kto mógłby mi wytłumaczy (retrowirusy itp)?

Wspólne rozwiązanie testów z biologii. Wzajemna pomoc w zrozumieniu zagadnień biologicznych z zakresu szkoły średniej.
katy1
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2010, o 22:30

kto mógłby mi wytłumaczy (retrowirusy itp)?

Post autor: katy1 »

w wikipedi o cyklu litucznym jest fragment którego nie rozumiem:W przypadku wirusów DNA ich DNA jest transkrybowane na RNA, a następnie na jego matrycy powstają białka. Jedno z pierwszych białek, które ulega translacji służy do zniszczenia DNA bakterii. Retrowirusy wykorzystują enzym odwrotną transkryptazę do przepisania RNA na DNA, które następnie znów jest transkrybowane na RNA"
o cyklu lizogennym
o cyklu lizogennym:Następnie wirusowy DNA integruje do genomu gospodarza. W przypadku wirusów, których materiałem genetycznym jest RNA, RNA musi najpierw zostać przepisane na DNA w procesie odwrotnej transkrypcji.
mógłby mi to ktoś wytłumaczyc bo kompletnie nie rozumiem i jeszcze o retrowirusach?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: kto mógłby mi wytłumaczy (retrowirusy itp)?

Post autor: malgosi35 »

Ale czego nie rozumiesz?

Są dwa możliwe cykle rozowjowe wirusa. Cykl lityczny i cykl lizogenny.
Cykl lizogenny nie prowadzi do śmierci komórki, genom wirusa integruje się z genomem bakteii i może w nim egzystować w formie utajonej przez wiele pokoleń. Może też ceyl lizogenny przejść w cykl lityczny.

Cykl lityczny: wejść, powielić się, wyjść i zarażać następne komórki.

Mamy różne wirusy i różny jest materiał genetyczny jakim dysponują.
Zasadą jest że by stworzyć białka ( np. kapsydu) to wirus musi wykorzystać system transkrypcji i translacji bakterii. Czyli jego materiał genetyczny musi zaistnieć jako DNA.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości