Kontrast fazowy

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Kontrast fazowy

Post autor: hubini »

Mam nadzieję, że dobrze umieściłem wątek (moderator ma pewnie mnie po dziurki ^^ ) , ale przejdźmy do tematu.
Co mi daje kontrast fazowy tzn. czym się różni od zwykłego podglądania mikroorganizmów pod zwykłym światłem. (może ogólnie nie zrozumiałem czym jest kontrast fazowy )

i czy w studarze H dałoby się taki cuś zrobić?
JohnyM

Re: Kontrast fazowy

Post autor: JohnyM »

Dałoby się w studarze.
KF daje możliwość obserwacji obiektów fazowych tj. obiektów normalnie niewidocznych w jasnym polu (przeźroczystych lub prawie przeźroczystych), lecz pogorszenie jakości odwzorowania obiektów amplitudowych (Chyba, że masz obiektywy Amplitudowe - świetna sprawa). Tak upraszczając, jest dobry do oglądania niebarwionych preparatów przyżyciowych (dostrzeżesz więcej detali), ale nie nadaje się do obserwacji preparatów barwnych naturalnie lub chemicznie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kontrast fazowy

Post autor: planapo »

struktura naszego forum nie jest jakas skomplikowana.

KF jest bardzo przydatny, swietny do obserwacji okrzemek, drobnych glonow i orzeskow, momentami nawet lepszy niz DIC.

przykladowe zdjecia w KF
Załączniki
kontrast-fazowy.jpg
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Kontrast fazowy

Post autor: hubini »

JohnyM pisze:Dałoby się w studarze.
Trzeba coś dokupić? tzn. jakie trzeba rzeczy do tego

"DIC cóż to ? (pewnie jakiś skrót) mi sie kojarzy tylko z Dick", czyli. angielskim imieniem, oczywiście!
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Zestaw PZO UFC - 3 techniki obserwacyjne w jednym

Post autor: planapo »

do KF trzeba dokupic specjalne obiektywy i kondensor, lub zestaw UFC PZO (taka troche okrojona wersja) zestaw-pzo-ufc-3-techniki-obserwacyjne- . t46917.htm (zdjecia przepadly bo jest to post uszkodzony przy awarii forum)

DIC to differential interference contrast - kontrast dyferencjalno-interferencyjny porownanie kontrastu fazowego i DIC:

Kod: Zaznacz cały

microscopyu.com/galleries/dicphasecontrast/index.html 
tu jest moj patent ktory pozwala robic symulacje DIC tanim sposobem: filtr-uniwersalny-ufg-obligue-light-dic . t34825.htm

przykladowe zdjecie tego samego obiektu w DIC - daje reliefowy obraz, jest swietny do ogladania niebarwionych organizmow. zeby go zamontowac trzeba mikroskopu z pelnymi mozliwosciami rozbudowy, w przypadku PZO to jest Biolar. Cena kompletu na allegro to 1500-2500, rzadko trafia sie ostatnimi czasy.
Załączniki
pediastrum-dic-40x.jpg
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Kontrast fazowy

Post autor: hubini »

DIC - zrozumiałem. ale ten KF , mógłbyś wyszczególnić te specjalne obiektywy i kondensor? Są to specjalne, czy po prostu obiektywy i kondensor do KF"

I czym się różni KF + od - ? Tak wiem, zaczynam być wkurzający z tymi pytaniami, ale liczy się zapał (chyba, że mówimy o hodowli groźnej bakterii na biurku)
JohnyM

Re: Kontrast fazowy

Post autor: JohnyM »

Z LMK studar powinien obsłużyć i KF i DIC.
Obiektywy posiadają metaliczny lub sadzowy pierścień na jednej z soczewek.
Kondensor oprócz standardowych elementów zawiera pierścieniowe przysłony (często na obrotowym dysku), które pokrywają się z tymi w obiektywach.
W uproszczeniu + i - są jak negatyw i pozytyw (tak się mówi?). Który wybrać, zależy od obiektu i medium w którym jest zawieszony. W większości wypadków - jest lepszy (znacznie czulszy).
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Kontrast fazowy

Post autor: hubini »

JohnyM pisze: LMK
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

lampa mikroskopowa kohlera PZO
allegro 2883257016

i od razu co to jest ustawienie oswietlenia wg kohlera: doradztwo-w-sprawie-mikroskopu-pytania- . t16188.htm tam pod koniec pierwszego postu jest link.
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Kontrast fazowy

Post autor: hubini »

JohnyM pisze:Z LMK
Z, czyli razem z obiektywami i kondensorem

Pogrzebałem w linku z Koehlerem od planapo i Uproszczone mikroskopy mają zwykle wbudowany oświetlacz ale bez przysłony polowej, często mają na drodze promieni oświetlających niewyjmowalną matówką. Konstrukcje takie są typowe dla mikroskopów studenckich (np. PZO Studar) są jakieś nadzieje?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kontrast fazowy

Post autor: planapo »

poczytaj troche forum i ogolnie w sieci lub chociaz przestudiuj dokladnie opis aukcji z LMK, a sam odpowiesz sobie na czesc pytan.

najlepiej jest kupic mikroskop z mozliwosciami rozbudowy (raczej bez wiekszych przerobek), opanowac podstawy mikroskopowania plus domowe patenty (skosne swiatlo, rheineberg illumination itp.), poznac w praktyce jak co dziala, a potem zabierac sie za inne techniki obserwacyjne, inaczej zrobi sie metlik w glowie i tylko czlowiek moze sie zniechecic bo ilosc informacji na poczatku moze przerastac co nagle to po diable.
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Kontrast fazowy

Post autor: hubini »

W zestawie żarówka i matówka itd. planapo, czyli wymienię w Studarze H, czy nie (prosze o jasna wypowiedz, bez zadnych skrotow LMK,FK,DIC itd.)
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Kontrast fazowy

Post autor: Pickul »

hubini jeżeli chcesz się pobawić mikroskopią na poważnie to jest tylko jeden mikroskop - BIOLAR. Jest relatywnie bardzo tani, ma pełne możliwości rozbudowy i tyle.
Co ważne, okaże się, że mikroświat Cię nie kręci, spokojnie odsprzedajesz Biolara. Chińczyka nieszczególnie lub za 10% ceny wyjściowej.
Bardziej złożonymi technikami obserwacji możesz zająć się jak dobrze poznasz podstawy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości