Ksantofil

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Kolata

Ksantofil

Post autor: Kolata »

W jakich roślinach występuje ksantofil i w jakich organach. Potrzebuję przykłady (około 10).
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Ksantofil

Post autor: tagitsu »

to jest żółty barwnik, występuje w płatkach kwiatów, owocach, korzeniach
z tego co pamiętam to praktycznie we wszystkich co jest żółte, pomarańczowe ^_^
tuella
Posty: 18
Rejestracja: 23 mar 2009, o 15:15

Re: Ksantofil

Post autor: tuella »

W każdym drzewie liściastym. Liście zawierają ksantofil, który uaktywnia się wczesną jesienią, wsuwając się niejako przed chlorofil i tworząc śliczną mozaikę barw. I tak jak napisała moja poprzedniczka. Dodam jeszcze że w płatkach kwiatów i owocach o barwie czerwonej.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Ksantofil

Post autor: Jakusz »

tuella pisze:W każdym drzewie liściastym. Liście zawierają ksantofil, który uaktywnia się wczesną jesienią, wsuwając się niejako przed chlorofil i tworząc śliczną mozaikę barw
A jesteś pewna tego co piszesz? Wsuwa się przed chlorofil? Że niby jak? Włazi na cząsteczki chlorofilu w błonie tylakoidu? Z tego co ja wiem, uwydatnienie się koloru ksantofilu i innych karotenoidów jesienią wynika z postępującej degradacji chlorofilu i zmniejszenia jego produkcji, z uwagi na mniejszą ilość światła.

Chodzi mi o precyzję stwierdzeń - nie ma mowy o fizycznym przesuwaniu się karotenoidów przed chlorofil.
tuella
Posty: 18
Rejestracja: 23 mar 2009, o 15:15

Re: Ksantofil

Post autor: tuella »

Nieprecyzyjnie napisałam, masz racje. Mój opis procesu jest niekonkretny i przedstawia raczej jego zarys, ale dzięki za dopełnienie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość