Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
owe

Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: owe »

W temacie zgłaszamy książki, które Waszym zdaniem są najlepsze do nauki przed maturą z biologii.

Przez tydzień będziemy na forum zbierać tytuły w trzech kategoriach:
- podręcznik szkolny
- zbiór zadań
- poradnik, książka biologiczna

Po tygodniu rozpocznie się forumowe głosowanie na najlepsze tytuły.

Przygotowaliśmy niespodziankę dla zgłaszających tytuły. Rozlosujemy książki i drobne upominki. Nagrody zostaną też rozlosowane w kolejnym etapie - głosowaniu na tytuły.

Książki zgłaszamy w tym temacie (można zgłaszać już zgłoszone tytuły).
Zgłaszamy max. 3 tytuły w każdej kategorii!



Przedłużony termin: 29.10.2010 (do godz. 24:00).
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: Tomq »

Do nauki biologii jako poradnik(bo tylko wtedy z tego korzystać warto, jeśli się już umie, a tylko powtarza) polecam :

Biologia. Vademecum maturzysty Ewa Pyłka-Gutowska
Tablice biologiczne wyd. Adamantan

Jako książki to na pewno serię Operonu.

Zbiór zadań? Jeśli takowy z biologii to zebrane arkusze maturalne w jedną książkę o dumnej nazwie Biologia. Matura 20xx. Arkusze egzaminacyjne wyd. OMEGA.

Maturę napisać było łatwo w perspektywie tego co czego po niej Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mihhu
Posty: 1876
Rejestracja: 29 cze 2010, o 20:05

Re: Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: Mihhu »

Za najlepszy podręcznik do mat z bio uważam Fizjologię organizmów z elementami anatomii człowieka Pawła Hosera
Zbiór zadań- Testy persony, 3500 zadań, w tym pytania ze wszystkich matur i testowe z całości materiału
keehl
Posty: 251
Rejestracja: 18 paź 2009, o 21:09

Re: Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: keehl »

Podręcznik Operonu do biologii (zwłaszcza genetyka jest dobrze omówiona w trzecim tomie). Dużo tekstu ale też sporo bardzo pomocnych schematów. Nie jest nadmuchany nie wiadomo czym, taka ilość informacji wystarcza na maturę spokojnie. Przystępny język i niewiele (w porównaniu z innymi publikacjami) błędów. W sumie to nie rozumiem, po co się uczyć z bardziej skomplikowanych książek, jeśli na maturze nie pytają nawet o połowę tego, co jest w zwykłych licealnych podręcznikach. Jeśli kogoś jakiś temat szczególnie interesuje to jak najbardziej, ale do samej matury nie widzę takiej potrzeby.

Zbiór zadań Witowskiego z biologii - niedawno wyszedł, dużo zadań typowo maturalnych w jednym miejscu (w innych, często droższych zbiorach, jest ich znacznie mniej), do wszystkich są wyczerpujące odpowiedzi (a to ważne przy samodzielnej nauce), uporządkowane działami, dobrze się rozwiązuje i przyzwyczaja do tego rodzaju pytań, jakie pojawiają się na maturze. Przydatny też do powtórek przed sprawdzianem.

Poradnik/książka biologiczna - 1. seria Krótkie wykłady". W sam raz dla ludzi, którzy chcą sobie coś doczytać, ale typowe podręczniki akademickie są jeszcze zbyt skomplikowane. Podobają mi się streszczenia przed każdym działem i jasno podane definicje pojęć zebrane w kupie (nie trzeba szukać po całym tekście, jeśli chce się tylko szybko co do czegoś upewnić). 2. Vademecum Operonu - właściwie to trzy podręczniki w jednym, niewiele tekstu za to sporo schematów. Dobrze mi się z niego korzysta, bo uczę się w ten sposób, że opowiadam o jakimś zagadnieniu stojącemu na biurku kubkowi z herbatą, tłumaczę mu też jakieś schematy i wykresy (ten kubek jest już mądrzejszy ode mnie.). A to o czym opowiadam mam zebrane w jednym miejscu, w tym vademecum właśnie i dość często się nim wspieram, sprawdzam czy o czymś nie zapominam. Duży minus za cenę - cholernie to drogie i gdyby nie to, że kupiłem taniej od kolegi, to chyba bym się nie zdecydował. Szata graficzna na plus.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: lith »

Ja tam mimo wszystko polecam opeornowe Vademecum. W tej chwili pytnaia są na maturze raczej na myślenie, a na pewno nie o szczegóły. A tu wszystkie podstawy zebrane w całość, więc łątwiej ogarnąć to tak, zęby jednocześnie kojarzyć cały materiał.

A tak to polecam villego- żeby sobie postawić w widocznym miejscu- wtedy wszystkie inne książki wydają się małe, lekkie i aż chce się z nich korzystać

I mi tam się wbrew opinii która panuje bardzo przyjemnie doczytywało informację z wiki a jak ma się już marnować czas to polecam nonsensopedie. oczywiście nie jako główne źródło wiedz . ale kjak się o czymś jeszcze poczyta w tej wersji to dużo skuteczniej się utrwala
Ostatnio zmieniony 18 paź 2010, o 15:27 przez lith, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: Collo »

Podręcznik Szkolny:

Moim zdaniem najlepsze są podręczniki Operonu 1-3 do zakresu rozszerzonego. Zawierają one wszystkie informacje potrzebne na maturę, napisane są bardzo przystępnym językiem, zawierają dużo jasno zrozumiałych schematów.

Zbiór zadań:

1. Zbiór zadań Persony wyd. Medyk
2. Zbiór zadań Witowskiego - pytania typowe maturalne, do każdego podana jest wyczerpująca odpowiedź.

Poradnik, Książka biologiczna:

1. Takimi książkami biologicznymi", które są wg mnie bardzo dobre do nauki do matury jest seria książek Trening przed maturą B. Bukały wyd. Omega. Zawierają one bardzo dużo ciekawych informacji, a po każdym dziale jest seria pytań podobnych do tych maturalnych, z których bardzo dobrze można się także przygotować do sprawdzianu, czy kartkówki w szkole (do każdego pytania są odpowiedzi)
2. Vademecum maturzysty wyd. Oświata, autorstwa Ewy Pyłki-Gutowskiej
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: lith »

Kod: Zaznacz cały

nonsensopedia.wikia.com/wiki/Euglena_zielona
nonsensopedia.wikia.com/wiki/Pantofelek
nonsensopedia.wikia.com/wiki/Porosty
jakby mi tak cały podręcznik napisali to bym dużo więcej czasu nad książkami spędzał

(edit się spóźnił. potraktujcie to jako 2 część mojego posta. post Colloportusa może robić za reklamę)
Awatar użytkownika
paulina_47
Posty: 1092
Rejestracja: 1 lut 2009, o 14:52

Re: Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: paulina_47 »

Podręczniki: Seria Operon. Jestem zadowolona z tych podręczników, korzysta się z nich przyjemnie. Wszystko przejrzyście napisane. Szczególnie genetyka mi się podoba. Wszystko jasno i przystępnie. Podręcznik dla każdego.

Zbiór zadań: Przez nikogo jeszcze nie wspominany. Biologia. Tydzień po tygodniu do matury. Dawid Kaczmarek.
Książkę kupiłam ze względu na niską cenę, ale jest naprawdę pełnowartościowa. Ma formę mobilizującego kalendarza. Jak sama nazwa wskazuje, tematy są podzielone na tygodnie, w których to należy opanować dany materiał. Widać dzięki temu, ze nie trzeba lecieć na łeb, na szyję z materiałem.

Poradnik: Cóż, w tej kategorii wymienię Trening przed maturą". Książki nadzwyczaj chwalone, jeżeli chodzi o biologię.
Usagi_Tsukino
Posty: 550
Rejestracja: 20 lut 2008, o 14:31

Re: Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: Usagi_Tsukino »

Jeśli chodzi o podręcznik to Operon 1-3.

Poradnik to vademacum Operonu i ewentualnie Tablice biologiczne wyd. Adamantan.

Najlepszy moim zdaniem zbiór zadań to Biologia. Matura (teraz pewnie 2011).Poziom podstawowy i rozszerzony. wyd. Omega
Do tego można dodać całą serię trening przed maturą Bukały (wyd. omega), zadania nie są może idealnie maturalne (ciut za trudne na maturę ), ale z tyłu są ciekawe odpowiedzi z komentarzem.
niki939
Posty: 20
Rejestracja: 4 paź 2010, o 16:48

Re: Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: niki939 »

Z podręczników - seria Operon
Z książek biologicznych - BIOLOGIA. Jedność i różnorodność - dużo informacji, których nie ma w podręcznikach z Operonu, dużo obrazków i zdjęć spod mikroskopów
Awatar użytkownika
woicieh
Posty: 226
Rejestracja: 2 sie 2010, o 10:55

Re: Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: woicieh »

lith pisze:A tak to polecam villego- żeby sobie postawić w widocznym miejscu- wtedy wszystkie inne książki wydają się małe, lekkie i aż chce się z nich korzystać
No dokładnie. D

Do tego oczywiście Bukała i dobre notatki lub dobre vademecum.
Awatar użytkownika
Zielona cytryna
Posty: 364
Rejestracja: 20 sie 2009, o 12:05

Re: Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: Zielona cytryna »

Podręcznik:
Operon 1-3

Poradnik, książka biologiczna:
Kompendium Tadeusza Kąkola (boskie)

Zbiór zadań:
Ten najnowszy Witowskiego.
Rebelek
Posty: 335
Rejestracja: 25 sie 2009, o 23:36

Re: Konkurs: Wybieramy najlepszą książkę, podręcznik, zbiór zada

Post autor: Rebelek »

Podręcznik - seria Operon, poziom rozszerzony

Zbiór zadań - Repetytorium maturzysty Biologia w pytaniach i odpowiedziach Pyłka-Gutowska Ewa, Jastrzębska Ewa Wydawnictwo: MAC EDUKACJA

Poradnik - chyba można tutaj zaliczyć serię Trening przed maturą Bukały.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości