Kondensor ciemnego pola

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Kondensor ciemnego pola

Post autor: huba021292 »

Do czego on służy i jakie daje możliwości?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Kondensator ciemnego pola

Post autor: Savok »

Sluzy do obserwacji mikroskopowych w ciemnybm polu, czyli swiecacego preparatu na siemnym tle.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Ciemne_pole
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Kondensator ciemnego pola

Post autor: _Marcin_ »

Kondensator ciemnego pola
To się nie nazywa kondensatorem tylko kondensorem ciemnego pola.
Z tego co wiem jest to najtańszy sposób kontrastowania niebarwionych żywych preparatów mikroskopowych, są dwie odmiany kondensorów:suchy i imersyjny(różnią się chyba wielkością apertury NA).
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Kondensator ciemnego pola

Post autor: huba021292 »

Te dwie nazwy stosowane są zamiennie przynajmniej z obydwoma się spotkałem. A czy kondensor mokry ma lepsze właściwości od suchego?

[ Dodano: Wto Cze 17, 2008 21:01 ]
Czy do każdego mikroskopu mogę zamontować taki kondensator?
Mam mikroskop odkupiony od polfy i nie wiem jaki to model.
P.S. naczymś do czego przymocowany jest okular (okular ma powiększenie 10x) jest napis 1,5 czy to oznacza dodatkowe powiększenie?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Kondensator ciemnego pola

Post autor: _Marcin_ »

huba021292 pisze:A czy kondensor mokry ma lepsze właściwości od suchego?
Myślę że ma to wpływ na zdolność rozdzielczą mikroskopu i zależy od apertury(imersyjny
ma większą)kondensora/obiektywu.Tam gdzie apertura jest większa od 1 stosuje się imersję.W tym przypadku jest to imersja kondensor - szkiełko podstawowe.
huba021292 pisze:Czy do każdego mikroskopu mogę zamontować taki kondensator?
Powinien pasować do laboratoryjnych,ale najlepiej się upewnić podając producenta i model mikroskopu.Tak na wszelki wypadek, żeby nie było później problemów.
huba021292 pisze:P.S. naczymś do czego przymocowany jest okular (okular ma powiększenie 10x) jest napis 1,5 czy to oznacza dodatkowe powiększenie?
To jest pewnie powiększenie własne nasadki(głowicy) binokularowej.Powiększenie liczysz:okular x obiektyw x 1,5 (1,5 miały Zeissy i Bressery).
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Kondensator ciemnego pola

Post autor: huba021292 »

Dzięki za odpowiedź.
Na moim mikroskopie jest tylko informacja że został wyprodukowany przez Polskie Zakłady Optyczne i jest podany jakiś numer czy to wystarczy do identyfikacji tego modelu?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Kondensator ciemnego pola

Post autor: Savok »

Jesli nie jest to nr seryjny, to jest to prawdopodobnie nr modelu.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Kondensator ciemnego pola

Post autor: huba021292 »

Czy to wystarczy do identyfikacji, ponieważ chciałbym zakupić kondensor ciemnego pola.
lukke
Posty: 15
Rejestracja: 30 kwie 2014, o 12:16

Re: Kondensator ciemnego pola

Post autor: lukke »

Nie mogąc znaleźć w sieci dokumentacji do zestawu KCT1B (kondensor ciemnego pola + obiektyw 100X z regulowaną aperturą) chciałem zapytać w tym miejscu - czy producent projektował ten zestaw na imersję olejową czy wodną (od dołu). Bo od góry to jest oczywiste, że na olejową.
JohnyM

Re: Kondensator ciemnego pola

Post autor: JohnyM »

Olej
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Kondensor ciemnego pola

Post autor: sempervirens »

Ktoś miał do czynienia z tym kondensorem? Został mi on sprzedany z myślą o Biolarze, ale wychodzi na to, że ma mniejszą średnicę co uniemożliwia zamontowanie, choć jest produkcji PZO.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Kondensor ciemnego pola

Post autor: Pickul »

Używam go i sobie chwalę ale średnica osadcza jest mniejsza niż w Biolarze o ok. 2 mm.
Ten kondensor ma 37 mm. Używam oczywiście na innym mikroskopie.
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Kondensor ciemnego pola

Post autor: sempervirens »

Właśnie, czyli jest mi zupełnie nieprzydatny, bo nawet maximum ściśnięty śrubą wypada. Dzięki za odpowiedź
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości