Identyfikacja starego Biolara

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Identyfikacja starego Biolara

Post autor: Boguslaw »

Mam w zapasach trochę obiektywów achromatycznych PZO i pewnie będę je wyprzedawał przez OLX z tanią przesyłką OLX.
Czas leci, a człowiek nie jest wieczny :D

Obiektywy "krótkie" 5x, 10x, 40x 100x - po 30-40 zł za sztukę
Obiektyw "krótki" 20x - 60 zł
Obiektyw "krótki" 60x - 120 zł

Obiektywy "długie" 5x, 10x, 40x 100x - po 40-80 zł za sztukę

Jakby co, to proszę na priv, ale dopiero od soboty, bo muszę zrobić przegląd zasobów.

Ps. Jarud, masz ochotę przetestować krótki obiektyw achromatyczny Zeiss 90x bez amortyzacji (z olejkiem, z wodą, na sucho) i wrzucenie mikrofoto tu na forum?
Są to obiektywy nieużywane tzw. NOS
Oczywiście wyślę do Ciebie na swój koszt, a obiektyw zostaje za przysługę u Ciebie :wink:
Ja robiłem niedawno testy, ale widzę, że po operacji moje ocena wizualna obrazu chyba trochę pozostawia do życzenia.
Haker2000cb
Posty: 10
Rejestracja: 26 lis 2021, o 14:09

Re: Identyfikacja starego Biolara

Post autor: Haker2000cb »

Witam. Dziękuję że sprawdziłeś te obiektywy 160 już jestem spokojniejszy. Dopiero się odzywam bo po pracy już niczego się nie chce. Widzę że i Ty masz sporo tych sprzętów i wiedzy. A skoro i ty nasz takiego to może jest coś warty ten sprzęt. A więc przyjechał, jest lustro, choć zrobię ledowe oświetlenie. Były już pierwsze obserwacje co prawda bez szkiełka bo nie mam. Nie spodziewałem się ze ten binokular robi taka robotę. Warto było. Jest kondensator, 3 szkiełka filtrów. I przysłona irysowa ale się nie rusza czym to popryskać i jak zruszyć. Jest jeden okular z podziałka x8 pewnie powinien być i drugi? Są 2 korpusy 10xsk są 2 soczewki ale nie wiem czy od nich, czegoś do nich brakuje czy gdzieś się je wkręca. Bałem się że będzie miał luzy na tubusie i stoliku, ale wszystko chodzi tego nic nie opada. Nie znam się na mikro ale poza tymi obiciami korpusu stopy to dóżego zużycia nie widzę.Fajnie ze jest ciężki. I jest regulacja rozstawu oczu. Szkiełka to pewnie jakiś standard zakupie na alletanio. Dzięki wielkie za odpowiedź. Jestem z Białegostoku.
Załączniki
IMG_20211207_192141.jpg
IMG_20211207_192608.jpg
IMG_20211207_192242.jpg
IMG_20211207_193740.jpg
IMG_20211207_200031.jpg
IMG_20211207_193332.jpg
IMG_20211207_193914.jpg
IMG_20211207_193241.jpg
IMG_20211207_192953.jpg
IMG_20211207_200119.jpg
IMG_20211207_192728.jpg
IMG_20211207_200140.jpg
IMG_20211207_192214.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Identyfikacja starego Biolara

Post autor: jarud »

Bogusławie, oczywiście, b. chętnie. 90x bez amortyzacji, to taki łamacz szkiełek? Nie lubię poczty, więc w razie czego odwiozę Ci go na wiosnę, jak pojedziemy z żoną do Puław na spacer. Ci kwękający często żyją do stu lat. To taka moja obserwacja :)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Identyfikacja starego Biolara

Post autor: jarud »

Te okulary 10SK są niekompletne. Brakuje 2 metalowych rurek, w których są osadzone soczewki i wkręcone te czarne osłony. Szkoda, bo to najlepsze okulary pzo. Masz jeszcze dobre 12,5 x ortho i nowego typu 5x, też dobre. 8x jest z miarką. Do kompletu trzeba dokupić szkiełko mikrometryczne, żeby móc mierzyć obiekty. Wystarczy jeden. Nie jest to najpilniejszy zakup :). Warto natomiast dokupić 10xSK, ponieważ ta głowica ma własne powiększenie 1,5x i np. okulary 12,5x mogą dawać zbyt duże powiększenia. Na początku nie będzie to bardzo przeszkadzało. Warto dokupić przynajmniej 20x i 40x. Obiektyw 60x z tą głowicą będzie dawać 900x powiększenie z okularem 10x, a jest suchy, więc nie należy się babrać z olejkiem. Te krótkie obiektywy 40x i 60x mają ten feler, że nie są sprężynowane, a ponieważ są b. blisko preparatu, wystarczy chwila nieuwagi, by połamać szkiełko z próbką, a czasem i obiektyw. Dlatego należy rozważyć kupno przynajmniej długich 10x i 40x. W szkolnych mikroskopach zupełnie wystarczały do obserwacji. Ja praktycznie nie używam 100x. Do obserwacji życia w kropli wody spokojnie wystarczy 20x i 40x - zwłaszcza, że głowica 1,5x daje dodatkowe 50% powiększenie. Do oświetlenia wystarczy latarka z zoomem. Przysłonę czyści się WD 40. Należy napsikać w tę szparę z lamelkami - koniecznie przez rurkę dołączoną do psikacza, odczekać np 1-2 godz. , a potem z wyczuciem spróbować zamknąć przysłonę. Jeżeli się nie zamyka, trzeba znowu napsikać i poczekać. Też miałem ten kłopot i dało się rozruszać. Zainteresuj się propozycją Bogusława. Ma dobre ceny i nie wciska byle czego. Jeżeli masz inne wydatki przed świętami, umów się może na późniejszy termin. Tych rzeczy pzo nie ma już tak dużo i jak już coś jest, lepiej to natychmiast łapać. Ubytki w lakierze można uzupełnić lakierem nitro i pędzelkiem retuszerskim. Potem można wyrównać pastą polerską.
Haker2000cb
Posty: 10
Rejestracja: 26 lis 2021, o 14:09

Re: Identyfikacja starego Biolara

Post autor: Haker2000cb »

Pisałeś wcześniej odnośnie tych chińskich obiektywów "Są na pewno lepsze niż stare, krótkie pzo. Sa też parafokalne, co zmniejsza niebezpieczeństwo połamania PREPARATU" Coś czytałem ale nie rozumiem co to daje że są parafokalne. Te chińskie będą lepsze od dłógich Pzo.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Identyfikacja starego Biolara

Post autor: jarud »

Parafokalne, tzn. że, w zasadzie, jak zmieniasz jeden obiektyw na drugi, uzyskujesz od razu ostrość. Nie do końca, ale coś widzisz i możesz wyostrzyć śrubą mikro. Wbrew pozorom jest to ważne, bo jak zmienisz obiektyw na nie parafokalny, to nic nie widzisz i kręcisz na oślep. Przy mniejszych powiększeniach jest to mało groźne, bo nie dochodzą do stolika. Przy 40x, 60x lub 100x, tzw. odległość robocza (czołówki obiektywu od próbki) jest b. mała. Najczęściej sprężynowana czołówka chroni obiektyw i szkiełko, ale ci mniej delikatni potrafią narobić sobie szkód. Z obiektywami parafokalnymi nastawiasz ostrość bezpiecznym obiektywem 5x lub 10x (nie dojeżdżają do stolika), a potem przestawiasz np. na 40x i tylko wyostrzasz obraz śrubą mikro.
Obiektywy chińskie powinny być lepsze od polskich, bo mają nowoczesne powłoki antyodblaskowe i są robione na nowoczesnych maszynach. W sumie jednak wszystkie achromaty są mniej więcej tej samej klasy. Te chińczyki, które mam, są porównywalne z polskimi. W zasadzie, lepiej kompletować sprzęt jednego producenta, ponieważ - przynajmniej teoretycznie - producent dostosowywał np. parametry okularów do obiektywów, więc powinny one dawać razem najlepszy obraz. Ta kwestia robi się jednak istotna dopiero w przypadku obiektywów wyższej klasy, np. planów.
hasiok_1
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2021, o 11:14

Re: Identyfikacja starego Biolara

Post autor: hasiok_1 »

jarud pisze:
5 gru 2021, o 13:47
Co do luzu ramienia, to ciągniesz delikatnie do tyłu ten aluminiowy pipek na górze ramienia, wyjmujesz głowicę, jedziesz ramieniem do końca w górę, mocniej ciągniesz i ramię wychodzi. Teraz wymieniasz smar na "lepciejszy". Jeżeli to nie wystarczy, odkręcasz grzebień i wkładasz pod spód pasek papieru, lub coś podobnego, byle nie było za grube.
Akurat nie w mikroskopie, ale do tego typu "usztywnienia" mechanizmów typu rack&pinion to zamiast kartki papieru warto zastosować albo taśmę teflonową hydrauliczną (taka do uszczelniania gwintów zamiast pakuł) albo podkładki teflonowe. Zależy jaka grubość jest potrzebna. Poza usztywnieniem takie rozwiązanie daje płynniejszy ruch. Tak się stare mechanizmy w teleskopach ratowało, jeśli nie było innej możliwości.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości