Konkursy mikrofotografii (Small World, Bioscapes)

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki, wypławki itp.)

Post autor: Pickul »

Nie mam oryginału w wyższej rozdzielczości, przyzwyczajenie i rutyna ma silne oddziaływanie. Może jak zmienię aparat i nie będę musiał kadrować fotek zacznę archiwizować oryginały. Teraz po skadrowaniu zdjęcia mogę wyciągnąć max. 2800 - 2900 dpi w poziomie co niestety nie jest imponującą rozdzielczością

Konkurs Nikona w tym zakresie jest bardziej wymagający niż Olympusa, na Oli dwa razy wysyłałem małe formaty i dwukrotnie zdobyłem wyróżnienie .
Załączniki
01.JPG
02.png
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki, wypławki itp.)

Post autor: Boguslaw »

Mały format, czyli., a duży.?
Poproszę, jeśli to możliwe, o namiar na prezentacje prac z konkursów Nikona, Olympusa.
Canon nie robi w tej tematyce?

Gdzieś, kiedyś, na na stronie forum microsopi."(coś tam) trafiłem na pochlebne opinie i zachwyty nad Waszymi osiągnięciami - )
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki, wypławki itp.)

Post autor: Pickul »

Dla fotografii przez mikroskop są dwa konkursy rangi międzynarodowej:

Nikon Small World:

Kod: Zaznacz cały

nikonsmallworld.com/galleries/photo
Canon nie produkuje mikroskopów, więc pewnie nie bardzo jest zainteresowany taką tematyką.

Zdjęcia cyfrowe mają różną rozdzielczość /wielkość/ zależny to od matrycy aparatu. Wielkość matrycy /ilość megapixseli/ teoretycznie im więcej tym lepiej. Piszę o wielkości zdjęcia nie o jakości, na jakość mają wpływ inne elementy.
Np. aparat o rozdzielczości 12 Mpi daje zdjęcie 4000x3000 pixeli. Z takiego formatu można zrobić dobrą odbitkę papierową o wymiarach ca. 34 x 25 cm
Tu jest jak to przeliczać:

Kod: Zaznacz cały

fotostori.es/megapixel-vs-rozmiar-zdjecia-jak-przeliczac/  
Im mniejsza rozdzielczość /wielkość/ zdjęcia tym mniejsza odbitka w formie papierowej.
Załączniki
P1980303.png
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki, wypławki itp.)

Post autor: Boguslaw »

Pickul, dzięki za namiary na konkursy :- )

Co do rozdzielczości/"ciężaru zdjęć, coś tam troszkę się orientuję - )
".na Oli dwa razy wysyłałem małe formaty."
Źle zrozumiałem Twoją powyższą informację i przez to trochę źle sformułowałem pytanie
Myślałem/zrozumiałem, że w konkursie mogą brać udział zdjęcia w dwóch równorzędnych kategoriach/tematach, ale jedne o mniejszej, a drugie o większej rozdzielczości, a z takimi zasadami się jeszcze nie spotkałem
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki, wypławki itp.)

Post autor: planapo »

Swietne te Daphnie (:

Gdyby Canon wiedzial ile osob uzywa jego aparatow do mikrofoto to kto wie. Ciekawe czemu Delta jeszcze czegos wiekszego nie organizuje. Promuja sie na prawo i lewo, a na to nie wpadli jeszcze.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki, wypławki itp.)

Post autor: Pickul »

Dzięki.
Sądzę, że Delta nie zorganizuje podobnego konkursu, nie ma to dla nich niestety przełożenia ekonomicznego. Trzeba ponieść koszty organizacyjne, ustalić nagrody /nawet symboliczne, ale zawsze to jakiś koszt/. Zalety promocyjne raczej mizerne.
Przede wszystkim nie produkują sprzętu, sprzedają jako pośrednik
Załączniki
01.png
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki, wypławki itp.)

Post autor: planapo »

Wbrew pozorom to jest bardzo duza promocja bo nazwa przewija sie caly czas, jako sponsor tytularny utrwala sie w swiadomosci ludzi i potem jak ktos bedzie chcial kupic mikroskop to juz te nieszczesna marke pamieta. Promocja dlugofalowa oczywiscie.

Wiem ze na tych swoich zlotach robia takie mini konkursy i calkiem niezle zdjecia tam sa pokazywane.
-MoN-
Posty: 130
Rejestracja: 26 gru 2012, o 13:03

Re: Bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki, wypławki itp.)

Post autor: -MoN- »

Tak swoją drogą, jak szerokie jest grono mikrofotografów? Oczywiście to zależy od tego co można rozumieć przez to słowo. Setki? Tysiące?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki, wypławki itp.)

Post autor: planapo »

Na konkursy wplywa miedzy 2-5 tys. zdjec. Trzeba podzielic przez srednio 4 (3 foty max na Nikona i 5 na Oly), czyli daje to juz dosc malo. Patrzac na aktywnosc za granica - moim zdaniem aktywnych hobbystow na swiecie mozna zamknac w przedziale okolo 100 najwyzej 150 osob. Dochodza ci co w labach robia przy okazji zdjecia na topowym sprzecie i zgarniaja duza czesc nagrod.

Ogolnie bardzo niszowe hobby. W Polsce - kilka, najwyzej kilkanascie osob. W tym wiekszosc tutaj zaglada (: Tylko Marek Miś nie dal sie namowic, a szkoda.
-MoN-
Posty: 130
Rejestracja: 26 gru 2012, o 13:03

Re: Bezkręgowce (larwy owadów, skorupiaki, wypławki itp.)

Post autor: -MoN- »

Czyli grono węższe, niż się spodziewałem.

PZO 10x, stack 9-10 fotek
Załączniki
12191700204_b4654d8b52_b.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Konkursy mikrofotografii (Small World, Bioscapes)

Post autor: planapo »

Dostalem kalendarz SM w formacie A4 (myslalem ze sa okolo A2).

Zdjecia kalendarzowe sa wybierane sposrod top 20 i co ciekawe na 3 z nich (format A4) dosc wyraznie widac pixele, czyli techniczne sito Nikona wcale nie jest az takie geste i nie jest tak istotnym kryterium przyznawania nagrod.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Konkursy mikrofotografii (Small World, Bioscapes)

Post autor: Pickul »

Też dostałem ten kalendarz mino że nie zdobyłem żadnego wyróżnienia, pewnie mają mnie w bazie danych.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Konkursy mikrofotografii (Small World, Bioscapes)

Post autor: planapo »

Gratulacje! absolutnie w pelni zasluzone miejsce w czolowce swiatowej (:

Kod: Zaznacz cały

nikonsmallworld.com/galleries/entry/2014-photomicrography-competition/67
wysoki poziom w tym roku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości