Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
kubajunior
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:33

Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: kubajunior »

Witam!
Przygotowując się do Olimpiady doszedłem do wniosku, że seria Krótkie wykłady jest warta zainwestowania. Moje wątpliwości dotyczą wydania:

Posiadam:
Ekologię
Immunologię
Biochemię
Są to starsze wydania - 2001 albo 2002

Czy jest sens kupowania nowszych wydań? Czy ktoś się orientuje czy coś się zmieniło w nich poza okładkami?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: Jane Doe »

kubajunior, tzn. z immunologii wiele się zmieniło na przełomie ostatnich lat. Polecam Ci biologię zwierząt i fizjologię człowieka jeszcze. Do ekologii możesz zajrzeć, ale ja nie polecam za bardzo, sama nie korzystałam. Dobrze, że masz biochemię, to bardzo dobra pozycja.
kubajunior
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:33

Re: Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: kubajunior »

Czyli przygotowując się do Olimpiady warto kupić najnowszą wersję tych wykładów - zastanawiałem się nad kupnem zmienionego wydania"

biochemii - bo mam wydanie drugie - warto?

biologii molekularnej - tego nie mam - czym to się różni od biochemii i czy warto to kupić?

biologia rozwoju - tak jak wyżej - nie mam i czy warto?

ekologia - mam wydanie chyba pierwsze z 2002 roku czy warto kupić to najnowsze?

fizjologia człowieka - czy warto w to zainwestować?

immunologia - mam pierwsze wydanie - czy warto zakupić najnowsze?

mikrobiologia - czy warto zainwestować?

neurobiologia - czy warto zainwestować?


Dlaczego Twoim zdaniem nie warto czytać ekologii?
Jeżeli mam Notatki z lekcji Iwony Żelazny i Bukałę to czy Biologia zwierząt posiada więcej informacji lub czy są one lepiej zrobione?
Kojarzycie Fizjologię Traczyka jak to się ma do tych krótkich wykładów?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: Jane Doe »

kubajunior, biochemia się raczej wiele nie zmieniła. Biologia molekularna moim zdaniem zawiera zbyt dużo informacji nawet jak na olimpiadę wydaje się za trudna, w wszystko, co trzeba wiedzieć jest w biochemii (działy się w dużej części powtarzają). Ja z niej korzystałam tylko dla porównania z biochemią, ale uważam ją za zbędną pozycję. Co do biologii rozwoju to się nie orientuję. Ekologia tak jak już wspomniałam - w ogóle wydaje się zbędną pozycją, a na pewno nic się prawie od 2002 roku nie zmieniło. W fizjologię człowieka warto. Immunologia się bardzo szybko zmienia, ale ogóle uważam, że nie potrzeba osobnej książki do immunologii (wystarczy Villee), ja się osobiście uczyłam z Jakóbisiaka, ale ja po prostu bardzo lubię ten dział i chciałam rozszerzyć. Mikrobiologię polecam, neurobiologię nie bardzo.

Nie warto, ponieważ w kw są bardzo szczegółowo (wykresy, skomplikowane obliczenia) zobrazowane procesy, których nie musisz aż tak dobrze znać. Poza tym ekologia wymaga szczególnie znajomości pojęć. Ja się eko uczyłam z książki Ewy Pyłki Gutowskiej (Ekologia z ochroną środowiska) i byłam zadowolona.

Nie można porównywać książek omegi, które wymieniłeś do Biologii zwierząt kw. Przejrzyj w księgarni tę książkę i zobaczysz dlaczego. Ja bardzo ją polecam.

Ojej. daj spokój z traczykiem chyba, że jak chcesz to możesz poczytać trochę to skrócone wydanie (fizjologia człowieka w zarysie)
kubajunior
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:33

Re: Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: kubajunior »

W takim razie co polecasz - jakie książki w przygotowaniu do OB?
Ja korzystałem dotychczas z:
Jedność różnorodność
Ville
Bukała cała seria
Operon Danowski
Szweykowscy
KW: Genetyka, immunologia, biochemia, mikrobiologia medyczna

Co jeszcze polecasz?


Jeżeli mam starsze wydanie fizjologii człowieka to czy jest sens kupowania najnowszej?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: Jane Doe »

kubajunior,
kw - biologia zwierząt, fizjologia człowieka,
podstawy ewolucjonizmu operonu, ze szweykowskich tylko morfologię polecam, na danowskiego trzeba uważać, zresztą na szweykowskich też, nieaktualna systematyka, z omegi - notatki z lekcji oprócz wspomnianej bukały, genetyka lewińskiego, ja z podręczników nie korzystałam.
kubajunior
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:33

Re: Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: kubajunior »

Genetyka Lewińskiego - te małe książeczki z Operonu? Zamiast tego może być kw Genetyka?
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: tchorz »

To ja z drugiej strony. co prawda chodzi o olimpiadę chemiczną, ale Jednym z polecanych jest zbiór zadań Galusa.
ściągnełam z chomika i próbowałam robić prostsze zadania. Jak to czasem na chomikuj skan robiony chyba z ksero- jakość koszmarna, często nie widać przecinka, kwadratu, cyferki nieczytelne. Instrukcja obługi suwaka logarytmicznego. Na dodatek odpowiedzi w postaci jakiś mantys logarytmów , stare nazwy związków.
no fakt rok wydania 1972
Kupiłam wydanie 2012.
Zadania te same, odpowiedzi też w postaci cech i mantys logarytmów.
oglądałam też chemię organiczną McMurry- okazuje się,że ostatnie wydanie to 2006 rok następne to po prostu dodruki w kolejnych latach. A cena rośnie jakby co rok było nowe ZMIENIONE wydanie
Coś mi się wydajeże podreczniki akademickie się prawie nie zmieniają. Po prostu jesteśmy przyzwyczjeni do szkolnych,które co roku są inne i muszą być najnowsze. Oczywiście wiedza merytoryczna się nie zmienia tylko ilustracje numeracja zadań itp
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: Jane Doe »

kubajunior, cóż. powiem tak genetyka lewińskiego daje nam podstawy. Każdy chciałby się od razu za kw zabierać, a później nikt nie zna podstawowych informacji ja bym przerobiła lewińskiego, później z biochemii kw uzupełniła genetykę. tzn. zrobiłam tak i efekt był b.dobry Zresztą Lewiński pokazał jak rozwiązywać zadania, a przecież to też ważne.
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: North »

kubajunior, masz opanowany cały materiał rozszerzony do LO? Bo książki ambitne, ale dużo ludzi zapomina, że najważniejsze jest perfekcyjne opanowanie Operonu czy tam PWNu. Dopiero wtedy zabieraj się za Szweykowskich czy KW.
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: magg-magg »

A co polecacie dot. Zwierząt. Myślałam o KW biologia zwierząt lub Serię zoologia
1.jpg
2.jpg
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: Jane Doe »

magg-magg, no biologia zwierząt jest rewelacyjna.
z tymi pozostałymi dajcie sobie spokój. really
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Krótkie wykłady - krótka wątpliwość

Post autor: magg-magg »

Ok, dzięki tamta dla uczelni rolniczych tez wydawała się fajna, więc nie wiedziałam

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość