Kondensor

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Kondensor

Post autor: Larsonik »

Może to dość banalne pytanie, ale jakoś ciężko mi znaleźć informację, gdzie by było to wyjaśnione czarno na białym. Jak zmienia się obraz podczas obserwacji w jasnym polu przy użyciu kondensora a bez niego? Mój mikroskop go nie posiada i zastanawiam się, czy kupować go już na początek, czy pobawić się więcej czasu bez niczego.

A jeśli nie mam kondensora, to istnieje sposób, żeby obserwować w ciemnym polu?
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Kondensor

Post autor: LoginPiotrusia »

Uprzedzę ew. czyjeś pytania: Larsonik, posiada PZO Studar B w wersji, która pod stolikiem posiada jedynie przysłonę (model PZO PR4A).

Kondensor skupia światło i podaje go do obiektywu w ostrej, wycelowanej, skupionej wiązce. Przydaje się to zwłaszcza przy obserwacji w silniejszych powiększeniach. U Ciebie (a pracowałem na Twoim mikroskopie i robiłem afokalnie zdjęcia) - nawet przy 40x jest bardzo dobry obraz.

Kupując kondensor - UWAŻAJ - bo do Twojego Studara potrzebny jest kondensor PZO K3P4 i inny chyba nie zadziała. Ew. możesz wymienić (odkręcając) stolik z kondensorem.
Moim zdaniem NA RAZIE nic nie dokupuj. Pracuj, pstrykaj zdjęcia i dziel się nimi z nami.

NIE - nie masz możliwości obserwacji w ciemnym polu.
JohnyM

Re: Kondensor

Post autor: JohnyM »

Kondensor jest krytycznym elementem mikroskopu, odpowiadającą za 50% twojej maksymalnej NA mikroskopu. Domyślam się, że oświetlenie jest w formie lusterka? Taki układ da NA w okolicy 0.2
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Kondensor

Post autor: LoginPiotrusia »

Wycofuje swoją odpowiedź.
Odpowiedź użytkownika JohnyM, jest całkowitą odpowiedzią na Twoje pytanie.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Kondensor

Post autor: Larsonik »

Dziękuję wam bardzo, już ogarnąłem, jak mniej więcej zabrać się za cykanie zdjęć z ręki", także trochę poćwiczę i pewnie się podzielę w temacie dla nowicjuszy, oczekując na falę konstruktywnej krytyki . Myślę, że brak znajomości pojęcia NA całkowicie mi uniemożliwiło zrozumienie wiadomości Johnyego. Cóż to takiego?
JohnyM

Re: Kondensor

Post autor: JohnyM »

Pokaż mi zdjęcia swojego mikro, to może uda się ciemne pole zrobić z tą NA.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Kondensor

Post autor: Larsonik »

allegro 6716545796

Jest to ni mniej, ni więcej, tylko dokładnie ten mikroskop. Co to takiego to NA?
JohnyM

Re: Kondensor

Post autor: JohnyM »

Łoje, mogłeś pytać PRZED zakupem, to doradzilibyśmy Ci coś znacznie bardziej profesjonalnego.
Niestety obawiam się, że do tego modelu nie dokupisz kondensora, a uzyskanie ciemego pola będzie będzie bardzo trudne i wymagałoby patentu McGyvera.

Np.: niedawno poszedł kompletny MB30:
allegro 6714541666

NA to apertura numeryczna - parametr obiektywu i kondensora mikroskopu odpowiadający za jego zdolność rozdzielczą. Słowami laika mogłoby to być prawdziwe powiększenie". Jest ona podana na kondensorze i obiektywie np: 10x/0.24 160/- liczba 0.24 oznacza Na. Oznacza to, że taki mikroskop ma maksymalną zdolność rozdzielczą około 1,1 um .

W przypadku twojego mikroskopu, czynnikiem limitującym jest brak kondensora, czyli nie jesteś w stanie wykorzystać w pełni potencjału obiektywów o powiększeniu większym niż 10x. 20x i 40x prawdopodobnie będą jeszcze do zaakceptowania".
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Kondensor

Post autor: Larsonik »

No cóż, wcześniej nie wiedziałem, co będę z tym mikroskopem za bardzo robił, ani tym bardziej co to NA i kondensor. Troszkę szkoda, bo już zauważyłem, że szczegóły, które mogę uzyskać u siebie przy obiektywie x40 sporo odbiegają od tego, co prezentuje tu większość osób na forum. Ale zamierzam wycisnąć z tego, co mam, ile się da.

Jeszcze jedno pytanko o NA - w jaki sposób przeliczyłes to na zdolność rozdzielczą?

LoginPiotrusia, domyślam się, ze cięzko ten kondensor dostać, ale czy jest to niemożliwe? Inne K3P_ nie będą raczej pasować? Jest sposób, aby to sprawdzić inaczej niż przez doświadczenie?
JohnyM

Re: Kondensor

Post autor: JohnyM »

1.22x długość fali światła (białe 550um) / Na Obiektywu + Na Kondensora
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Kondensor

Post autor: Larsonik »

Czyli im mniejsze NA, tym lepiej, dziękuję za szybkie odpowiedzi i pomoc!
JohnyM

Re: Kondensor

Post autor: JohnyM »

Wręcz odwrotnie.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Kondensor

Post autor: Larsonik »

Faktycznie, mój błąd
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości