kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: planapo »

CFI ma gwint 25 mm, ccis ma tradycyjny. ja za jakis czas moge miec CFI plan fluora 100x, ale to jest niepewna sprawa bo wczesniej musze zdobyc inna setke.
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: phpsql »

Mhm, a widzisz! Dziękuję za uświadomienie mnie. W takim razie CCIS - tradycyjny gwint (RMS). Dokładnie to potrzebuję go do mikroskopu MOTIC serii B4(BA).
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: planapo »

no to CFI odpada. na rynku wtornym raczej CCISa nie kupisz. sa dosc tanie chinczyki na system oo do roznych chinskich mikroskopow, nawet w Polsce dostepne. Olympus UIS i UIS2 jest na RMS, Leitz z tego co pamietam tez. Nie wiem jak jest z mieszaniem tych systemow, nie wszystko moze optycznie pasowac i moga byc wady obrazu. na 160 mm testowalismy duzo obiektywow i najczesciej bywalo ok, jednak jak sa elementy z jednej serii to wiadomo ze obraz jest lepszy.

do czego potrzebujesz ten obiektyw? foto? tylko obserwacja?
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: phpsql »

Wiesz, tylko do obserwacji założyłem planarchomatyczny 160 mm i działa (o dziwo) doskonale ale gdy robię zdjęcia to są straszne (!) aberracje chromatyczne. I tak się dziwię, że fajnie widać ) Ale ja potrzebuję robić zdjęcia.

Mikroskop to jest model MOTIC BA200 wyposażony w polaryzację , tor wizyjny, adapter C-Mount 0,65x oraz kamerkę MotiCam 2000 (2 Mpx).
Posiada 4x, 10x, 20x i 40x CCIS Plan ale w mojej pracy 100x to podstawa. Dealer z Krakowa chce 500,- netto za MOTIC CCIS EF-N Plan Achromat 100x / 1.25 / S-oil (WD=0.17 mm).

Ja zaś chcę porównać w pracy tego MOTIC-a i Zeissa Amplivala i zostawić sobie jeden z nich
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: planapo »

Wiesz, tylko do obserwacji założyłem planarchomatyczny 160 mm i działa (o dziwo)
ktos juz kiedys tu to samo mowil, wiec niby dziala ale.
ale gdy robię zdjęcia to są straszne (!) aberracje chromatyczne.
no wlasnie. czego oko nie zobaczy to aparat wychwyci /:

mozesz tez upolowac zwykla glowice i wtedy problem z oo odpadnie.

jak potrzebujesz dobrej jakosci na 100x to raczej powinien byc sprzet lepszej klasy, jakis plan fluor albo plan apo. o jaka dokumentacje dokladnie chodzi?

dealer to Microinstruments AP"? Ja lata temu kupowalem u niego mojego Motica B3.
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: phpsql »

Firma Conbest z Krakowa. Zajmuję się ogólnie pisząc strzępkami grzybów, pleśnie i te sprawy.

Tak, dobry obiektyw by był dobry, ale fundusze. no i chyba nie kamerka, tylko lustrzanka (albo aparat z elektronicznym lustrem, bo wibracji przy trzasku nie ma).

Przyjemnie się pracuje na tym Moticu
JohnyM

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: JohnyM »

Do grzybów strzępkowych raczej 40, no może 60x niż 100x.
Z moich doświadzeń: 160 na zeiss 00 działa OK. 00 na biolarze nie działa wcale, choć wystarczyło przełożyć soczewki 00 do biolara i było OK.
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

[Link] kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: phpsql »

JohnyM, bez immersji to grzybami się można pobawić
Słuchaj, pytałem tutaj Ciebie o centrowanie światła: moj-zeiss-amplival-czyszczenie-regulacj ... t50528.htm - masz jakiś pomysł?

Szukałem też coś i dostałem takiego emaila:

"Hi!
The Amplival should be centered when delivered. The individual heads are slightly adjustable with 120 degree screws, but this is only for very fine adjustment. The zoom condenser is quite tricky to operate.
On earlier Zeiss microscopes equipped with the zoom condenser they had an adjustable field lens which could be used to center the optics. Not sure why they discontinued fitting it.
I havent got an Amplival any more so I cant check (I do have a DIC Ergaval). But keep trying, the Amplival is a brilliant microscope.
Does twisting the objective turret a little off the click stop help? Sometimes this needs adjusting - but its tricky!
I never could understand why manufacturers like Wild and others didnt have centering condensers.
Sorry I cant be more help.
Regards
"

Lekko przesunąłem kondenser poza klik i jest na środku, ale to jest rozwiązanie na chwilę, coś by warto chyba z tym zrobić.
A światło w Twoim Amplivalu jest wycentrowane?
JohnyM

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: JohnyM »

No tak. mój ma centrowany stolik obrotowy i obiektywy centrowane w misce, dlatego jest idealnie parafokalny i wycentrowany. Poszczególne kondensory na rewolwerze mają możliwość centrowania, ale będzie to żmudne i trudne żeby uzyskać optimum. Rzeczywiście, kondensor pankratyczny jest bardzo niewygodny w użytkowaniu, za to daje najlepsze efekty. Inne kondensory zeissa do serii mikroval są centrowane standardowo.
Co ty chcesz robić ze strzępkowymi na 100x? Poza niektórymi zarodnikami. tak się składa, że też trochę mam z mykologią wspólnego.

ebay.co.uk/itm/Nikon-CFI-Plan-Apo-VC-20x-0-75-Infinity-OEM-Microscope-Objective-/171068659443
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: phpsql »

Widziałem tę aukcję, ale bałem się, że ten OEM to jest chińska podróbka kształtu Nikona". Albo z Indii. Jeśli by cena była dobra, opłaca się dokupić przejściówkę z 25 mm na RMS. Poobserwuję tę aukcję dzięki.


Uwaga! Poniższy fragment jest moją subiektywną opinią:
-
O, widzisz - nie chciałem ty na mikroskopowym forum wchodzić w grzyby, więc zawsze pisze pleśni", choć nie tylko
Obserwacja urzeźbienia zarodników - najlepiej zabarwienie CottonBlue + immersja. Używając Vital Taxonomy tylko pod immersją mierzę i oceniam kształt VBs, SCBs lub SBs w komórkach czy zarodnikach. Bez immersji nie zabieram się za określanie typu konidiogenezy. Bez immersji nie mierzę grubości ściany strzępek, różnicy w grubości ściany po zabiciu KOH, nie oceniam utraty refraktywności ściany czy stopnia jej rozmycia". Tylko pod 100x jestem w stanie rozróżnić simple septa, standardowe croziers od open croziers u podstawy worków (jeśli pojawia się teleomorfa). Również pod immersją najlepiej na niektórych Hyphomycetes obserwować conidiogenous loci na trzonkach konidialnych (np. w rodzaju Diplococcium). Jeśli zainfekowana jest np. tkanka roślinna (np. liść trawy), to cienki przekrój przez zainfekowany obszar również bez immersji nie ma co badać. Itd., ale to wszystko zależy od tego, co się robi - przy wielu wielkoowocnikowych podstawczakach ludzie latami nie używają setki
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: planapo »

tych plan apo VC (lub bez VC) jest w ostatnich miesiacach na ebayu od groma, ida regularnie coraz taniej, nie spotkalem sie z tym zeby ktos mowil ze to podrobka, zreszta sprzedajacy to osoba znana ze swiatowego forum wiec jest pewny Rogelio Moreno chyba takiego tez uzywa. Ja mam oryginalny, dziala rewelacyjnie.

co do przejsciowki to zobacz sobie czy taki obiektyw zmiesci Ci sie w mikroskopie:
cfi-pzo.jpg
obiektywy CFI sa na dlugosc parafokalna 60mm i sa naprawde wielkie, do tego jak wstawisz adapter na RMS to jest bardzo prawdopodobne ze miejsca na to nie bedzie.

lepsze efekty daje zestaw sredni obiektyw-bardzo dobry aparat niz super obiektyw-slaby aparat. czyli np. Lustrzanka z live view + projekcja bezposrednia albo okular projekcyjny (ale tu juz musza byc dedykowane elementy)

Motic jest duzo wygodniejszy w uzyciu niz Biolar i inne mikroskopy z tamtej epoki.
JohnyM

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: JohnyM »

Ja zajmuje się grzybami technicznymi": mucorales, moniliales i deuteromycetes itp. ale przy izolacji drobnicy z roślin wysiewa się na saburo, mcd, kimmiga, ypg czy co tam się podejrzewa.
Nikt poza hobbystami i naukowcami nie bawi się w takie teściki mikroskopowe, barwionka (zresztą mikroskop i tak ma nomarskiego) i mierzonka bo i tak wiarygodność tych testów jest znikoma. Jest robiony preparat bezpośredni (czasem, rzadko, mikrohodowla na szkiełku) pod 40x ustala się rodzaj, doświadczony może i ustalić gatunek ale i tak potem leci biochemia (+ czasem immuno - robi swoje i można określić właściwy serotyp ). Czasem, jak potrzeba, to do tego antymikogram. I gotowe.
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: kupię/sprzedam/wymienię - wewnętrzna giełda sprzętu

Post autor: phpsql »

JohnyMizolując drobnicę z roślin spokojnie mogę wysiać na odpowiednie podłoże, ale i tak wówczas nie będę wiedział, co i jak infekuje.
"Wiarygodność tych testów jak to napisałeś, przy każdym publikowanym nowym dla nauki gatunku potwierdzają mi badania molekularne, co jest chyba wystarczającym dowodem na to, że zaobserwowane, stałe, występujące w więcej niż jednej populacji nawet drobne różnice w cytologii żywych komórek lub mikromorfologii są dobrą cechą taksonomiczną.
Ostatnio nawet (unpubl.) okazało się, że obecność/brak ciałek SCBs w żywych komórkach (nie widać na materiale zielnikowym), dotychczas postulowana przez część taksonomów jako dobra cecha oddzielająca całe rodzaje jest faktycznie dobra i taksony z tą cechą i bez tej cechy formują całkiem oddzielne clade w drzewkach filogenetycznych. Ale różnicę pomiędzy LBs, V, SCBs i VBs można w małych komórkach wykryć jedynie barwiąc i jedynie vital.

a potem, jak wszystko będzie dobrze opisane, zmierzone, wskazane różnice względem podobnych gatunków i już opublikowane z dobrym kluczem po mikroechach - to jest właśnie tak, jak to napisałeś: pod 40x ustala się rodzaj, doświadczony może i ustalić gatunek". Ale właśnie najpierw ten gatunek ktoś musi opisać

Fajnie spotkać kogoś, kto siedzi w grzybach Bardzo mi miło

PanApofaktycznie ten Nikon jest ogromny Tylko, że jednak 10x nie jest mi potrzebny - używam go tylko do odszukania preparatu na szkiełku w sumie. Aparat mam lustrzankę, ale jeszcze bez LiveView. No cóż - tak jak pisałem - muszę sobie od nowa wszystko kompletować A to ze względów finansowych trochę potrwa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości