Krzyżówka z crossing-over

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Koronkowa7
Posty: 24
Rejestracja: 16 cze 2012, o 14:49

Krzyżówka z crossing-over

Post autor: Koronkowa7 »

Znalazłam to zadanko w innym wątku, ale muszę przyznać, że mimo rozwiązania dalej go nie rozumiem (nie jestem zbyt bystra z genetyki) więc mógłby ktoś mi wyjaśnić czemu w 1pkt jest 100% i od tego odejmowane jest 12%, a w 2pkt po CO Bv zmienia sie na BV czemu akurat to? skąd to wiemy? a potem wynik? skąd wiemy że to połowa? wiem, że to może i banalne pytania, ale ja naprawde tego nie rozumiem-nie przerobiłam genetyki w szkole i teraz mam problem bardzo będę wdzięczna jeśli ktoś się znajdzie i mi to wytłumaczy



malgosi35 napisał(a):
bV/Bv * bv/bv

Możliwe potomstwo:
1. osobniki z gamet bez c-o: bV/bv, Bv/bvjest ich razem 100%-12%=88%
2. osobniki z gamet po c-o: bv/bv, BV/bvjest ich razem 12% (bo taka jest częstość crossing over)

Cytuj:
oblicz jaki procent muszek tej krzyzowki bedzie mialo zredukowane skrzydla i biale oczy.

bv/bv jest ich połowa z 12%
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówka z crossing-over

Post autor: malgosi35 »

Przydała by się treść zadania.

Pewnie odległość między genami =12cM
czyli częstość crossing over =12%
czyli częstość gamet (osobników) powstałych po c-o = 12%
czyli częstość osobników (ich liczba)bez c-o = 100%-12%=88%

Osobniki potomne bez c-o są zawsze w tekich zadanich liczniejsze - i po tym je poznajemy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości