Krwiodawstwo honorowym oddawaniu krwi

Dyskusje medyczne poruszające problemy badań medycznych, terminów, sposobów realizacji i przygotowań, interpretacji wyników z badania krwi i innych.
Rayne
Posty: 229
Rejestracja: 9 maja 2006, o 20:24

Krwiodawstwo honorowym oddawaniu krwi

Post autor: Rayne »

Co myślicie o honorowym oddawaniu krwi?
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Aniaww »

Jestem krwiodawcą, więc siłą rzeczy uważam że jest to potrzebne. Rozmowy w stylunie będę oddawać, ale gdyby ktoś bliski potrzebował to oddam są lekko. bez sensu.

Przede wszystkim jest to mozliwe, aby dziecko miało krew nie akceptującą transfuzji od rodziców. Weźmy ojca A+ matkę B- - dziecko dostaje A- i już żaden rodzic nie może być dawcą. I co wtedy? Gdyby wszyscy tak mysleli, dzieciak zostanie na lodzie.

Po drugie - często nie można oddać krwi, a to z powodu choroby, a to z powodu zabiegów chirurgicznych, i nawet ci dawcy którzy mogliby oddać krew, nie mogą, bo nie spełniają kryteriów.

Po trzecie - czas. Często ułamki sekund decydują o czyimś życiu. I zwyczajnie nie ma czasu na ściąganie cioć i babć do szpitala.

Dlatego konieczne jest przechowywanie krwi w bankach. Mam nadzieję że moje 4 litry pomogły komuś. A będzie więcej, na pewno.

Pobocznie od tematu - jestem też w banku szpiku.
Rayne
Posty: 229
Rejestracja: 9 maja 2006, o 20:24

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Rayne »

Słyszałam,że dopiero po ukończeniu 18 lat można zostać krwiodawcą.Można wcześniej?
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Aniaww »

Obawiam sie że nie - potrzebny jest dowód osobisty. Może z rodzicem sie zgodzą, na odpowiedzialność rodzica - ale to trzebaby zadzwonić i zapytać.

Nie przyjmą też krwi od wychudzonej osoby poniżej 50 kg, robią badanie najpierw hemoglobinę - w przypadku kobiet min. 12,5, a po oddaniu resztę, czyli podstawowe badanie morfologii, oraz obecność przeciwciał WZW, HIV, WR.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Vinci »

Może z rodzicem sie zgodzą, na odpowiedzialność rodzica - ale to trzebaby zadzwonić i zapytać.
nie ma mozliwosci zeby osoba niepełnoletnia mogla oddac krew
Rayne
Posty: 229
Rejestracja: 9 maja 2006, o 20:24

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Rayne »

Ehh.czyli muszę czekać cały rok Ale potem moja krew obiegnie świat
Seul
Posty: 84
Rejestracja: 21 mar 2006, o 17:05

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Seul »

Art. 15. 1. Pobieranie krwi jest dopuszczalne przy zachowaniu następujących warunków:
1) kandydat na dawcę krwi został w sposób dla niego zrozumiały poinformowany przez lekarza o istocie zabiegu i o możliwych następstwach dla jego stanu zdrowia,
2) kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi, z zastrzeżeniem ust. 2, ma pełną zdolność do czynności prawnych i wyraził każdorazowo, w obecności lekarza, pisemną zgodę na pobranie krwi,
3) każdorazowe pobranie krwi zostało poprzedzone badaniami lekarskimi, a od kandydata na dawcę krwi lub od dawcy krwi została pobrana próbka krwi do badań laboratoryjnych w celu ustalenia, czy kandydat na dawcę lub dawca odpowiada wymaganiom zdrowotnym i czy pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy,
4) pobrania krwi dokonuje lekarz albo posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe pracownik służby krwi w obecności lekarza lub w okolicznościach umożliwiających niezwłoczne wezwanie lekarza.
2. Jeżeli przemawiają za tym względy fizjologiczne lub lecznicze, kandydatem na dawcę krwi na rzecz wstępnych, zstępnych i rodzeństwa może zostać również osoba nie posiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych, za pisemną zgodą jej przedstawiciela ustawowego i po wyrażeniu przez nią, wobec lekarza, zgody na pobranie. Uzyskanie zgody przedstawiciela ustawowego powinno być poprzedzone informacją, o której mowa w ust. 1 pkt 1. W przypadku gdy kandydatem na dawcę jest małoletni powyżej lat trzynastu, wymagana jest tylko zgoda małoletniego wyrażona w obecności jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna.
poza tym, to rzeczywiście zostać honorowym krwiodawcą nie możesz poniżej lat 18, LECZ jest wyjątek, gdzie po pisemnej zgodzie rodziców 17-latek też może być krwiodawcą.
odsyłam do załącznika przy rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 18 kwietnia 2005 w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.05.79.691)
[ten akapit wywioskowany z wypowiedzi na pewnym forum ]
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Vinci »

z tymi niepełnoletnimi to nie jest tak łatwo jak tam wyzej napisane. U nas w szkoel byla chora dzewczyna, potrzebowala krwi, przeporwadzona tak akcje i nie pomogly zadne zgody od rodziców itp, krew mogli oddac tylko pełnoletni
Rayne
Posty: 229
Rejestracja: 9 maja 2006, o 20:24

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Rayne »

U nas w szkole jest coroczna akcja oddawania krwi.Biorą w niej udział tylko osoby pełnoletnie.Dopiero w 3 klasie będę mogła w szkole oddać krew.
Dzięki z info.Pozdrawiam.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Iwus »

Rayne pisze:Co myślicie o honorowym oddawaniu krwi?
to pięknie że ktoś bezinteresownie oddaje swoją krew i ratuje komuś życie.
Aniaww pisze:Nie przyjmą też krwi od wychudzonej osoby poniżej 50 kg,
dlatego też nigdy nie zastanawiałam się nad tym czy oddać krew.
Ale podziwiam tych którzy są honorowymi dawcami.
olgap5
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2006, o 17:22

Re: Krwiodawstwo

Post autor: olgap5 »

Chciałabym oddać swoją krew ale mam kiepskie wyniki. Fajna sprawa. Chociaz znam i takich co idą oddac tylko dla czekolady albo zeby dostac urlop (żołnierze)
żabka
Posty: 269
Rejestracja: 9 kwie 2006, o 08:34

Re: Krwiodawstwo

Post autor: żabka »

ja oddałam 2 razy, chcialam 4 ale 2 nie moglam ze wzgledu na poziom chemoglobiny ale jak tylko mi sie wyniki poprawia to oddam znowu Wiem jedno, gdyby mi (komus mi bliskiemu) cos sie stało, to chcialabym miec ta pewnosc, ze w banku jest krew potrzebnej grupy. Niestety, takiej pewnosci nigdy miec nie mozna Oddawanie krwi nas tak na prawde nic nie kosztuje, a komus moze uratowac życie
Rayne
Posty: 229
Rejestracja: 9 maja 2006, o 20:24

Re: Krwiodawstwo

Post autor: Rayne »

U nas biologica zachęca do oddawania krwi.A tym,którzy nie są bezinteresowni,mówi że przynajmniej będą mieć różne testy za darmo zrobione
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości