Konfiguracje elektronowe

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Eva

Konfiguracje elektronowe

Post autor: Eva »

Mam pewien problem i nie potrafie go rozwiązać. Chodzi o rozpisywanie konfiguracji elektronowych, głownie pierwiastków z bloku d. Skoro np. Ir: [Xe] 4f14 5d7 6s2, to dlaczego Pt to: [Xe]4f14 5d9 6s1 a nie [Xe] 4f14 5d8 6s2 ?

Wiem, Że to chyba jest związane z poziomami energetycznymi? Bardzo proszę o w miarę jasne wytłumaczenie. Moze są jakies proste zasady co do których trzeba się stosować zeby nie miec problemu z rozpisywaniem bloku d?
kamil

Re: Konfiguracje elektronowe

Post autor: kamil »

istneije takie cos jak wyjatki konfiguracjne, aŻ dizwne Że nei mówili ci an elkcji, są to pierwoiastki któe pryjmuja inną konfiguracje niz wyznacząłby periodyczny układ mendelejewa, właśnie np. platyna, chrom, miedŻ, srebro, złoto i parę innych maja 1 elektron na orbitalu wlaencyjnym. Szczególnnym wyjatkiem jest pallad, który ma ostatni orbital wogole nie zapełniony.
Eva

Re: Konfiguracje elektronowe

Post autor: Eva »

chemie w szkole mialam tylko podstawowa :( do rozszerzenia przygotowuję się sama w domu Mam jescze takie tylko pytanie- czyli te pierwiastki ktore są wyjatkami musze umiec na pamięc? Ile ich jest i ktore to dokladnie? Wszytskie z nich maja 1 e walencyjny? Bo śledząc uklad zauwazylam ze np byl zapis elektronu walencyjnego s 0. Jak to- zerowy elektron walencyjny? To po co w ogole sie go pisze?
Kamil

Re: Konfiguracje elektronowe

Post autor: Kamil »

to właśnei pallad ma konfiguracje 5s0 i jest szczególnym wyjakiem. podam ci wszystkie te wyjatki, wszystkie maja po 1 elektronie na ostatnim orbitalu i neistety musisz je umieć, bo na rozszerzonej mogą podac głownie pytanie o nie. Są to:miedź, niob, molibden, ruten, technet, rod, pallad(5s0), srebro, platyna i złoto. o dlaczgeo tak ejst jets opisane w podr. wyd. roŻak do I kl. LO zakres podst/rozszerz, zreszta bardoz dobrze zobili oni atom.
Eva

Re: Konfiguracje elektronowe

Post autor: Eva »

Naprawde bardzo Ci dziękuję :oops: Uratowales mnie :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości