komunikacja międzykomórkowa

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
wiewióra
Posty: 8
Rejestracja: 31 gru 2006, o 12:53

komunikacja międzykomórkowa

Post autor: wiewióra »

hejka.
potrzebuję waszej podpowiedzi w sprawie komunikacji międzykomórkowej. chodzi o to, że znalazłam 4 typy (parakrynowa, autokrynowa, endokrynowa i nerwowa(elektryczna)) i zastanawiam się czy sa jeszcze jakieś inne?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: komunikacja międzykomórkowa

Post autor: _Marcin_ »

Ja słyszałem o justykrynowej, (sygnalizacja przez kontakt bezpośredni) polega ona na
wydzielaniu liganda przez komórkę bezpośrednio na receptor sąsiadujących ze nią komórek(adhezja komórkowa).
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: komunikacja międzykomórkowa

Post autor: skarabae »

Aczkolwiek przy justykrynowej (juxtacrine) możesz okazać się mądrzejsza od nauczyciela i to by już nie musiało być fajne
Możesz wyjść od ogólnego podziału, że informacja między komórkami może być przekazywana w sposób analogowy- ciągły (komunikacja chemiczna) lub cyfrowy- przerywany (gdy informacja zostaje zamieniona na impuls nerwowy). I dalej scharakteryzować, że przekaźniki chemiczne mogą byc wydzielane na drodze- podstawowe będą autokrynia, parakrynia, endokrynna. Ad. komórek nerwowych- neuroprzekaźników, neuropeptydów i hormonów możemy mówić o neurokrynii(synapsa chemiczna) i wydz. neuroendokrynowym (neurohormony, neuropeptydy). I jeśli chcesz możesz wspomnieć o justykrynii i jest jeszcze intrakrynia.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości