kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Pomoc w przygotowaniu do olimpiady Wiedzy Ekologicznej zwanej też olimpiadą ekologiczną. Wykaz materiałów, testy i rozwiązania.
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: XXVI Olimpiada Wiedzy Ekologicznej (2011)

Post autor: pio91 »

lith pisze:
pio34 pisze:
Albo laureaci nie potrafią rozpoznać głosów ptaków.
A co to, olimpiada ornitologiczna?
Ekologia zajmuje się zależnościami między organizmami oraz ich środowiskiem. A jak badać organizmy skoro nie umie się ich rozpoznawać
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: pio91 »

Niejasne było pytanie o tym ile pokoleń żyją drzewa, bo jeśli wliczyć w to siewki i małe drzewka których większość szybko ginie., albo w lesie gospodarczym to okres rębności wynosi jedno pokolenie, ale jak wliczyć te sosny ościste i drzewa w lasach tropikalnych z wykluczeniem siewek to będzie większa liczba pokoleń.
kuzyn

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: kuzyn »

Może rady dla ludzi którzy układają pytania: mogłoby nie być takich pytań jaki model .", ile ludzie wyrzucają śmieci.", gdzie była pierwsza olimpiada ekoligiczna.","kiedy pojawiła się aura"


proponuję zmianę nazwy np na Olimpiada motoryzacyjna albo Olimpiada Wiedzy o Sponsorach i Patronach"
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: borodziej »

Michaluspospolitus pisze:To chyba oczywiste, że tylko piramida biomasy może być odwrócona. toż to jest wyryte nawet w pozycji z literatury - w Ekologii Remmerta.
A przykład borodzieja. No cóż, miałem wrażenie, że pisał to pod wpływem środków odurzających. W ogóle nie zrozumiałem, o co chodzi.

Pozdrawiam,
Michalus
lith pisze:
Michaluspospolitus
To znaczy, że nie prezentujesz dostatecznego poziomu jeżeli chodzi o znajomość epoki lodowcowej
Tu masz 3 meloniki, mleczyka sobie musisz sam poszukaćamp;gt
Przykład ze stadem dodo i 3 melonami jest chyba bardzo wymowny – krótko i na temat. Cieszę się LITH, że załapałeś w lot
Mówicie sporo o ekosystemach wodnych. Fitoplanktonu, i wyżej - zooplanktonu, czyli dołu piramidy powinno i z reguły jest więcej niż drapieżników z jego szczytu. To teraz sobie wyobraźmy piramidę odwróconą: w jeziorze zostaje jeden GLONEK, na którego czyhają dwie uklejki, a na nie sto okoni. Pięknie odwrócona piramida biomasy. Jaki będzie dalszy los naszej piramidy? Otóż spłaszczy się do grubej kreski - o glonku zapomnijcie, uklejek też już nie ma, a okonie polują same na siebie (do momentu, gdy jeden drugiemu w przełyku się nie zmieści). Taki ekosystem jest mocno zakłócony i wróci do równowagi dopiero wtedy, gdy nie będzie już okoni, glonki się odbudują, a uklejki (z ikry przyniesionej na kaczych płetwach) znowu zaczną sobie hasać ławicami.
To mi przypomina człeko-system: hodowla w stawie karpi lub pstrągów i skarmianie ziemniakami/kukurydzą. Piramida płaska jak czoło leniwca Sida
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: lith »

A piramidę energii jak można odwrócić? Jeżeli każdy poziom coś dla siebie wykorzystuje. I o ile tak postrzelona piramida biomasy sprawi że ekosystem będzie szalał. to takiej z odwróconą energią nie bardzo mogę wyobrazić sobie odwróconej piramidy energii, tym bardziej bez jednocześnie odwróconej piramidy biomasy.
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: borodziej »

lith pisze:A piramidę energii jak można odwrócić? Jeżeli każdy poziom coś dla siebie wykorzystuje. I o ile tak postrzelona piramida biomasy sprawi że ekosystem będzie szalał. to takiej z odwróconą energią nie bardzo mogę wyobrazić sobie odwróconej piramidy energii, tym bardziej bez jednocześnie odwróconej piramidy biomasy.
Sam widzisz, jakie to wszystko. do góry nogami się robi
Dlatego potrzebna jest stabilizacja - nie tylko w ekosystemach, w życiu politycznym w kraju czy w każdej rodzinie.
Czekam na dalsze wypowiedzi, na końcu odniosę się ze słowem końcowym
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: lith »

i zostaje jeszcze moje pytanko z rakiem
kuzyn

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: kuzyn »

i zostaje jeszcze moje pytanko z rakiem


jeszcze pytanie o Toyote

to jest pytanie sponsorowane? jaki jest cel zamieszczania tego typu pytań - pytam organizatorów, bo Toyota ma na celu budowanie świadomości przyszłych klientów, reklamowanie marki, czysto komercyjny cel

jeden ze studentów Friderica Clementsa
w kolejnym roku proszę zapytać o ciotkę Clementsa Eleonorę i stryjka tego studenta, Thomasa

przeciętne drzewo

w telewizji emitują reklamę, że statystyczny Polak nie istnieje, przeciętne drzewo też! proszę o definicję przeciętnego drzewa na podstawie tego pytania (w zadaniu brak informacji o jakiej strefie mowa)
Michaluspospolitus
Posty: 170
Rejestracja: 11 sty 2010, o 12:55

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: Michaluspospolitus »

Pytanie o Toyotę było obiektem wielu żartów. Faktycznie, trochę to niedorzeczne, ale nia nam kwestionować zakres merytoryczny OWE.
Borodzieju - jak możesz kwestionować, to co piszą uznani autorzy?
Odnoszę wrażenie, że bronisz tezy, że piramada energii może mieć postać odwróconą! Toż to jakaś herezja!

Pozdrawiam,
Michalus
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: lith »

W kwestii Toyoty to w sumie po pierwsze już takie pytanie bywało, do drugie- te priusy się tam walały wszędzie. Poza tym jedna z odpowiedzi była poprawna. Więc może i dziwne, ale bez przesady- mnie nie zdziwiło. To z tym studentem dla mnie pytanie mogło być, chociaż oczywiście niełatwe. (ale szło się domyślić i tez była poprawna odpowiedź). a z rakiem żadna z opcji mi nie pasuje. Z piramidą zaznaczając na owe nie byłem pewny, ale teraz jak trochę poprzeglądałem i popytałem to imo biomasy da się odwrócić.
(wszędzie natykam się na przykład z sinicami i zooplanktonem)
kuzyn

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: kuzyn »

ale nia nam kwestionować zakres merytoryczny OWE


to kto może, borodziej, LOP, ZG OWE -to chyba nieetyczne, współpracowali w ramach sponsoringu

a może ktoś wyżej się wypowie czy w olimpiadzie mogą
być pytania dotyczące komercyjnych produktów (kuratorium, ministerstwo)

Rada dla przygotowujących się do olimpiady: sprawdźcie listę sponsorów, mogą pojawić się pytania o produkty ""ekologiczne""

Borodzieju - jak możesz kwestionować, to co piszą uznani autorzy?
z organizatorami OWE się nie dyskutuje!

na etapie wojewódzkim też były cała masa zastrzeżeń do pytań

sprawdźcie w googlu, na każdym forum od wielu lat pojawiają się krytyczne głosy w sprawie poziomu merytorycznego OWE


prawdopodobnie pytania układa jedna osoba i prawdopodobnie nie są konsultowane w innym ośrodku naukowym niż ten w którym ta osoba pracuje
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: borodziej »

Michaluspospolitus pisze:Pytanie o Toyotę było obiektem wielu żartów. Faktycznie, trochę to niedorzeczne, ale nia nam kwestionować zakres merytoryczny OWE.
Borodzieju - jak możesz kwestionować, to co piszą uznani autorzy?
Odnoszę wrażenie, że bronisz tezy, że piramada energii może mieć postać odwróconą! Toż to jakaś herezja!
Michalus
Ależ Michalus - to były tylko moje luźne refleksje, myśli nieuczesane
Niczego nie kwestionuję, niczego nie podważam, ale i niczego nie zamierzam tłumaczyć. Nie jestem tu ani rzecznikiem prasowym olimpiady, ani z musu, ino z chęci. A co do chęci - ostatnio jakby mniej. Może dlatego, że jęczywołków więcej? Serio - nie muszę przekonywać przekonanych, nie przekonanych - i tak nie przekonam Nie muszę też robić za eko-herosa, co ma monopol na wiedzę i rację. Pytania układał zespół autorów, z różnych dziedzin, poziom trudności jest różny, adekwatności również.
Odniosę się może do jednej sprawy - ilości pytań. Rokrocznie jest ich 3x50 (podstawowy, wojewódzki, centralny). OWE była już po raz 25 - na okrętkę możecie jeszcze przemnożyć. Jak jakieś ślamazary i kombinatory na czas nie zdążą, wyproszą powtórzenie, to jeszcze 50 trzeba dołożyć (bo zestaw rezerwowy jeden cwaniaczek wyniósł, zeskanował i opublikował - dlatego dla drugiej szkoły na drugim końcu Polski nie można było go powtórzyć). Teraz zbierzcie to w klamry czasu (od listopada do czerwca), sprawdzanie pytań, druk, wysyłka (do 3500 szkół - tu mały wtręt: dzięki właśnie sponsorowi strategicznemu drukują się te materiały, pakują w tuby, rozsyłają po całej Polsce - a tu jeden czy druki będzie żałował jednego pytania - ukłonu w stronę mecenasa olimpiady jakie to małostkowe). Tak tak, to nie Narodowy Fundusz, Ministerstwo jedne czy drugie da kasę, by w tych kilku tysiącach szkół można było otrzymać materiały na olimpiadę. A zdarza się jeden z drugim dyrektor/nauczyciel co nawet regulaminu z tuby nie potrafi wyjąć, wyrzuci tubę na śmietnik bez rozpakowywania, albo niechcący testy wrzuci na niszczarkę.
Tak, pomysłowość ludzka jest nieograniczona

No, to ile tych pytań tam wyszło? Sporo? I są kolejne życzenia: mają się nie powtarzać, być tak samo trudne, nie statystyczne, równomiernie rozłożone w działach.

Klient nasz pan!

A wracając do wątku
Michaluspospolitus pisze:Odnoszę wrażenie, że bronisz tezy, że piramada energii może mieć postać odwróconą! Toż to jakaś herezja!
Michalus
To złe wrażenie odnosisz. A kukułka kuka całkiem inaczej niż puszcza się puszczyk. Herezją jest palić pochodnie. siedząc przy ognisku, a i takie przypadki widziałem
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: borodziej »

kuzyn pisze:
ale nia nam kwestionować zakres merytoryczny OWE
to kto może, borodziej, LOP, ZG OWE -to chyba nieetyczne, współpracowali w ramach sponsoringu
a może ktoś wyżej się wypowie czy w olimpiadzie mogą
być pytania dotyczące komercyjnych produktów (kuratorium, ministerstwo)
Rada dla przygotowujących się do olimpiady: sprawdźcie listę sponsorów, mogą pojawić się pytania o produkty ""ekologiczne""
To może dowcip:
Wiszą dwa leniwce (kuzyni) na drzewie, na sąsiednich gałęziach. Mija rok, drugi, w końcu pierwszy woooolno przełożył łapę na sąsiednią gałąź. Po tygodniu odzywa się drugi i mówi: KUZYNIE, JA CIĘ OBSERWUJĘ JUŻ DŁUŻSZY CZAS - NERWOWY SIĘ ROBISZ
Wybacz Kuzynie, ale jak Cię obserwuję na forum już dłuższy czas - nie mogłem się powstrzymać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości