Krytyka PZO

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Agrest
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2014, o 17:29

Krytyka PZO

Post autor: Agrest »

Witam wszystkich!
Każdy kto poczyta trochę to forum zorientuje się, że stare PZO na bardzo dobrą opinię. Natomiast ja mam mieszana odczucia względem sprzętów tej firmy, a spowodowane jest to niechlujstwem wykonania elementów optycznych. Taka właśnie myśl naszła mnie ostatnio podczas czyszczenia nasadki do MSt. Z zewnątrz jak na tak wiekowy sprzęt było dość czysto - trochę paprochów na soczewkach, pryzmaty praktycznie czyste. Ale drugie tyle paprochów co na zewnątrz znajdowao się wewnątrz optyki czyli między soczewkami a pryzmatami. Skąd się tam wzięły skoro wszystko jest oryginalnie skręcone? Podobnie wszystkie okulary (Biolar, MSt) rozkręcałem i czyściłem w środku, bo miały paprochy. Być może przez tyle lat brud przenika jakoś przez gwinty i nie jest to wina PZO? Ale są też ewidentne dowody na niechlujstwo. Np. po rozkręceniu okularu mikrometrycznego wysypało się ze środka mnóstwo aluminiowych opiłków. Opiłki były też w nasadce do MSt (prawdopodobnie w gniazdach śrób łączących części nasadki). Mam okular PZO 5x z jakimś gigantycznym wiórem w środku (próbowałem dodać zdjęcie, ale wyświetla mi tylko Nie można wysłać załącznika do ./files/70166"). Do tego jeszcze spotkałem wielki (ok. 1mm ) bąbel powietrza w soczewce obiektywu do MSt akurat w miejscu jednej z lunetek Galileusza .
Ciekaw jestem opinii i doświadczeń kolegów z nowymi i zabytkowymi mikroskopami PZO i innych firm.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Krytyka PZO

Post autor: planapo »

Nie da sie zalaczac bo forum ciagle nie jest sprawne i raczej predko nie bedzie (byla zmiana wlascicieli) wrzuc na jakis serwer i zalinkuj [img]adres[/img ], inaczej sie nie da.

Jesli o mnie chodzi nie mam zlych doswiadczen z PZO, zyczylbym sobie takiego niechlujstwa w obecnej chinszczyznie ( Obiektywy ktore mam/mialem optycznie byly bez zarzutu, mechanicznie wszystko cudo.

Nowe PZO to chinszczyzna wiec troche poza tematem (
JohnyM

Re: Krytyka PZO

Post autor: JohnyM »

To prawda. Wczoraj otwierałem zafoliowane NOWE 6 par okularów projekcyjnych i szerokokątnych - wszystkie brudne w środku. Tak bez przesady, ale brudne. Niemniej jednak po wyczyszczeniu i przeglądzie, sprzęt jest bardzo wysokiej klasy. A cena. w porównaniu do konkurencji, super.
Agrest
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2014, o 17:29

Re: Krytyka PZO

Post autor: Agrest »

Obiektywów biologicznych się nie czepiam, z reguły były czyste. Może do tych elementów podchodzono z wiekszą starannością, bo zdaje się mają największy wpływ na jakosć obrazu.

Dla sprzętu w dobrym stanie, stosunek jakość/cena na pewno bardzo dobry, a tym bardziej jak coś sie dostaje gratis więc może nie powinienem narzekać ( . Ale np. kupić na znanym serwisie aukcyjnym, po moich doświadczeniach z paroma starymi mikroskopami PZO, to już bym się nie odważył. Moim zdaniem loteria. Przede wszystkim chodzi mi o kamieniejący smar, który niektóre rzeczy zakleja na amen. Może profesjonalista by to doczyścił, ale dla mnie amatora to już za dużo.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Krytyka PZO

Post autor: planapo »

A ile elementow przeszlo Ci przez rece? Ile bylo brudnych a ile czystych? Bo to by pozwolilo dac jakis bardziej statystyczny poglad na sprawe.
JohnyM

Re: Krytyka PZO

Post autor: JohnyM »

Dżo. generalnie wszystko jest nieco zabrudzone, jednak zazwyczaj na tyle, ze da się spokojnie używać.
Agrest
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2014, o 17:29

Re: Krytyka PZO

Post autor: Agrest »

U mnie za mało żeby robić jakąś statystykę (z 10 okularów, paręnaście obiektywów i pojedyncze sztuki innych elementów).

Patrzyłem przez okulary z wieloletnim kurzem na szkłach i też było widać (: więc te pojedyncze pyłki w optyce pewnie w praktyce nie są większym problemem.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 2 gości