który wąż wstrzykuje najwiecej jadu jednorazowo??

Wszystko gadach, tych żyjących na wolności i w naszych terrariach.
lipek
Posty: 19
Rejestracja: 6 kwie 2008, o 18:26

który wąż wstrzykuje najwiecej jadu jednorazowo??

Post autor: lipek »

interesuje sie wezami od wielu lat i sie na nich znam ale nie jestem pewien ktory wąż wstrzykuje najwiecej jadu wiem ze moze to byc kobra krolewska, mulga lub żmija łańcuszkowa wiem ze te weze mogą kontrolowac ilosc jadu ale slyszalem poglowki ze sa gatunki ktore wstrzykuja jad w pełni



mozecie mi podac gatunek ktory jest pod tym wzgledem najlepszy

z góry dzieki
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: który wąż wstrzykuje najwiecej jadu jednorazowo??

Post autor: Pablo »

Dobrze mówisz, najwięcej jadu wstrzykuje kobra królewska. Ale nie znam takiego gatunku węża który by wstrzykiwał pełną ilość swojego jadu, przeważnie węże jednorazowo wstrzykują około 20 % z całegomagazynu". Dobrym przykładem może być na przykład grzechotnik brazylijski który średnio przy ukąszeniu wstrzykuje 0,16 ml płynnego jadu, co daje po wysuszeniu zaledwie 33 mg. Jednorazowa porcja jadu przekazana w czasie ukąszenia może niekiedy przekraczać kilkakrotnie ilość przeciętną. A ma to miejsce wtedy gdy wąż dawno przedtem nie kąsał, był dobrze odżywiony, a temperatura otoczenia była wysoka. Wracając do grzechotnika w Instytucie Butantan w latach 1948-1951 na 4775 pobrań, najwyższa jednorazowa porcja jadu wyniosła w 4 przypadkach aż 185 mg w przeliczeniu na suchą substancje (przeciętna 33mg) a 12 razy stwierdzono 157 mg a w 15 przypadkach 100 mg jadu po jej wysuszeniu.

Tak więc sam widzisz że ilość jadu zależy od wielu czynników i może ona wynosić raz mniej a czasem przekraczając kilkakrotnie ilość przeciętną.

Pozdrawiam
Kaulitz
Posty: 99
Rejestracja: 2 mar 2008, o 18:08

Re: który wąż wstrzykuje najwiecej jadu jednorazowo??

Post autor: Kaulitz »

najwięcej jadu wstrzykuje kobra królewska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości