kolory oczu

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
kahunia
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2007, o 10:49

kolory oczu

Post autor: kahunia »

Potrzebuję się dowiedzieć jakie są zasady dziedziczenia koloru oczu u człowieka - który kolor dominuje a które są recesywne. Wiem że nie jest to prosta sprawa. Jeżeli jest zbyd złożona do opisania na forum to poproszę o podanie literatury która mi pomoże
Z góry dziekuję!
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: kolory oczu

Post autor: Astacus »

Dziedziczenie koloru oczu jest takie samo jak z każdą cechą jedne oczy są recesywne inne dominujące. recesywne pojawiają się u 1/4 osobników II pokolenia.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: kolory oczu

Post autor: Savok »

Niezupelnie. Kolor oczu jest cecha poligeniczna. Kolor ostateczny jest mieszanka fenotypow kilku genow, ktorych allele maja rozny stopien penetracji. Napewno mieszanka dajaca kolor niebieski lub szary jest zdecydowanie recesywna, a dajaca kolor brazowy lub czarny zdecydowanie dominujaca.
jak jest w przypadku oczu piwnych, zielonych i innych barw, nie wiem.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: kolory oczu

Post autor: Jakusz »

Carnage pisze:Dziedziczenie koloru oczu jest takie samo jak z każdą cechą jedne oczy są recesywne inne dominujące. recesywne pojawiają się u 1/4 osobników II pokolenia.
To tylko tak w liceum twierdzą, że sprawa jest tak bardzo prosta Gdy wychodzisz ze szkoły każdego dnia, zapomnij, ze kolor oczu denterminowany jest przez proste dwa allele genukoloru oczu - A i a.
kahunia
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2007, o 10:49

Re: kolory oczu

Post autor: kahunia »

Właśnie wiedziałam, że to nie taka prosta sprawa. Która cecha jeszcze dziedziczy sie tak samo? Możecie podać mi jakąś literaturę? Mam potrzebę zgłębiena tematu.
Dzięki ogromne za pomoc!
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: kolory oczu

Post autor: Savok »

Jest wiele cech poligenicznych. Kolor wlosow, wzrost, masa ciala, grubosc koscca, spora czesc biochemii.
Wydaje mi sie, ze w Genetyce molekularnej PWN powinno sie znalezc troche informacji na ten temat.
kahunia
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2007, o 10:49

Re: kolory oczu

Post autor: kahunia »

a czy z tego co juz napisano wynika ze niebieskoocy nie moga miec dzieci o oczach brazowych?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: kolory oczu

Post autor: Savok »

Problem wlasnie polega na tym, ze moga. O ile pamietam genow, ktore koduja kolor oczu jest 16, a kazdy ma wiecej niz 2 allele.
Przy takiej mieszance wchodzi w gre jeszcze wzajemna interakcja miedzy allelami, moze byc taka sytuacja, ze recesywny allel niebieskiego geny bedzie mial penetracje 0,7, a dominujacy brazowy tylko 0,2 i widoczny bedzie fenotyp niebieski.
Geny moga sie wzajemnie wyciszac i wzmacniac itd itp. Sprawa jest mocno skomplikowana i chyba nie wszystkie zaleznosci sa dokladnie poznane.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: kolory oczu

Post autor: Astacus »

Wiem że sprawa nie jest taka prosta. mojemu koledze wychodziło że powinien mieć brązowe oczy i być brunetem, a ma niebieskie i jest blondynem, ale cóż, gadam jak w liceum, sry, studia jeszcze przedemną.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: kolory oczu

Post autor: malgosi35 »

W bardzo dużym skrócie dziedziczymy krople barwnika brązowego. im więcej ganów dominujących tym więcej brązowego. Weż farby i pomieszaj sobie, zobaczysz co wyjdzie. To jest cecha ilościowa
Oczywiście to co mówi SAVOK to prawda i pełne wyjaśnienie tege zagadnienia wymaga napisania . pewnie niezłej objętościowo książki.
pozdro
kahunia
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2007, o 10:49

Re: kolory oczu

Post autor: kahunia »

dzieki wielkie! bardzo to ciekawe:) Chyba jak cala genetyka Malgosi35 moze jeszcze Ty polecisz mi jakas ksiazke.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: kolory oczu

Post autor: Medycyna Lwów »

Carnage pisze:ale cóż, gadam jak w liceum, sry, studia jeszcze przedemną.
nie wiem, u mnie naucyzielka jak mieliśmy genetykę podkręślała przy zadaniach na dziedziczenie barwy oczu czy czynnika Rh, że w naturze są to cechy poligeniczne (na cyznnik Rh bodajże 2 geny) i bardziej skomplikowane a my zakałdamy uproszczony schemat dizedziczenia.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: kolory oczu

Post autor: Savok »

Kaamil pisze:na cyznnik Rh bodajże 2 geny)
Raczej 5.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości