odmowy jest zapewne bezkarny, choć być może powiadamiany wielokrotnie GIF zajął by się tą sprawą, a kary GIF są dość srogie. Na pewno coś znajdzie jak każda inspekcja. PIP/OIP potrafi znaleźć że czajnik jest podłączony do gniazdka bez bolca ochronnego, jak ktoś go wkurzy a nie ma sie czego czepić.

Niestety nie wiem jak zmieniała się obecnie ustawa Prawo Farm. i nie mam za bardzo czasu do niej zajrzeć, zwłaszcza że jest to dalekie od mojego zawodu. Z ciekawości dobrze by było gdyby ktoś poszedł z receptą na pigułki do takiej apteki która ich nie sprzedaje, i porposił o potwierdzenie na piśmie odmowy sprzedaży leku.

W praktyce aptekarz który nie będzie sprzedawał hormonów, prezerwatyw itp. zostanie prawdopodobnie stopniowo wypchany przez mechanizmy wolnego rynku. Ludzie pójdą gdzie indziej.

Na pocieszenie tvn24.pl/0,1694949,0,1,hold-dla-tworcy-prezerwatywy-dzieli-konin,wiadomosc.html
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Padre Morf »

Tak przynajmniej było do tej pory, a ponieważ Ustawa PF zmieniała się w ostatnim czasie nie wiem jak jest obecnie.

"Jeżeli w aptece ogólnodostępnej brak poszukiwanego produktu leczniczego, w tym również leku recepturowego, farmaceuta, o którym mowa w art. 88 ust. 1, powinien zapewnić jego nabycie w tej aptece w terminie uzgodnionym z pacjentem."

Nie muszą to być więc 24h.
Oczywiście jeśli apteka jest zwolniona z obrotu I-N i II-P to takiego leku nie sprowadzi.
W praktyce aptekarz w sytuacji odmowy jest zapewne bezkarny, choć być może powiadamiany wielokrotnie GIF zajął by się tą sprawą, a kary GIF są dość srogie.

O ile WIF cokolwiek udowodni w czasie kontroli. Zazwyczaj jest to ciężka sprawa biorąc pod uwagę jak te kontrole wyglądają.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Klauzula sumienia

Post autor: AnnaWP »

Padre - zgadzam się, że sprawa determinacji początku ciąży ma znaczenie drugorzędne. Dlatego właśnie uważam, że jeśli pacjent przyjmuje lek zgodnie z prawem (dostępny bez recepty lub przepisany na receptę z właściwą receptą) aptekarz ma obowiązek go sprzedać, chowając w buty własne wyobrażenie np. początku ciąży. Nawet jeśli jest to lek typu postinor, nie mówiąc o klasycznej antykoncepcji.

Co do transfuzji, to chyba jednak nie jest tak do końca, że decyduje wyłącznie lekarz. Przyjmując pacjenta do szpitala pytają się o stosunek do transfuzji, podpisując zgodę na operację również podpisuje się zgodę na ew. transfuzję.
No i teraz ja się pytam (już nie Ciebie, Padre, tylko ogólnie) czy odmowa w imię przekonań religijnych w imieniu drugiej osoby, czyli dziecka, nie jest równie absurdalna, jak w przypadku klauzuli sumienia?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Klauzula sumienia

Post autor: Padre Morf »

Przyjmując pacjenta do szpitala pytają się o stosunek do transfuzji, podpisując zgodę na operację również podpisuje się zgodę na ew. transfuzję.

W większości szpitali zgoda na transfuzję jest wyrażana ustnie. Obecnie jednak wielu prawników uważa, że konieczna jest odrębna pisemna zgoda obok zgody na zabieg i zgody na znieczulenie. Wiąże się to z faktem, że transfuzja jest interwencją medyczną o podwyższonym ryzyku.

No i teraz ja się pytam (już nie Ciebie, Padre, tylko ogólnie) czy odmowa w imię przekonań religijnych w imieniu drugiej osoby, czyli dziecka, nie jest równie absurdalna, jak w przypadku klauzuli sumienia?

Mieliśmy kiedyś przypadek dziecka, którego rodzice byli świadkami Jehowy. Nie wyrazili zgody na transfuzję, sąd zezwolił więc krew została przetoczona. Rodzice nie odebrali dziecka ze szpitala, zerwali z nim wszelki kontakt, dzieckiem zajęła się babcia (nie będąca śJ).
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Klauzula sumienia

Post autor: AnnaWP »

Myślę, że szpital, który miał problem w przeszłości zabezpiecza się.

Pytali mnie też o wyznanie - pani była bardzo zażenowana pytaniem, na odpowiedź niewierząca bardzo się ucieszyła, bo nie musiała dalej drążyć - domyślam się że o krew chodziło, ale nie wiem w sumie.

Dochodzimy do jakiegoś paradoksu w tym wszystkim.

A takich historii słyszałam już kilka - nie wiem czy te osoby powinny w ogóle mieć dzieci, rodzice kochający dziecko w jego obronie potrafią zrobić wszystko, co są w stanie, a ci nie zaakceptowali krwi. Nie wyobrażam sobie, co to dziecko przeżywa.

Aby pracować na wózku widłowym trzeba przejść kurs i egzamin, a rodzić dzieci może każdy, chociaż odpowiedzialność jest o niebo wyższa.
ekspert po
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2012, o 11:32

Re: Klauzula sumienia

Post autor: ekspert po »

Witam,
Jako oficjalny przedstawiciel firmy GedeonRichter, producenta leku Postinor oraz Escapelle chciałbym wyjaśnić nieporozumienia, które pojawiają się na wielu forach internetowych.

Na rynku polskim zarejestrowane są dwa preparaty zawierające lewonorgestrel do stosowania w antykoncepcji PO (antykoncepcja po niezabezpieczonym stosunku lub gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła). Są to Postinor Duo oraz Escapelle, który został wprowadzony na rynek polski w 2006 roku.
Początkowo oba preparaty były sprzedawane równolegle.
Obecnie Postinor Duo nie jest dostępny w aptekach.

Oba preparaty zawierają lewonorgestrel – Postinor Duo dawka podzielona – 2 tabletki po 750 mcg, Escapelle – 1 tabletka - 1500 mcg i charakteryzują się wysoką skutecznością, jednak zmniejszenie ilości tabletek do jednej zwiększa pewność zastosowania i co za tym idzie efektywność terapii, dlatego Postinor Duo nie jest sprowadzany i dostępny.
lapsus
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2012, o 20:35

Re: Klauzula sumienia

Post autor: lapsus »

zwiększenie jednorazowej dawki nie powoduje gorszego tolerowania przez organizm? postionor miał dośc sporo skutków ubocznych o ile dobrze pamiętam?
natalka_k88
Posty: 3
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 10:44

Re: Klauzula sumienia

Post autor: natalka_k88 »

masakra, to odmawianie transfuzji w imię jakich dziwnych przekonań religijnych to mniej lub bardziej świadome szkodzenie nie tylko sobie, co jeszcze jest to przyjęcia, ale także szkodzenie dziecku - osóbce, którą powinno kochać się najbardziej na świecie jak można pozbawiać dzieci szansy szybki i bezpieczny powrót do zdrowia na skutek nieskomplikowanego zabiegu, a zamiast tego patrzeć na jego cierpienia, albo i, co także się zdarza i to dość często, na śmierć?! nie jestem tego w stanie zrozumieć i chyba nigdy tego nie zrozumiem
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Klauzula sumienia

Post autor: AnnaWP »

I dobrze. Niektórych absurdów nie powinno się rozumieć.

To trochę tak, jakby odrzucić dziecko, bo wpadło do gnojówki i jest nieczyste. Zamiast umyć i utulić po tym koszmarze.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Klauzula sumienia

Post autor: randomlogin »

natalka_k88 pisze:jak można pozbawiać dzieci szansy szybki i bezpieczny powrót do zdrowia na skutek nieskomplikowanego zabiegu, a zamiast tego patrzeć na jego cierpienia, albo i, co także się zdarza i to dość często, na śmierć?!
.tzn gdzie sie czesto zdarza? Juz nie przesadzajmy, akurat gowniarze do 16 roku zycia sa z grubsza bezpieczni - wniosek do sadu to formalnosc, nie znam przypadku w ktorym decyzja bylaby odmowna, w sytuacjach naglych mamy stan wyzszej koniecznosci. A u doroslych tez wszelkie ja sie nie dam nie sa wcale takie prawnie jednoznacznie, ale to juz troche inny temat


A co do nie rozumienia wyobraz sobie BARDZO GLEBOKA, NIEZACHWIANA wiare w zycie wieczne. I w to, ze robiac COS mozesz sie go pozbawic. Czymze innym niz troska o dobro dziecka jest wiec brak zgody na przetoczenie? Jasne, z mojego punktu widzenia to jest patologia, i tez uwazam, ze w miare mozliwosci warto takich ludzi a zwlaszcza ich rodziny chronic przed nimi samymi, ale coz, Probuje szanowac ich postrzeganie tego. Za to tak jak brak zgody rozumiem, tak wyrzekanie sie dziecka po tym jak jednak tego typu leczenie zastosowano umyka mojemu pojeciu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości