Krwiodawstwo honorowym oddawaniu krwi

Dyskusje medyczne poruszające problemy badań medycznych, terminów, sposobów realizacji i przygotowań, interpretacji wyników z badania krwi i innych.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Krwiodawstwo

Post autor: ulala »

a jak duzo badan, i jak skomplikowanych trzeba przejść?
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Aniaww »

Na początkowym etapie pobiera się jedynie kilka cm3 krwi. Wypełnia również stosowną ankietę. W razie dopasowania dawcy robią dodatkowe badanie antygenów, oraz wszystkie potrzebne badania - na pewno typowe jak przy krwi również.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Padre Morf »

Na badania w tej chwili nie ma kasy. Wypełniasz deklarację dawcy i czekasz. Fundacje zajmujące sie badaniami zapraszają potencjalnych dawców na badania w zależności od tego czy mają kasę czy nie. Oznacza sie antygeny zgodności tkankowej (antygeny HLA). Jeśli okaże sie, ze jakaś osoba chora ma podobne antygeny HLA jak Ty to dostajesz zaproszenie na dalsze badania (krew jest badana na obecność HIV, WZW, cytomegalii i innych wirusów). Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań i dawca wyraża zgodę następuje pobranie szpiku/komórek krwiotwórczych.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Krwiodawstwo

Post autor: ulala »

dziękuję
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Aniaww »

Ja oddałam krew w przychodni współpracującej z fundacją, po telefonie umówiono mnie na pierwszy pasujący mi termin. Warto poszukać w sieci i podzwonić, jeśli ktoś chce się dopisać. Nie wiem czy każda fundacja wpisuje dawców do ogólnopolskiego rejestru, ale ta w której byłam - wpisuje. Więc efekt jest zgodny z założeniami.

W RCK powiedziano mi że termin oddania próbki krwi wypada za ok. 18 miesięcy.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Padre Morf »

Aniaww pisze:Nie wiem czy każda fundacja wpisuje dawców do ogólnopolskiego rejestru, ale ta w której byłam - wpisuje
W tej chwili w Polsce jest (o ile dobrze sie orientuje) 5 rejestrów dawców szpiku: jedenpaństwowy (CRNDSiKP), dwa prywatne (jednym z nich jest rejestr Fundacji Urszuli Jaworskiej) i dwa naukowe. Wszystkie te rejestry współpracują ze sobą i są zrzeszone w BMDW (to takie międzynarodowe stowarzyszenie rejestrów z kilkunastu krajów świata). Dzięki temu możliwe jest znalezienie dawcy również za granicą. do rejestru wprowadza sie dane potencjalnego dawcy i wyniki oznaczenia HLA.

Dawniej oznaczano HLA przy pomocy metod serologicznych. Dzisiaj oznacza sie je metodami genetycznymi (oznacza sie konkretne geny HLA). W związku z tym, że koszt badania jednego dawcy to około 700zł badania wykonuje się jeśli dana fundacja ma na to pieniądze. Jeśli okaże się, że dla danego pacjenta znaleziono dawcę podobnego pod względem HLA przeprowadza sie badania potwierdzające (badanie na poziomie HRT czyli wysokiej rozdzielczości). Kosz takiego badania to w tej chwili około 5000zł. Przebadanie chorego i jednego potencjalnego dawcy to koszt 10 000zł - nieraz trzeba przebadać 3-4 dawców. NFZ zwraca pieniądze za takie badania tylko do pewnego pułapu (obecnie jest to zdaje sie 20tys). Jeśli np. trzeba przebadać 5 dawców koszt wyniesie 30tys zł (5 dawców+biorca*5000zl) - 20tys. zwróci fundusz a pozostałe 10tys płaci chory (ew. fundacja, która zajmuje sie jego leczeniem).
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Krwiodawstwo

Post autor: onlyma »

Powrócę do sprawy oddawania krwi - chciałabym oddać krew 12 listopada. Od wczoraj biorę antybiotyk na zapalenie ucha, wcześniej brałam na zapalenie gardła, no i przez wakacje też. Czy w związku z tym mogą ode mnie nie przyjąć krwi?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Krwiodawstwo

Post autor: badger »

z tego co wiem to jak się jedzie na antybiotykach to nie przyjmą
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Padre Morf »

onlyma a do kiedy masz brać antybiotyk? no i jaki to antybiotyk dokładnie?
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Krwiodawstwo

Post autor: onlyma »

W maju brałam Duomox i jeszcze jeden, taki co ma 5 tabletek (nazwy nie pamiętam)
Przez wakacje brałam leki na stopę, przeciwbólowe, jakieś tabletki pourazowe.
We wrześniu Novamox, od połowy września przez miesiąc Lanzul i teraz znowu Duomox, który się skończy w czwartek.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Padre Morf »

Radzę iść 13 listopada, ale czy lekarz Cie dopuści do donacji to już inna sprawa.
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Krwiodawstwo

Post autor: onlyma »

Tylko że właśnie u nas nie ma punktu, przyjeżdżają 12, a potem to nie mam pojęcia kiedy. Pewnie mi tego jednego dnia nie odpuszczą heh.
Dzięki śliczne Morfeusz
Nie umiem dodać punktupomógł
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Krwiodawstwo

Post autor: mediatan »

Bopomógł może dać tylko autor tematu, a Ty nim niestety nie jesteś
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości